Stejný počet bodů totiž nasbíral po výhře 2:0 v Třinci také Hlučín, který má lepší rozdíl skóre. Oba vzájemné zápasy těchto týmů v sezoně skončily nerozhodně.

Fotbalisté Hlučína se v Třinci, který nastoupil bez šesti hráčů základního kádru, dostali do vedení v 17. minutě, kdy se na hranici šestnáctky uvolnil Toth a křížnou přízemní střelou skóroval. Ve 36. minutě pak tentýž hráč zvýšil na rozdíl dvou branek.

Domácí sice v druhém poločase hru vyrovnali, první gólovou příležitost si ale vypracovali až v 74. minutě: Kořínek však hlučínskou branku z 11 metrů minul. Víc už pozorná hostující obrana Třinci nedovolila a utkání v poklidu dovedla do vítězného konce, znamenajícího v konečném účtování záchranu.

V Olomouci po prvním útoku hostů a faulu Vepřeka nařídil rozhodčí Adámek penaltu, střelu ústeckého kapitána Tomáše Nováka ale domácí brankář Černý vyrazil před šestnáctku a z rychlého protiútoku překonal Diveckého po Petrově přihrávce Nepožitek. Další gól už nepadl, rezervě Sigmy ale nakonec ani výhra k udržení nestačila.

Hlučín totiž zároveň potřeboval, aby Vítkovice neprohrály s Jakubčovicemi, a ostravský celek to díky strhujícímu finiši dokázal. Ještě půl hodiny před koncem přitom hosté vedli 2:0, když si zkušený tvůrce hry Baránek nadělil k loučení s aktivní kariérou dva pohledné góly, Vítkovice ale v rozmezí pouhých deseti minut otočily na konečných 3:2. Místo Jakubčovic bude hrát v příští sezoně druhou ligu pražská Dukla.

Hlučín tak v sobotu 16. června slavil šťastnou záchranu. „Byly to pořádné nervy. I když jsme brzy vedli 2:0, strašil nás výsledek z Vítkovic. Nakonec to ale dobře dopadlo a my jsme druhou ligu za pět minut dvanáct zachránili,“ oddechl si útočník Hlučína Martin Dombi.

Třinec - Hlučín 0:2 (0:2).

Branky: 17. a 36. Toth. Rozhodčí: Jílek - Pospíšil, Novák. ŽK: Janeček - Veselý, Toth, Moravčík.

Třinec: Bruk - Lisický, Hupka, Brezničan, Vavruša - Kluz (46. Malíř), Lachowicz, Kořínek, Miko (46. Janeček), Ceplák (77. Cieslar) - Szmek.

Hlučín: Kosmál - Veselý, Švrček, Bogdaň, Horniak - Havlíček (87. Volek), Melecký (90. Prokeš), Hanus, Moravčík - Dombi, Toth.

Vítkovice - Jakubčovice 3:2 (0:1).

Regionální derby divákům dlouho příliš krásy nenabídlo. Domácí hráči, na kterých byla znát úleva ze záchrany, se marně tlačili před jakubčovickou branku a dlouho hrozili jen ze standardek. Také hosté se v posledním druholigovém utkání v historii klubu rozjížděli pomalu a do první akce se dostali až po čtvrthodině hry. Ale zato dokázali hned napoprvé skórovat. Hanus rychle přenesl hru na druhou stranu hřiště, kde se po Svatonského přihrávce poprvé v utkání prosadil kapitán hostů Jan Baránek, pro kterého to bylo poslední vystoupení v dresu Jakubčovic. Do Prahy se totiž s trenér Bittengelem nechystá.

Také vstup do druhé půle vyšel hostům lépe a byl to opět Baránek, který využil chyby stopera Černého a chytrým lobem překonal brankáře Kella podruhé. V této sezoně daly Jakubčovice Vítkovicím čtyři branky a pod všemi je podepsán právě Baránek. Nepříznivý stav ale domácí nezlomil a po hodině hry zavelel k velkolepému obratu Jakus, který hlavou uklidil do branky Novákův centr. Vítkovicím stačilo pouhých deset minut k otočení skóre, když další branky přidali Jandík a Novák. V závěru navíc Planeta nastřelil ještě břevno.

Domácí trenér Alois Grusman byl spokojený akorát s poslední půlhodinou zápasu. „V první půli mi v naší hře chyběla větší urputnost a hráči nejeli na krev. Zabrali jsme až po kontaktním Jakusově gólu a vše, co nám chybělo v první půli, jsme nahradili v závěru. Za ten musím kluky pochválit, protože se vydali absolutně ze všech sil,“ řekl Grussmann.

To jeho kolega Günter Bittengel nemohl pochopit, jak to že jeho svěřenci nevyhráli. „Do druhého gólu jsme hráli to, co jsme si předsevzali. Ale druhá branka nám paradoxně ublížila. Někteří hráči si prostě mysleli, že utkání už končí a nic se nemůže stát,“ kroutil hlavou trenér Jakubčovic.

Branky: 63. Jakus, 70. Jandík, 73. Novák - 17. a 52. Baránek. Rozhodčí: Racek. ŽK: Novák, Valášek - Mikula. Diváci: 505.

Vítkovice : Kello - Novák, Kroker (24. Jakus, 74. Švec), Hejdušek, Staněk - Černý, Motyčka (86. L. Langer), Mikulenka, Valášek - Jandík, Planeta.

Jakubčovice: Pospěch - Mikula, D. Langer (89. Fischer), Kuděla, Daněk - Svatonský, Hanus (80. Vondra), Baránek, Kopta - Kunc (66. Jašurek), Prohászka. (mao)

SFC Opava - Sokolov 4:0 (0:0).

Opavští fotbalisté se i v posledním zápase jara rozjížděli pozvolným tempem a v prvním poločase obranu Sokolova příliš nezaměstnávali. Gólmana Bertelama vyrušila z klidu snad jen jedovka Halašky z 29. minuty, která těsně prosvištěla nad jeho břevnem. „První poločas nám vůbec nevyšel. Chtěli jsme do něj vstoupit v podstatně svižnějším tempu, což se nám nedařilo. Špatně jsme kombinovali a Sokolov nás přehrával hlavně ve středu hřiště, kde nám chyběl důraz,“ řekl k prvnímu poločasu opavský kouč Jiří Neček.

Druhá půle přinesla ve hře opavského výběru pravý opak. Již po třech minutách hry se k míči dostal Partyš a poslal Slezský FC do vedení. Neuběhlo ani deset minut a skóre se měnilo znovu. Balon do sítě ve skluzu zavezl Zapletal, a když tentýž hráč v 63. minutě zvyšoval na 3:0, bylo jasné, že Slezané budou slavit tři body. Namlsaná Opava i v dalších minutách úřadovala na trávníku. V 73. minutě sice mohl Sokolov snížit, avšak gólman Novák chytil Bakešovi penaltu, a hosté definitivně odpadli. Slibné střelecké příležitosti, ze kterých nejvíce zaujala dělovka Wirtha, Slezané dlouho v gól přetavit nemohli, přesto dvě minuty před koncem své vedení zvýšili. Za zády Bertelmana skončil chytrý lob střídajícího Kiši – 4:0. „Před druhou půlí se udělala v šatně velká bouřka. Poté se nám začalo dařit, bylo to o něčem jiném. Začali jsme dávat góly, Ota Novák chytil penaltu, a to nás ještě více nakoplo,“ zakončil spokojený trenér Slezanů Jiří Neček.

Branky: 57. a 63. Zapletal, 47. Partyš, 88. Kiša. Rozhodčí: Mikel. ŽK: Barteska, Kozák - Hájovský, Mach. Diváci: 2282.

Opava: Novák - Kolínek, Pejša, Mezlík, Víšek - Zapletal (63. Kiša), Wirth, Barteska (71. Sluka), Partyš - Kozák, Půda (12. Halaška).