Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smutná realita Ostravy: mizí fotbalové kluby i hřiště

Ostrava -V této sezoně skončily seniorské celky Vítkovic a VOKD Poruba. Areály NH Ostrava a Poruby chátrají, Jeremenko už zmizelo úplně.

8.5.2011 7
SDÍLEJ:

AREÁL NH OSTRAVA hostil svého času druhou ligu. Ze tří hřišť zbylo už jen jedno, které ale také pomalu dosluhuje. Z pohledu na hlavní tribunu musí pamětníky i fotbalové fanoušky zabolet u srdce. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Fotbaloví trenéři mládeže i odborníci už delší čas na Ostravsku bijí na poplach. Ve městě v posledních letech mizí jedno hřiště za druhým, a pokud bude tento trend pokračovat, mladí fotbalisté nebudou mít za chvíli kde trénovat.

Pro někoho to je doopravdy velký paradox, pro jiné smutná realita. Ostrava se v posledních sedmi letech sice díky výsledkům ligového týmu Baníku (mistr ligy 2004, vítěz Poháru ČMFS 2005, 3. místo 2008 a 2010) drží ve fotbalové špičce, což se ale na tréninkových podmínkách pro nejpopulárnější sport nijak výrazně neprojevilo.

Problém fotbalu ve městě. Nejde jen o Baník

Vinni jsou samotní představitelé ostravských fotbalových klubů, ale také zástupci města, což potvrzuje i uznávaný mládežnický kouč Baníku Pavel Malura. „Evidentně zde chybí mládežnické centrum. Za mého předešlého působení v Baníku to bylo známé Jeremenko, kde všichni slavní odchovanci v čele s Jankulovským a spol. vyrostli. Vidím to jako velký problém Baníku resp. fotbalu ve městě,“ říká Malura, který se koncem minulého roku vrátil do ostravského klubu.

Podle jeho slov je rovněž velká škoda, že ve městě v posledních dvou letech zkrachovaly dva seniorské kluby Vítkovic a VOKD Poruba. „Ostrava je třetí největší město v zemi a musí mít více klubů, než je tomu nyní. Vždyť je tady Baník, a pak už jen Petřkovice…,“ připomíná Malura - více o jeho pohledu na situaci v Ostravě najdete zde: Kouč rezervy Baníku: Centrum pro mladé chybí.

Nejen on vidí jako hlavní problém v tom, že ve městě mizí jedno fotbalové hřiště za druhým. „Ta situace je doopravdy tristní a všichni, kterým jde o fotbal ve městě, by si měli sednout k jednomu stolu a pokusit se najít řešení. Vždyť v Ostravě už fakt děti nemají kde hrát a nejde v žádném případě jen o Baník,“ přidává svůj názor i bývalý reprezentant a dnes trenér Petr Samec.

Z jednoho hřiště aguapark, z druhého parkoviště?

Malura dobře ví, že vše nemůže ležet jen na klubech a městě. „Já chápu, že žijeme ve složité a těžké době, ale současné podmínky pro fotbal v Ostravě všeobecně nevyhovující. A fotbalu nebo celkově společnosti se to bohužel vrátí. Možná počkáme, až nějaký zfetovaný školák vystřílí půl školy, a pak to budeme řešit,“ říká Malura a přidává i nejkřiklavější případy zrušených hracích ploch z poslední doby.

„Vždyť to ani není normální. Místo hřišť Nové huti v Zábřehu je aquapark, v Porubě to vypadá tak, jak to vypadá, místo bývalého centra Baníku Jeremenko se teď staví nové obchodní centrum. Teď jsem slyšel, že místo jedné travnaté plochy na Městském stadionu ve Vítkovicích bude prý parkoviště,“ kroutí hlavou Malura.

Sám je optimista a věří, že se v Ostravě brzy vybuduje tréninkové centrum mládeže. „Pokud má v Ostravě fotbal přežít, tak jiná cesta není,“ konstatuje Malura, který pro velký fotbal vychoval třeba útočníky Václava Svěrkoše nebo Michala Papadopulose.

Výstavba mládežnického centra jasnou prioritou

Právě Baník, jako největší klub ve městě, má slušné podmínky jen pro všechny žákovské celky. „Tyto týmy od přípravky po kategorii do patnácti let trénují v Porubě na hřištích u Základní školy v Šoupalově ulici. Dorostenecké celky ale musí k tréninkům dojíždět na hřiště v okolí Ostravy,“ přiznává neutěšený stav sekretář Baníku Vladimír Procák.

Baník tak musí za pronájmy hřišť i cestování platit nemalé finanční prostředky. „Měsíčně nás pronájmy hřišť vyjdou tak zhruba na sto tisíc korun a přibližně stejnou částku musíme zaplatit za dopravu. Samozřejmě, že ty sumy rostou a klesají podle toho, v jaké fázi fotbalová sezona zrovna je,“ říká předseda představenstva Baníku Jakub Kahoun.

Potvrdil, že v současné době je výstavba mládežnického centra jasnou prioritou a klub na něj musí najít finanční prostředky. „Za Baník mohu potvrdit, že výstavba tréninkového centra je pro nás ze strategického hlediska klíčová. A je jasné, že ho postavit musíme. V posledních týdnech hledáme za pomoci města vhodné pozemky pro výstavbu tohoto centra. Není to ale jednoduché, protože pro něj potřebujeme pozemek o rozloze šesti až sedmi hektarů. A to je samozřejmě problém,“ přiznává Kahoun.

„Jsem přesvědčený o tom, že město Ostrava současný stav vidí a bude se snažit najít cesty a možnosti, jak fotbalu ve městě pomoci,“ podotýká Kahoun a jedním dechem dodává: „Třeba tím, že pro stavbu tréninkového centra poskytne pozemky. V tomto centru by mohly působit i ostatní mládežnické ostravské kluby, třeba Vítkovic a podobně. Ostravské děti, které chtějí v tomto případě hrát fotbal, by měly mít v budoucnu alespoň standardní podmínky.“

S jeho slovy každý zasvěcený musí souhlasit, protože lepší centra pro mládež mají i ve Frýdku-Místku, Hlučíně i Karviné. A to pro ostravský fotbal není vůbec dobrá vizitka…

Baník zatím drží krok – třeba na právě probíhajícím ME do sedmnácti let v Bělehradě má tři reprezentanty

Pro mnohé odborníky a kritiky to je možná obrovské překvapení, ale fotbalový klub Baníku Ostrava i bez vlastního tréninkového centra drží s českou špičkou stále krok.

Stále nejpopulárnější fotbalový klub na Moravě a ve Slezsku nemá vlastní tréninkové centrum, což značně ztěžuje práci mládežnickým trenérům Baníku Ostrava.

Ti hlavně v dorosteneckých kategoriích jsou nuceni i k tréninkům cestovat na pronajaté hřiště v okolí Ostravy. Předseda představenstva Baníku Jakub Kahoun (na snímku)koncem minulého roku v rozhovoru pro Deník přiznal, že právě chybějící tréninkové plochy bere jako současný hlavní problém klubu.

„Nepodařilo se nám nahradit tréninkové centrum Jeremenko, které při našem vstupu do Baníku už nebylo majetkem fotbalového klubu. V praxi to znamená, že naše dorostenecké týmy i juniorka, které jsou základem klubu, nemají své domovské hřiště. A hráči tak tráví spoustu hodin v autobusech při cestách na pronajaté hřiště. Řekl bych dokonce, že tato situace je pro klub jako Baník nedůstojná. Je úžasné, že trenéři, rodiče i samotní mladí fotbalisté dokazují každý den v těchto podmínkách, jak mají fotbal a asi i Baník rádi. Výsledky jsou totiž stále špičkové, což je při srovnání tréninkových podmínek s ostatními špičkovými českými kluby úžasné,“ řekl před časem Kahoun, který pracuje v posledních týdnech intenzivně na tom, aby se podmínky pro mládežnický fotbal v Ostravě celkově zlepšily.

Díl viny nese i samotný Baník, což Kahoun otevřeně uznává: „Mě doopravdy mrzí hlavně to, že se nám jako Baníku nepodařilo náhradu za Jeremenko vyřešit. Přitom se jedná o věc stejně zásadní a důležitou, jako jsou okamžité úspěchy ligového týmu. Bez mládeže by Baník neexistoval a k těmto kořenům se musíme vrátit. Tuhle věc si dobře uvědomuje i majitel klubu Tomáš Petera, se kterým jsme v posledních měsících strávili hlavně nad tímto tématem dlouhé hodiny diskusí,“ poznamenal Kahoun.

I proto ho velmi potěšil poslední úspěch trojice odchovanců klubu (Patrik Macej, Lukáš Stratil a Patrik Kundrátek), kteří bojují na právě probíhajícím ME v Bělehradě. „Jsme na kluky právem hrdí, protože se jedná o velký úspěch této věkové kategorie. A jsme rádi, že v tomto výběru jsou tři kluci z Ostravy,“ uvedl Kahoun s tím, že tři zástupce má ve výběru trenéra Josefa Csaplára pouze Sparta, Slavia a Baník.

Tato věc ho jen utvrdila v tom, že Baník se musí v příštích měsících ještě více na práci s mládeží zaměřit. „Už kvůli současné ekonomické situaci v zemi je jasné, že budoucnost Baníku je právě ve výchově vlastních hráčů. A k tomu musíme za každou cenu vytvořit alespoň standardní tréninkové podmínky,“ dodal Kahoun. (au)
Ostravské týmy v mužských soutěžích

1. FC Baník Ostrava (I. liga)

2. FC Baník Ostrava U21 (divize)

3. FC Odra Petřkovice
(krajský přebor)

4. SK Šenov
(I.A třída, skupina B)

5. FK SK Polanka
(I.A třída, skupina A)

6. TJ Sokol Krásné Pole
(I.A třída, skupina A)

7. TJ Heřmanice
(I.A třída, skupina B)

8. TJ Sokol Stará Bělá
(I.A třída, skupina B)

9. TJ Klimkovice
(I.B třída, skupina B)

10. TJ Sokol Dolní Lhota
(I.B třída, skupina B)

11. FC Ostrava-Jih
(I.B třída, skupina B)

12. TJ Vítkovice-Svinov
(I.B třída, skupina B)

13. TJ Sokol Hrabová
(I.B třída, skupina B)

14. TJ Sokol Vřesina
(městský přebor)

15. Lokomotiva Ostrava
(městský přebor)

16. Slovan Ostrava
(městský přebor)

17. SK Slavie Třebovice
(městský přebor)

18. SK Rapid Muglinov
(městský přebor)

19. TJ Kunčičky
(městský přebor)

20. TJ Unie Hlubina
(městský přebor)

21. TJ Sokol Koblov
(městský přebor)

22. TJ Sokol Pustkovec
(městský přebor)

23. VD Start Ostrava
(městský přebor)

24. TJ Jiskra MCHZ Ostrava
– Hrušov (městská soutěž)

25. FC Slavia Michálkovice (městská soutěž)

26. TJ Sokol Bartovice
(městská soutěž)

27. Lokomotiva Ostrava
(městská soutěž)

28. TJ Sokol Hrabůvka
(městská soutěž)

29. Slovan Ostrava Třebovice (městská soutěž)
Kde trénují dorostenecké celky Baníku?

Městský stadion Vítkovice

Vřesina

Šilheřovice

Vrbice

Bohumín

Radvanice

Orlová

Bílovec

Autor: Aleš Uher

8.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Ondřej Veselý
1 23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Praktičtí lékaři stávkovali, protestovali i lékárníci

/FOTOGALERIE/ Ordinace 160 praktických lékařů pro dospělé v okrese Ostrava zůstaly ve středu 18. října zavřené. Lékaři totiž stávkovali.

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

O jediný hlas zastupitelé Bílovce na svém mimořádném úterním zasedání neschválili smlouvu s investorem pro výstavbu velkolepého zábavního indoor parku pro rodiny s dětmi.

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení