Tento víkend skončí jarní část fotbalových soutěží a v mnohých z nich právě až poslední kolo rozhodne o postupujících a sestupujících. I mnohé ostravské týmy stále ještě bojují o holou existenci ve svých soutěžích.

V krajském přeboru mají oba zástupci našeho města, Poruba a Petřkovice, už dávno jistotu, že v soutěži zůstanou i v další sezoně. Poruba může skončit nejhůře pátá, Petřkovice obsadí minimálně šestou příčku. Záchranářské starosti má ale tým z bezprostředního okolí Ostravy, Vratimov.

Díky skvělému závěru jara mu ale v posledním kole proti Starému Městu stačí k jistotě jeden jediný bod. „Máme všechno ve svých rukou, ale na remízu spoléhat nechceme. Budeme kompletní a chceme vyhrát,“ řekl předseda Vratimova Petr Spiller.

O soutěž níže, v I.A třídě, skupiněAmá už dlouhou dobu postup jasný Oldřišov, a hraje se tak akorát o udržení. To se z ostravských celků netýká jen Krásného Pole, které je jedním z nejúspěšnějších celků jara a ze sestupových příček se dokázalo vyšplhat až do popředí tabulky. Teoreticky může ještě skončit třetí.

„Daří se nám a chceme skončit co nejvýše. Hlavním cílem byla záchrana, a ta se podařila. Takže teď můžeme hrát už jen pro radost, ale chceme prodloužit naši sérii vítězství,“ uvedl trenér Krásného Pole Pavel Válek. Ze soutěže padají tři mužstva, a v ohrožení jsou i celky Ostravy-Jihu a Staré Bělé.

„Pokud porazíme béčko Dolního Benešova, máme jistotu. V jiném případě bychom se museli spoléhat na ostatní celky, a to nechceme. Takže bereme jen tři body,“ uvedl trenér Ostravy-Jihu Pavel Podveský. Stejný scénář platí i pro Starou Bělou, která hraje v Mokrých Lazcích.

Jediným ostravským celkem, který letos v krajských soutěžích postoupí, jsou Radvanice, které si vítězství v I.B třídě, skupině B zajistily už šest kol před koncem. V klidu mohou být Heřmanice, které se z devátého podzimního místa vyšvihly už na třetí flek.

Naopak Třebovice už nějakou dobu mají jistý sestup. Ale kdo je doprovodí? O druhého černého Petra bojují tři ostravské týmy, Hlubina, Hrušov a Polanka. Nejhorší pozici má Hlubina, která musí porazit doma Darkovice. Hrušovu, který hostí Heřmanice, a Polance, která hraje v Ludgeřovicích, stačík jistotě pouhý bod.