Vítkovice budou hostit SportNES Ostrava

„Na jaře nás čeká start nového ročníku fotbalové ligy neslyšících, ve kterém bude mít Ostrava hned dvojí zastoupení. Tahle soutěž je současně mistrovství České republiky neslyšících. Kromě tradičního týmu SSK Vítkovice neslyšící, jenž po krátké odmlce obnovil činnost, budou o body ve tříčlenné moravské základní skupině opět bojovat i hráči SportNES Ostrava. Ti však letos budou oslabeni o nejlepší hráče, kteří jdou pomoci právě těm Vítkovicím,“ říká jeden ze zkušených ostravských fotbalových harcovníků Rudolf Balažovič, mimochodem dlouholetý český reprezentant.

„Bohužel pro SportNES, Ruda je právě jedním z nich,“ dodává trenérka, která je kromě jiného i trojnásobnou deaflympijskou vítězkou (dvakrát v sedmiboji a jednou v trojskoku).

„Ta hostování mají jednoduchý důvod, Vítkovice v letošním roce slaví pětašedesáté výročí svého vzniku, a proto se budeme společnými silami snažit o to, aby jejich obnovený tým dosáhl co možná nejlepšího výsledku,“ dodává Balažovič.

SportNES tak letos bude především stavět na mladých hráčích. Ti by teď měli především sbírat zkušenosti.

„Je jasné, že minimálně v prvních zápasech budeme jen stěží schopní soupeřům konkurovat, ale určitě půjdeme do těch zápasů s bojovným duchem. Vždyť nás navíc hned v prvním kole, v neděli 27. března od 14 hodin, čeká úplně první ostravské derby neslyšících,“ upozorňuje momentální trenérka a předsedkyně výkonného výboru SportNES Ostrava Tereza Wagnerová

Ta spolupráce obou ostravských klubů však funguje už delší čas. „Ještě před dvěma roky jsme měli v Ostravě společný tým – Fotbalový klub neslyšících Ostrava –, který spadal pod Sportcentrum. Teď jsme se navíc domluvili na tom, že za tu pětici fotbalových osobností nám na oplátku nějaké hráče půjčí i Vítkovice. Ale uvidíme,“ vysvětluje Wagnerová. „Hráčů je v Ostravě poměrně dost, ale ne všichni se fotbalu pravidelně věnovali. Teď se dávají do kupy, protože mají zájem si zahrát. Hlavně ti mladí, kteří se třeba nedostali do klubů,“ dodává.

SportNES Ostrava funguje ve skromných podmínkách

Mladý sportovní klub neslyšících, který má své centrum při Základní škole pro sluchově postižené v Ostravě-Porubě na ulici Spartakovců, se nezaměřuje pouze na fotbal. I když je samozřejmě jejich „výkladní“ skříní.

„Provozujeme však i futsal, volejbal, atletiku, bowling, florbal. Momentálně se dá říct, že úspěchy sklízíme třeba právě v tom bowlingu. Ale hodně se nám daří i v juniorském fotbale, v němž jsme na podzim obhájili mistrovský titul,“ hrdě hlásí trenérka Tereza Wagnerová.

„Futsalu se třeba kluci věnovali hodně v zimě, kdy se zúčastňovali mnohých turnajů. Třeba na začátku března jsme v Brně skončili třetí místo za vítěznými Vítkovicemi, které nás mimochodem porazily v semifinále, a druhým 1. PSKN Praha,“ popisuje Wagnerová čerstvý úspěch, která má kromě přípravy fotbalistů na jarní prvoligový start plnou hlavu starostí s organizací republikového šampionátu neslyšících ve volejbale. „Mistrovství hostíme právě my, odehraje se tento víkend na hornickém učilišti v Porubě,“ upřesňuje.

Jako každý takřka amatérský klub, samozřejmě i SportNES v současnosti doslova bojuje o každou korunu. „Peníze získáváme v první řadě ze členských příspěvků. Loni jsme sehnali pár sponzorů, ale ti nám dali jen malé částky. Tisícovku dvě. Je to však určitě lepší než nic. A moc jim za to děkujeme. Český svaz neslyšících sportovců nám proplácí cestovné a stravné, ale to se týká jen mistrovských soutěží. Navíc jsme se pokoušeli získat peníze z grantů. Ovšem třeba loni jsme neuspěli, a letos ještě čekáme, jak dopadneme,“ podotýká.

„V lednu jsme pořádali turnaj ve futsale, dostali jsme od starosty Ostravy-Poruby pana Palyzy deset tisíc. To nám hodně pomohlo, mohli jsme nakoupit míče, dresy a další potřebné věci,“ doplňuje.

Příprava sportovců SportNES probíhá jednak v tělocvičně a na hřišti zmiňované školy, ale i v nedalekém fotbalovém areálu Sokola Pustkovec.
„Na hřiště Pustkovce, s jehož A-týmem občas hrajeme přátelská utkání, jezdíme jednou týdně. Je to vlastně náš domovský stánek,“ uzavírá Tereza Wagnerová.
O mistrovský titul se utká šest týmů

Na rozdíl od předchozí sezony, kdy se nejvyšší fotbalové soutěže neslyšících zúčastnilo pouze pět klubů, bude letos na jaře o konečné vítězství usilovat šest týmů. Ty jsou rozděleny na skupinu Morava, v níž hrají kromě SportNES Ostrava a SSK Vítkovice ještě brněnští sluchově postižení fotbalisté, a skupinu Čechy (Praha, Plzeň a Hradec Králové). Na všechny celky po skončení bojů v základních skupinách (hraje se ligovým systémem doma–venku) čeká finálové klání, kdy se bude hrát o konečná umístění v mistrovství České republiky. Pořadatelem jsou letošní oslavenci pětašedesátého výročí vzniku klubu – SSK Vítkovice.