Hradec Králové Do Baníku ho přivedl na začátku února Václav Svěrkoš, se kterým působil v řeckém Panioniosu Athény.

„Je to výborný fotbalista s tahem na branku, má skvělou levačku a silný je i při zahrávání standardek,“ vyjmenoval Svěrkoš největší přednosti šestadvacetiletého chorvatského fotbalisty Davora Kukece během jeho námluv se slezským klubem.

Odchovanec Internu Zaprešič, který strávil poslední tři sezony v řecké metropoli, se nakonec domluvil s Baníkem na spolupráci do konce sezony. Šikovný levonohý ofenzivní záložník tak přišel v těžkých časech pomoci Baníku k záchraně.

„Věřím, že se budeme jen zlepšovat a ligu zachráníme,“ řekl Kukec po nedělní výhře 1:0 v Hradci Králové.

Obrana Východočechů s ním měla co dělat. Při hře dozadu však občas propadl a po hodině hry ho trenér Látal nahradil Šenkeříkem.

„Bránil jsem jejich pravé křídlo, které mě tam občas pěkně provětralo,“ pousmál se Kukec.

„Nikoho netěší, když je střídán, ale chápu to. Vedli jsme jedna nula a potřebovali to hlavně ubránit. Čerstvé síly se v tu chvíli hodily,“ přiznal Kukec.

O Chorvatech je známo, že se musejí do bránění dost často nutit. Občasné Kukecovy výpadky při bránění však mají kromě jeho nátury ještě jeden důvod. „Tuto sezonu jsem v Panioniosu vůbec nehrál, ani jsem netrénoval s mužstvem. Když se člověk připravuje sám, není to ono. Fyzicky se ale cítím každým dnem lépe. Snad to takhle bude pokračovat,“ doufá Kukec.

Jak se vůbec zrodil jeho příchod na ostravské Bazaly? „Vůbec první kontakt s vedením klubu mi domluvil Václav (Svěrkoš), který dobře věděl o tom, že v Řecku už měsíce nenastupuju, snažím se z nich dostat peníze, které mi dluží, a chci jít okamžitě pryč. Právě Václav mi v téhle nepříjemné situaci nejvíce pomohl, za což mu moc děkuju,“ vzkázal Kukec.

Chorvatský fotbalový „hračička“ je nadšený, že je zase v zápasovém tempu.

Hostování v Baníku si pochvaluje a nevylučuje ani setrvání ve slezském klubu. „Líbí se mi tady. Těší mě hlavně, že zase můžu hrát. Moc si přeju, aby se nám dařilo, navázali jsme na výhru v Hradci a nakonec ligu zachránili,“ vykládal Kukec.

Po příchodu do Baníku zahrává téměř všechny standardky. „Přitom proti Plzni jsem dal svůj první gól v Baníku paradoxně hlavou. Ve stejném zápase pak trefil z přímáku i břevno. Teď v Hradci jsem kopal taky jeden zajímavý. Bylo to ale dál a střela nebyla razantní. Věřím, že už doma proti Liberci zase nějaká standardka přijde a kopnu ji lépe,“ přemítá Kukec.

Vynachválit si nemůže fanoušky Baníku, kteří i v kritické době podporují svůj milovaný klub. „Fanoušci jsou skvělí. I ven s námi jezdí ve velkém počtu, což není v české lize běžné, jak jsem stačil z domácích zápasů vypozorovat. V Hradci byli pořádně slyšet a hodně nám pomohli k důležité výhře. Už jen kvůli nim bychom se měli zachránit,“ dodal Kukec.

DAVOR KUKEC

Narozen: 16. března 1986

Místo narození: Záhřeb

Výška a váha: 177 cm a 67 kg

Post: ofenzivní záložník (levák)

Kariéra: Inter Zaprešič (2004 až 2008, 87 zápasů 14 gólů), Panionios (2009 až 2012, 34 zápasů 2 góly), Baník Ostrava (2012, 8 zápasů 1 gól)

Reprezentace: Chorvatsko U21 (8 zápasů)

Zajímavost: Se svými 177 centimetry patří exekutor standardek k nejmenším hráčům Baníku. Svůj jediný gól v ostravském dresu však nedal z přímého kopu, ale paradoxně hlavou. Porážku 2:3 s Plzní ve 23. kole neodvrátil.