„Tehdy se dala pod vedením zakládajících členů Miloslava Slívy a Ferdinanda Nedabýlka dohromady jedenáctka zaměstnanců tehdejších Hrušovských chemických závodů," připomíná začátky klubu, který pro Ostravsko vypiplal takové hvězdy, jakými Jiří Večerek, Lubomír a Vlastimil Šrámkové či Jan Starostka bezesporu byly, současný předseda TJ Jiskra MCHZ Ostrava-Hrušov Petr Kobliha.

Ano, už je to více než půl století, kdy se v Hrušově všichni nadšenci snaží udržet klub, jenž momentálně působí až v nejnižší městské soutěži, udržet při životě. „Teď jsme spadli až úplně dolů, ale věřím, že se za rok vrátíme do městského přeboru. Vždyť tady v Hrušově se ještě v 80. letech minulého století hrál krajský přebor a teprve před pěti lety jsme sestoupili z krajských fotbalových soutěží do města," připomíná Kobliha nedávnou historii Hrušova, který dlouhé roky pořádal velmi oblíbený zimní fotbalový turnaj.

„Dohromady to bylo patnáct ročníků od zimy 1991. A tehdy k nám pravidelně jezdívalo dvanáct týmů s krajskou působností. Ten turnaj měl zvuk, jenomže jsme postupně prestiž kvůli škvárovému hřišti začali ztrácet. Ta tradiční hřiště, která nepotřebovala tak obrovské náklady na vytvoření a údržbu, byla postupně nahrazována travnatými plochami a hřišti s umělou trávou, takže teď k nám nikdo moc jezdit nechce, i když si myslím, že pokud je škvára dobře uválcovaná, je lepší než leckteré nerovné travnaté hřiště. Ale trend je trend, s tím člověk nicmoc nenadělá," krčí Petr Kobliha rameny.

Dlouholetý člen Jiskry Hrušov však i přes současné nevalné postavení fotbalového oddílu, který ještě před necelými třiceti lety patřil mezi pět nejlepších ostravských klubů (před nimi byli pouze Baník, Vítkovice, Poruba a NHKG Ostrava), žije blížícími se oslavami kulatých narozenin. „Ty vypuknou v sobotu 15. září a jejich ústředním bodem bude turnaj starých gard. Po nich samozřejmě dojde i na tradiční slavnostní posezení přímo u nás v klubovně na hřišti a byli bychom moc rádi, kdyby se za námi stavilo co možná nejvíc našich bývalých souputníků. Sice jsem mnohým z nich zaslal pozvánku, ale přesto bych i dalším hráčům, funkcionářům i příznivcům Jiskry, na něž bohužel nemám kontakt, prostřednictvím Moravskoslezského deníku vzkázal, že se na ně moc a moc těšíme," dodal předseda TJ Jiskra MCHZ Ostrava-Hrušov.

Oslavy šedesátin Jiskry Hrušov

Další z tradičního jubilejního setkání se uskuteční v sobotu 15. září, kdy se prakticky po celý den bude v hrušovském fotbalovém areálu něco dít. Start turnaje starých gard je na programu v 10 hodin a po finále, jež je na programu od 15.30 hodin bude následovat posezení s hudbou. Vstup je zdarma, na hrušovském stadionku nebude chybět ani doprovodný program a občerstvení. „Srdečně zveme všechny současné i bývalé fotbalisty, funkcionáře a fanoušky TJ Jiskra Hrušov," doplňuje předseda klubu Petr Kobliha.

Program turnaje starých gard (hraje se 2× 30 minut):

10.00 Hrušov – Radvanice
11.30 Hlubina – Heřmanice
14.00 Utkání o 3. místo
15.30 finále