Už jedou na plný plyn. Fotbalisté Heřmanic mají za sebou už měsíc z dlouhé zimní přípravy. Do startu jarních odvet jim ale chybí, stejně jako dalším patnácti soupeřům, ještě pět týdnů.

Heřmaničtí ale hrubou část tréninků konečně zvládli a definitivně míří na hřiště. „Na vlastním trávníku jsme ale v podstatě ještě nebyli," pousmál se trenér Jaroslav Mlčoch.

Dlouholetý šéf kabiny A-týmu a heřmanický patriot však se svými svěřenci udělal kus práce. Přesto z něj nějaký přehnaný optimismus nesálá. „Na jedné straně jsem rád, že se uskutečnilo soustředění, na kterém kluci skvěle makali. Naopak jsem trošku rozmrzelý z toho, že někteří hráči chtějí z Heřmanic odejít, protože mají pocit, že by až tolik třeba nehráli. Nechtějí se kousnout a třeba mě přesvědčit, že právě oni do základu patří. Myslím si, že každý z nich u nás dostal příležitost a že vědí, že když budou bojovat, mají šanci," vysvětluje.

Malá chuť rvát se o místo v heřmanickém týmu jej opravdu mrzí. „Vrátím se o rok zpátky. Tehdy jsem dal šanci většímu množství mladých hráčů. Tým jaro moc nezvládl, ale ti kluci hráli. Teď tihle stejní kluci, kteří už šanci dostali, a já si myslel, že je budu moci znovu zapojovat, do přípravy nenastoupili. Je to pro mě zklamání. Na jedné straně dostali příležitost v době, kdy se loď potápěla, takže teď moc nechápu, proč z lodi, která je podle mě docela stabilní, najednou vyskakují," kroutí Jaroslav Mlčoch hlavou.

Heřmanický trenér má však důvod být i optimistický. S týmem absolvoval zimní soustředění, věc, kterou v Heřmanicích už dlouho nezažili. Letos se to ale změnilo a tým odjel na čtyři dny do Horní Lomné. „Zorganizovali jsme to celkem narychlo. V první řadě nám šlo o to, aby se stmelila parta v týmu. To se, myslím, povedlo, protože jich nakonec odjelo sedmnáct, což je velmi slušné číslo. A navíc mě překvapili, že bez jakýchkoliv připomínek trénovali třikrát denně," říká Jaroslav Mlčoch pro změnu zaníceným hlasem.

Díky perfektnímu zázemí horského hotelu Excelsior měli jeho svěřenci i zázemí pro rehabilitaci, a tak si mohli připadat jako praví sportovní profesionálové. „Dá se to tak říct, ale jen na pár dnů. Kromě horského prostředí jsme navíc využívali i umělku v Jablunkově, taky jsme něco udělali v tělocvičně. Zkrátka dali jsme si od všeho něco a mám pocit, že to bezezbytku splnilo očekávání," doplňuje Jaroslav Mlčoch. „Za tohle všechno můžeme poděkovat Petru Masopustovi, manažerovi zmiňovaného hotelu, který je navíc naším velkým příznivcem a jakýmsi neoficiálním, a jak sám říká, samozvaným předsedou fanklubu. Ale za to soustředění musíme poděkovat všem našim dlouholetým sponzorům, kteří nám se soustředěním pomohli."

Teď už je v Heřmanicích pomalu načase skládat tým, který se bude chtít minimálně udržet na stávajících pozicích. Ale do odvet půjdou s jednou opravdu citelnou ztrátou. „Na jaře nám bude chybět Jirka Strakoš. Náš kapitán si pochroumal meniskus. A to natolik, že to vypadá na půlroční absenci. Musíme se s tím nějak vyrovnat. Samozřejmě jsme v době, kdy se zimní příprava překlápí do druhé poloviny, takže kádr ještě uzavřený není. Byl bych rád, kdyby se mi povedlo dotáhnout příchody asi tří fotbalistů. Ale to se teprve uvidí," podotýká heřmanický trenér.

Třiadvacet bodů a kontakt se silným středem tabulky jim může dodávat před jarem klid. Ale ve slezskoostravském týmu dobře vědí, že podobně tomu bylo i loni, kdy z toho nakonec bylo až patnácté místo a záchrana jen díky tomu, že z krajského přeboru sestupoval pouze poslední tým. „V klidu nejste nikdy. Takže teď nic nenecháváme náhodě, navíc ani nevíme, jak se vše okolo bude dál vyvíjet. Nevím, jestli bude nějaká reorganizace. Ale to nebudu předbíhat, teď se starám o to, abychom jaro odehráli pokud možno ve středu tabulky, a aby si to všechno sedlo," dodal Jaroslav Mlčoch, trenér FC Heřmanice Slezská.