V pozici kapitána Baníku totiž dovedl svůj mateřský klub k třetí výhře v řadě a výrazně mu přiblížil záchranu v soutěži. „Rozhodnuto ale ještě není. V sobotu máme doma Jihlavu, kde budeme o splnění našeho vysněného cíle usilovat. Věřím, že nám fanoušci pomohou a na Bazaly přijdou. Dneska nám jejich podpora hodně chyběla," uvedl po zápase Václav Svěrkoš.

Jak vám bylo za stavu 0:2 a ve chvíli, kdy musel střídat i třetí zraněný spoluhráč?
Nic moc, ale pořád jsem věřil, že ten zápas můžeme zvládnout. Pro Sigmu to je špatné a nešťastné, že vedli 2:0, a nakonec zůstali bez bodu. To ale my řešit nebudeme ani nechceme. Jsme šťastní, že ve fotbale čas od času spravedlnost funguje. Byli jsme odměněni za to, že jsme se snažili celý zápas kombinovat a hrát fotbal. Z výhry máme radost, ale myslíme i na zraněné spoluhráče.

Jak těžké ztráty to byly a vlastně jsou…
Hrozně těžko se mi o tom mluví, všichni víte, že mě v posledních letech potkala dvě vážná zranění. Odchovanec Baníku Tomáš Vengřinek, který nyní naskočil do ligového týmu, má podezření na přetržené vazy v koleni. Jirka Pavlenka otřes mozku. Joel Lindpere má zase přeražené kosti v obličeji, byl na něj o přestávce hrozný pohled. Ležel na lehátku, třepal se a z nosu mu tekla krev. Fakt hrůza. Výhru bych chtěl jednoznačně věnovat zraněným spoluhráčům. Je to draze zaplacené vítězství.

V roli kapitána Baníku jste podobný obrat ještě nezažil. Jak moc si takového výsledku ceníte?
Nepamatuju, že bych něco podobného zažil. Strašně si toho vážím. A jsem na kluky strašně hrdý. A to neberte jako frázi. Za toho stavu 0:2 nám už asi nikdo nevěřil, ale my jsme se, jak se říká, kousli a skóre otočili. Máme mladý celek a sám jsem chvíli cítil, že mužstvo tomu stavu podléhá. Nyní se všichni radujeme ze tří bodů, to je pro naše mladé mužstvo neskutečná odměna.

Věřil jste v závěru ve vstřelení třetího gólu?
Musím přiznat, že už moc ne. Klukům jsem taky říkal, abychom si hleděli hlavně toho, ať branku nedostaneme. Někteří už moc nemohli, braly je křeče… Nakonec nám ale naši černoušci utekli a rozhodli. Azevedo to trefil parádně, klobouk dolů. Ale já fakt musím pochválit celý tým. Třeba Vojta Šrom chytal první ligový zápas a zvládl ho skvěle. Dostal gól hned v první minutě, ale vůbec se to na něm nepodepsalo. Filip Kaša taky skvělý, takhle bych mohl pokračovat.

Ze tří zápasů máte devět bodů…
Úžasný pocit. V tabulce máme nyní o tři body více než Sigma a ještě lepší vzájemný zápas, to je strašně moc.

Co se dělo o přestávce v kabině?
Hlavně jsme si řekli, že není možné, aby domácí hráči vyhrávali všechny osobní souboje. To jsme změnili a nakonec se nám to vyplatilo.

Jak budete brzdit euforii? Sám jste řekl, že zachránění ještě nejste.
Po cestě si asi nějaké pivo dáme, ale to je tak vše. Máme krátký týden a v sobotu hostíme Jihlavu, kde si už třeba v případě výhry můžeme záchranu pojistit. Pak si třeba můžeme dát večeři, ale to až budeme zachránění.

V Olomouci jste se nemohli spolehnout na podporu svých fanoušků z kotle, kteří zůstali před stadionem…
Bavil jsem se o tom i po zápase s rozhodčími, že to pro fotbal není dobře. Hrál jsem v Německu, Francii, Řecku a Rakousku, a nikde jsem něco podobného nezažil. Ale z pozice hráče se k tomu nemohu moc dobře vyjádřit. Je v každém případě škoda, že k těmto bojkotům a přerušováním zápasů dochází, protože to škodí celému českému fotbalu. Je to prostě nešťastné.

Krutý účet za výhru v Hané

Fotbalový tým Baníku Ostrava přišel během prvního poločasu pondělního ligového utkání v Olomouci o tři zraněné fotbalisty. Nejhůř dopadl po srážce s protihráčem estonský záložník Joel Lindpere, který zůstal se zlomeninou jařmového oblouku v olomoucké nemocnici.

Lindpere odstoupil necelých deset minut před přestávkou. Po srážce s jedním z olomouckých fotbalistů se dlouho držel za obličej a po ošetření v zámezí se nechal vystřídat. „Ihned zamířil na vyšetření do nemocnice, kde se ukázalo, že má mnohačetné zlomeniny v obličeji," řekl na tiskové konferenci ostravský trenér Tomáš Bernady.

Bývalý estonský reprezentant, který v Ostravě dlouho laboroval se zraněnými třísly, se tak po třech zápasech znovu vrací na marodku a do konce sezony už si nezahraje.

Na pozorování v olomoucké nemocnici zůstal i brankář Jiří Pavlenka, který musel po čtvrthodině střídat kvůli těžkému otřesu mozku. Ten utrpěl po střetu se spoluhráčem, když se svorně snažili zabránit prvnímu inkasovanému gólu z kopačky Adama Varadiho.

Utkání nedohrál ani levý krajní obránce Tomáš Vengřinek, který má podezření na poraněné vazy v koleně. „Podrobí se vyšetření až v Ostravě, v úterý budeme chytřejší," řekl Bernady. Podle včerejších informací Deníku má Vengřinek přetržené vazy v koleni a čeká ho operace a půlroční pauza.

Pro nejbližší dvě utkání však ztratil i stopera Jana Baránka, který dostal osmou žlutou kartu.⋌