Fotbalisté Hrušova se letos zachraňují v I.B třídě, skupině B. K jistotě záchrany potřebují v posledním utkání, které odehrají doma proti Heřmanicím, získat aspoň jeden bod. Ale proti rozjetému soupeři to nebude jednoduché.

„Trpíme na zranění, a to nás výsledkově opravdu sráží. Ale věřím, že se to povede a soutěž zachráníme,“ řekl předseda klubu Petr Kobliha.

Hrušovský fotbal se ale nepotýká jen s nevydařenými výsledky. Jako jediný celek v soutěži ještě hraje na škváře, a nemůže se opřít ani o kvalitní zázemí. Na vině jsou nevyjasněné vztahy okolo pozemku, na kterém hřiště leží.

„Patřilo to chemičce, ale teď je vlastníkem společnost Sepo Exim, která je v konkurzu. A ten se vleče už několik let. V dohledné době by správkyně měla rozhodnout, co s tím bude. Věříme, že ho získá majitel, který bude mít o sport zájem. My jsme připraveni investovat spoustu peněz, aby taky vyrostl opravdu kvalitní areál,“ posteskl si Kobliha.

A právě současné podmínky odrazují spoustu hráčů, kteří by jinak v Hrušově mohli hrát. „Na škváru se nikomu nechce. Sehnat hráče do prvního mužstva je opravdový problém. Snažíme se jim to vynahradit například tím, že klukům sháníme zaměstnání. A aby pořád nemuseli být na škváře, trénujeme v okolí - ve Lhotce nebo Koblově,“ řekl předseda klubu.

Pokud se záchrana podaří a navíc se konečně vyřeší vztahy okolo pozemku, chystají v Hrušově útok na vyšší soutěže.

„Máme poměrně přestárlý kádr. Chceme ho obměnit tak, bychom hráli v klidu. A pokud nám vyjdou naše plány s areálem, chceme jít nahoru. Slezská Ostrava je velký obvod a kromě Baníku a třeba Radvanic s Heřmanicemi nemá žádný pořádný klub. My ji chceme reprezentovat a řeknu to na rovinu: kdybychom tady měli trávu, tak rozhodně nehrajeme jen I.B třídu,“ dodal Kobliha.

A kdyby to letos se záchranou nevyšlo? „Už jsme to zažili několikrát a odpověď je jasné. Začali bychom znova budovat tým, který by Hrušov důstojně reprezentoval,“ poznamenal předseda klubu.

První mužstvo trénuje bývalý vítkovický fotbalista Zdeněk Malcharek, s jehož službami jsou nadmíru spokojeni. „Je tu tři roky a dělá to dobře,“ uvedl Kobliha, který vyzvedl i pár hráčů, kteří tvoří osu mužstva.

„Těch kluků je více. Vyzvednout by si zasloužili například Pavel Wozniak, Mário Lyčka, Emil Fekete, René Ničman nebo Vilém Procházka. Ale v podstatě všichni dělají maximum pro to, abychom soutěž udrželi a v budoucnu mohli jít výše,“ dodal předseda Hrušova.