Benefice Marka Jankulovského pro něj bude mít tak trochu nostalgický nádech.

Marek Heinz zažil životní sezonu ve své kariéře právě na ostravských Bazalech, kde v roce 2004 jako nejlepší střelec Baníku mával nad hlavou mistrovským pohárem.

Co víc? Na ostravském svatostánku v roce 2000 proti Slovinsku debutoval v národním výběru.

Marek HeinzJeho fotbalový životopis je plný konstrastů: Lázně Bohdaneč, Galatasaray Istanbul, Saint Etienne nebo Znojmo. „Ale všude jsem byl rád," říká s oblibou o svých štacích Marek Heinz.

Počet přestupů v kariéře tak trochu symbolizuje i výkonnostní křivku, po které se fantastický driblér s citem pro míč celou dosavadní kariéru pohybuje.

Blonďatý útočník začínal s fotbalem v osmi letech v rodných Hodolanech, ale brzy se přesunul do nedaleké Olomouce, kde se v roce 1991 převlékl do barev tamní Sigmy.

V nejvyšší soutěži působil rok, když o jeho služby projevil zájem francouzský prvoligový klub FC Mety, vedení hanáckého celku si však chtělo hráče udržet.

Marek Heinz

Talentovaný útočník nakonec opustil Olomouc až v roce 2000, kdy odešel za 60 milionů korun do klubu německé Bundesligy Hamburger SV.

Jenže zahraniční angažmá, po němž Heinz bažil, nedopadlo podle jeho představ.

V Hamburku nedostával příliš prostoru a po příchodu nového kouče Kurta Jary, s nímž nenašel společnou řeč, z mužstva vypadl natrvalo a byl poslán na hostování do Bielefeldu.

Čtyřletá smlouva byla ukončena už po roce.

Co dál? Po neúspěšných testech v Lokomotivu Moskva ho agent Pavel Paska poslal do Ostravy, která akutně sháněla náhradu za Václava Svěrkoše.

Prozřetelný krok. Pod koučem Františkem Komňackým a hlavně v sehraném týmu znovu získal herní jistotu. Nakonec nastřílel 19 gólů, kterými dotáhl Baník ke čtvrtému titulu v historii. Návdavkem získal korunu Krále střelců.

„Přestup do Baníku byl pro mě osobně nejlepší věcí, která mě v kariéře potkala. A to nejen po fotbalové stránce. Na Bazalech jsem během mistrovské sezony zažil obrovskou fotbalovou euforii, která nemá v Česku obdoby. Na každý zápas bylo vyprodáno a fotbalem žilo celé město," vzpomíná i s odstupem let Marek Heinz.

Jeho forma tehdy neunikla ani pozornosti reprezentačního trenéra Karla Brücknera, jenž ho po téměř čtyřech letech znovu pozval do A-týmu na mistrovství Evropy v Portugalsku.

Tam životním gólem ozdobil hned svůj první zápas na velkém turnaji. V úvodním utkání národního týmu proti Lotyšsku se na hřišti sice objevil až ve druhém poločase, pohotovou trefou pět minut před koncem ale dokázal strhnout vítězství na stranu českého týmu.

Sezonu snů pak podtrhl nádhernou ranou do sítě Olivera Kahna v posledním utkání skupiny proti Německu.

Vášnivý rybář podruhé vyrazil do ciziny, ale i působení v Borussii Mönchengladbach znovu skončilo už po roce a bez větších úspěchů.

Fotbalový génius se další rok snažil probudit ve slavném Galatasarayi, ale ani tři góly nepřerušily seriál jeho jednosezonních angažmá. Následovalo Saint Etienne, Nantes, Brno, Kafbenberg a Ferencváros Budapešť, v jehož barvách zase dokazoval, že fotbal hrát umí.

I proto si ho pod svá křídla opět vzala mateřská Olomouc, navzdory několika povedeným zápasům ho ale trenér Roman Pivarník loni na podzim definitivně odstavil na druhou kolej.

Od letošní zimy Heinz baví svým uměním fanoušky druholigového Znojma, se kterým se rve o postupové místo.

(ml, au)