Po nezvykle dlouhé třítýdenní pauze pokračuje fotbalová liga, ve které Baník hostí už zítra doma v dalším klíčovém podzimním utkání poslední Znojmo.

Slezský klub má za sebou v každém případě hektické, ale také hodně smutné dny, kdy se musel vypořádat se ztrátou zesnulého trenéra Ericha Cviertny. „V těchto souvislostech jsou všechny sportovní a klubové problémy, které každý den v klubu řešíme, doopravdy zástupné a nevýznamné," uvedl v rozhovoru pro Deník jeden z majitelů Baníku Petr Šafarčík.

Ten musel během přestávky společně s Liborem Adámkem odpovídat nejen na otevřený dotaz fanoušků ze Sdružení Baník Baníku, ale také na další otázky ohledně fungování klubu.

Oficiálně jste potvrdili, že město Ostrava už zaplatila celou částku (110 milionů korun) za nákup stadionu Bazaly s pozemky. Můžete tedy prozradit, jak je na tom klub momentálně finančně?

Celkově šlo z pohledávek na fotbal 65 milionů korun, do bank 45 milionů a 32 milionů spolkly ostatní pohledávky. Dá se říci, že Baník dluží v současné době zhruba 26 milionů korun, na které máme buď splátkové kalendáře, nebo jsou námi soudně rozporované.

S jakým rozpočtem tedy klub nyní disponuje?

Osekali jsme ho na zhruba 80 milionů korun. Důvod je jasný, nechceme se za žádnou cenu dále zadlužovat. Za našeho dosavadního působení jsme na provoz a oddlužení klubu spotřebovali 260 milionů korun a jen 110 milionů, což není ani polovina, přišlo z města za prodej stadionu.

Máte rozpočet pokrytý?

Máme finanční rezervu do 31. prosince 2013 a také finanční plán na to, abychom sezonu dohráli.

Můžete to vysvětlit?

Z plánovaného rozpočtu nám bohužel pro novou sezonu vypadli sponzoři ve výši zhruba 10 milionů korun a rovněž nevíme, jestli získáme peníze z transferu Jána Greguše. Na něj má Bolton opci do konce roku. Cesty k naplnění rozpočtu máme dvě. Najít nové sponzory, kteří nahradí letošní výpadky, a najít nové partnery, investory, akcionáře, kteří pomohou finančně stabilizovat klub natolik, aby nemusel prodávat hráče za každou cenu a pod tlakem.

Baník prohrál soud u sportovního tribunálu CAS v Lausanne a musel zaplatit čtyři miliony korun Nitře jako výchovné za nákup Jána Greguše. Jeho zaplacení jste se bránili, ale neubránili…

Požadavek Nitry oprávněný nebyl, což konstatovala i evropská fotbalová asociace. Slovenský klub se ale obrátil na sportovní soud v Lausanne a opřel se o tři svědky, že má na peníze právo. Byla to však křivá svědectví. Jedno z nich patřilo Ivanu Hodúrovi, hráči, který se nyní přiznal slovenské policii ke spolupráci se sázkařskou mafií a ovlivňování fotbalových utkání.

Tvrzení, že svědectví byla křivá, je hodně odvážné. Máte ho podložené?

Víme to přímo z Nitry. Pro nás svědčil otec hráče pan Greguš starší, který přesně a nejlépe věděl, jak se všechno odehrálo. Přijeli jsme do Lausanne i s ním, ale jeho svědectví pány soudce vůbec nezajímalo. Ani ho nevyslechli a rozhodli ve prospěch Nitry. Museli jsme okamžitě zaplatit v přepočtu čtyři miliony, jinak by nás potkala exekuce.

Můžete se nyní ještě nějak bránit?

Rozhodnutí CAS je konečné. Budeme se bránit u civilního soudu a budeme požadovat náhradu škody po těch, kdo nám škodu způsobil. Obrátili jsme se o pomoc na Fotbalovou asociaci České republiky a věříme, že se práva domůžeme.

To je trochu paradox, protože Baníku po verdiktu CAS stále na účtu nepřistálo zhruba dvacet milionu korun od Temešváru za tolik propíraný přestup Lukáše Magery.

V tomto případě nám sice tribunál dal za pravdu, ale rumunský klub zbankrotoval, věřitelé nedostali nic. Je doopravdy přinejmenším zvláštní, že vzápětí byl v Temešváru s podporou města založen nový klub s názvem Poli, který hraje druhou ligu. Podle nás nástupce zkrachovalého. To vše za tichého souhlasu rumunského fotbalového svazu.

Baník i kvůli složité finanční situaci v regionu ztrácí i podporu sponzorů. Naposledy skončily společnosti Česká spořitelna nebo VOKD, které bylo dokonce na dresech ligového celku. O kolik tím Baník přišel?

Už jsem zmínil, že se jedná o zhruba deset milionů korun.

Jak z této situace ven? I naprostý laik ví, že k celkovému oddlužení je příchod nového strategického partnera nevyhnutelný.

Chci říct, že společně s Liborem Adámkem (druhý majitel klubu) děláme doopravdy maximum, aby se klub co nejdříve oddlužil a mohl se tak začít normálně rozvíjet. Jednání s možnými novými partnery, kteří by mohli vstoupit do vlastnické struktury klubu, intenzivně probíhají. Určitě pochopíte, že dokud nejsme u konce, jejich jména nemohu zveřejnit.