„Je to pořád zamotané, nikdo z nás stále není zachráněný. Doufám, že to v posledním kole zvládneme oba. Kluby by si to zasloužily. Musíme do toho dát vše,“ poznamenal po zápase karvinský odchovanec, čímž dal najevo, že mu osud mateřského klubu není lhostejný.

„Jasně, že ne. Přál bych záchranu oběma. Bylo zvláštní se sem vracet v takové roli,“ přiznal Laštůvka, který v Karviné s fotbalem začínal.

Vracet se do známých míst u hráčů občas způsobuje nával nostalgie, na tu ale v sobotu v důležitém utkání nebyl prostor. „Sice jsem se tady vracel už na podzim se Slavií, ale to jsem nechytal, takže teď to bylo jiné. Specifické to navíc bylo v tom, že oba kluby hrají o záchranu,“ uvažoval Laštůvka po zápase, který branku nenabídnul.

Když teď chytá v Baníku, berou ho karvinští fanoušci za soupeře, nebo stále „za svého“? „Asi jak kdo. Něco jsem si během zápasu i vyslechl, ale to beru, každý může projevit svůj názor. Někteří fanoušci mě zdravili, někteří něco hulákali. Blíže jsem to neřešil,“ vykládal.

BANÍK ZAČAL LÉPE BRÁNIT

Jeho tým byl v Karviné blíže třem bodům. Ty by už znamenaly pro Baník ligovou definitivu. „Chyběl tomu gól. Byly tam nějaké závary, ale z ničeho jsme se neprosadili. Karviná je nepříjemná ze standardek, ale naše obrana pracovala skvěle a nepustili jsme ji k ničemu. Nakopávané balony na Panyho nebo Wagyho (Panáka s Wágnerem) jsme si pohlídali,“ mohl být Laštůvka spokojen s defenzivní činností Baníku.

Právě ta se na jaře rapidně zlepšila a také stojí za výsledkovým vzepjetím ostravského celku, který byl po dvou třetinách soutěže na odpis.

„Celý tým začal bojovat a hlavně poctivě bránit, což nám na začátku jara chybělo. Zvedli jsme se, nikdo s námi už moc nepočítal a teď to už stačí jen potvrdit proti Brnu. Přiznám se, že bych nejraději hrál už ve středu, protože celý týden se zase neuvěřitelně potáhne a zase to budou nervy. Věřím však, že s našimi skvělými fanoušky v zádech to už dotáhneme do cíle,“ vyjádřil přání Laštůvka.

Bude podle něj hrát nějakou roli fakt, že Brno je už jistým sestupujícím? „To si nemyslím. Brno bude naopak působit uvolněně. Už má jasno, padá dolů a nemusí být pod stresem. Tím to bude pro něj lepší, o nic mu nepůjde. Pro nás to bude těžký zápas jako ten v Karviné. Výhoda tedy žádná. Jedinou výhodu budeme mít v tom, že budeme hrát doma před plnými ochozy a fanoušci nám pomohou,“ je si jist.

ČISTÁ KONTA NEŘEŠÍ

Díky podzimnímu působení ve Slavii a v kombinaci se zlepšenými jarními výkony Baníku se Laštůvka dostal v Karviné už na svou patnáctou vychytanou nulu v sezoně. Tím pádem vyhraje soutěž brankářů o čistá konta, protože druhý v pořadí, jeho nedávný spoluhráč ze Slavie Ondřej Kolář, jich má třináct.

„To je pěkné, ale všechna čistá konta bych z fleku vyměnil za naši záchranu. Hlavně, abychom už měli klid, protože to jsou neskutečné nervy,“ přiznal gólman ošlehaný nejvyššími soutěžemi v Anglii, Německu i na Ukrajině.

A jak podle něj dopadne poslední kolo? Kdo si nakonec vytáhne Černého Petra? „Věřím, že my to nebudeme. Jaro zakončíme výhrou a totéž bych přál Karviné v Jihlavě. Máme to všichni ve svých rukách,“ zakončil.