Fotbalový klub Baníku Ostrava prochází asi nejsložitějším obdobím v novodobé historii, což ale neznamená, že by slavní odchovanci klubu ztratili přízeň k slezskému klubu. Spíše to je naopak.

Po Václavu Svěrkošovi je podle informací Deníku doslova na spadnutí další očekávaný návrat. Marek Jankulovski totižve středuúspěšně prošel v Miláně zdravotní kontrolou po operaci kolena. V praxi to znamená, že bývalý kapitán reprezentace kariéru neukončí a zahraje si českou ligu.

Na Bazalech už mají pro vítěze Ligy mistrů připravený dres s číslem 8, který poprvé oblékne v domácím zápase proti Hradci Králové.

Samotný Jankulovski spojil svou návštěvu Milána nejen se zdravotní kontrolou, ale také návštěvou utkání Ligy mistrů mezi milánským AC a Plzní.

A už před zápasem byla z jeho slov cítit nostalgie. „Jsem rád, že se můžu podívat zpátky. Člověk si uvědomí a zpětně si hodně váží toho, kde vůbec byl a měl to štěstí být součástí jednoho z největších světových klubů. A teď jsem rád, že pořád s klubem udržuju kontakt. To svědčí o tom, že jsem tady zanechal dobrý dojem,“ řekl v úterý Jankulovski, jediný český zástupce v kronice „červenočerných“.

Do vyhlášeného tréninkového centra v Milanellu už Jankulovski dorazil pouze jako vážený host na kontrolu na jaře operovaného kolena. „Je dobře, že zase uvidím staré známé a kamarády, kterých tady (v AC) mám pořád spoustu,“ těšil se Jankulovski na shledání s přáteli. „Přijel jsem na kontrolu, aby se zjistilo, jestli jsem fit,“ vysvětlil Jankulovski důvod, proč zamířil do Itálie. Už před přehlídkou se na svůj zdravotní stav díval hodně optimisticky.

„Zatím jsem s rehabilitací moc spokojený, ale záleží na tom, co řeknou doktoři. Když potvrdí, že můžu opravdu naplno začít s tréninkem, všechno půjde podle představ a já se opravdu rozhodnu zase hrát, tak možná už v říjnu po reprezentační přestávce budu Baníku k dispozici,“ uvedl Jankulovski.

Z Milána tak nakonec odlétal s razítkem, že se může opět vrhnout do plné zátěže. „Dva měsíce jsem spíš jen běhal, pravidelná zátěž tam nebyla. Ale když teď doktoři uznají za vhodné, že mi nic nebrání, můžu do toho jít naplno,“ řekl fotbalista, který si levé koleno pochroumal letos v březnu a pak podstoupil operaci předního zkříženého vazu.

Jankulovski po letním návratu z Milána zvažoval pouze dvě možnosti: buď kariéru uzavřít úplně, nebo ještě jít do Baníku, odkud v roce 2000 odešel do Neapole a pak se přes Udine dostal právě až do milánského AC. „Už v minulé sezoně jsem toho v AC moc nenahrál, pak navíc přišlo zranění. Do fotbalu mám zase chuť, půl roku jsem dělal všechno pro to, abych se vrátil zpátky, proto jsem dodělal i rehabilitaci. Kdybych myšlenky na návrat neměl, tak jsem už skončil,“ řekl Jankulovski.

Od comebacku do mateřského klubu jej prý neodradí ani současné trápení mužstva, které v nejvyšší soutěži po osmi kolech s jediným získaným bodem uzavírá tabulku. „Je fakt, že současná situace Baníku je kritická, bude hrát o bytí a nebytí. Ale když budu moci, tak pomůžu. V Baníku jsem vyrostl, vždycky jsem se chtěl na konci kariéry vrátit tam, kde jsem začínal. Díky němu jsem v kariéře něčeho dosáhl. A na to nezapomínám,“ prohlásil Jankulovski. „I když pohled na současný Baník člověka mrzí. Snad se najde někdo, kdo ho vytáhne zase nahoru. Asi nejsem jediný, kdo z toho je zklamaný, vždyť Baník patří k českým top klubům. Ale prostě mu chci pomoci,“ poznamenal Jankulovski, který po rozlučce s milánským gigantem nikdy neuvažoval nad tím, že by zamířil jinam než na Bazaly.

S rodinou si po jedenácti letech strávených v Itálii také znovu zvyká na život v rodné zemi. S ženou Janou prý vždy věděli, že se po konci italského angažmá vrátí do Česka. „Žít venku by nebylo pro mě,“ řekl Jankulovski. „Užíváme si věci, které možná vypadají jako banality. Dřív jsem na rodinu tolik času neměl, teď jsem rád, že spolu můžeme jít do kina, na procházku nebo na kolo. Po čase máme dost času na to, abychom se sešli s rodiči, kamarády, známými… Takže všechno dobré,“ pochvaloval si Jankulovski.

ALEŠ UHER + ČTK