„Doma si nemůžete dovolit prohrát, ne?" zněl jeden z dotazů novinářů, na což někdejší obránce AC Milán odpověděl. „Samozřejmě, to v žádném případě. Snad padne mnoho branek, a my dáme o jednu víc," odpověděl s úsměvem Marek Jankulovski, vítěz Ligy mistrů z roku 2007.

Nad otázkou, zda zažil výhru nad Spartou, už však přemýšlel marně. „Na Letné jsem určitě nevyhrál. A doma? To bych musel v paměti hodně zapátrat," uvažoval, než mu pomohl Vratislav Lokvenc, který si vzpomněl, že se tak stalo na Bazalech v sezoně 1995/1996 v poměru 4:1. „To si nepamatuji, byl jsem na vojně. To víte, je to přes dvacet let," zasmál se Jankulovski.

Do zahraničí jste odcházel velmi mladý. Máte přehled, kolik utkání se Spartou jste vůbec absolvoval?
Moc jich nebylo. Jak říkáte, do Itálie jsem šel brzy, asi ve dvaadvaceti. V áčku Baníku jsem tak byl nějaké čtyři roky. Přesto na ně vzpomínám rád, vesměs všechna vzájemná utkání si vybavuji. Měla vždy to největší kouzlo, vždyť bitvy se Spartou a Opavou jsou to nejvíc, co mohl hráč v Ostravě zažít a zahrát si. Rád si to teď po letech připomenu. Věřím, že akce bude oslavou fotbalu a opět se potvrdí, že lidé na Ostravsku tento sport milují. Zápas by měl být i poděkováním všem, kteří na Baník v jeho nelehké situaci po sestupu nezanevřeli.

Právě pro fanoušky obou táborů byly tyto souboje velkým svátkem, že?
Myslím, že šlo o jedny z nejpěknějších duelů v rámci celé ligy. Každý hráč Baníku se vždy na Spartu těšil, protože patří k nejlepším u nás, a když se jelo do Prahy, byla to jediná možnost v roce ukázat své kvality na velké scéně. Vždyť tam také jezdila spousta lidí. Proto šlo o velmi napjaté zápasy s jedinečnou atmosférou. To jsem poznal, když jsem se vracel z Itálie a viděl jsem, co takový zápas tady vyvolává. Jako hráč i divák mám z toho pozitivní pocity. Nejen proto bych byl moc rád, kdybychom příští rok byli u toho, jak se Baník a Sparta střetnou opět na ligové scéně.

Nosíte v hlavě nějaký zápas nebo moment z minulosti?
Abych se přiznal, tak úplně ne. I když… Člověku se vždy krásně vzpomíná, když v takovém zápase dáte gól. Pamatuji, že jednou jsme u nich hráli 1:1 a já zrovna skóroval. Nedávno jsem to utkání dokonce někde zahlédl. Jinak to ale na Spartě bylo vždy hrozně těžké. Tehdy se tradovalo, že už v Průhonicích než sjedete na Letnou prohráváte 0:2 (smích). Zejména z útočného dua Lokvenc Siegl šel strach a také jsem k nim patřičně vzhlížel.

Opravdu?
Když jsem v polovině devadesátých let začínal v lize, už tehdy jsem věděl, proti komu nastupuji. Byly to velké persony našeho fotbalu. O to víc se člověk vyhecoval, a také si toho vážil. Zvlášť později, když jsem s nimi sdílel šatnu v národním týmu.

Za měsíc se vám tyto pocity vrátí, jelikož Horst Siegl a Vratislav Lokvenc budou stát opět proti vám…
Teď už takový strach nemám. Přece jen, když se na kluky dívám, tak mají trochu nadváhu (smích). Ale i na to se těším, protože když se s někým léta nepotkáte, tak je zajímavé vidět, jak se změnil. Tuhle možnost jsem měl shodou okolností nedávno, když jsem v dresu staré gardy AC Milán hrál za Evropu a nastoupili jsme v Číně proti Americe. Byla sranda některé kluky pozorovat. Holt někdo se udržuje, jiní tomu nechávají volnější průběh. Jsem rád, že oslovení kluci si udělají čas, a těším se, že se s mnohými bývalými spoluhráči či kamarády po čase sejdu.

Vy se ale udržujete. Dokonce se mluvilo o tom, že byste mohl nastupovat v dresu Čeladné v krajském přeboru…
Hodili mi laso, to je pravda, ale starosta na mě vyvinul malý tlak, tak to nakonec padlo (smích). Osobně se fyzicky cítím dobře, jednou dvakrát za rok jezdím hrát za legendy AC Milán, nebo také za tým herců a bývalých hráčů Real Top Praha. Samozřejmě v hale je to něco nového, ale nemyslím si, že to bude mít vliv.

Co jste vůbec říkal na myšlenku uspořádat v Ostravě fotbalovou exhibici?
Komu by se nelíbilo si zase zahrát proti Spartě, že? Byl jsem nadšený. Důvody jsou jednoduché. Všichni víme, jaký má Ostrava vztah k fotbalu. Navíc ligového souboje se letos nedočkáme, takže uspořádat takovou akci jsem považoval za skvělý nápad, který jsem od začátku podporoval. Zápasy Baníku se Spartou měly obrovský náboj, což s nadsázkou očekávám i teď.

Zveřejněný seznam účastníků exhibice slibuje návrat do let minulých a také kvalitní podívanou, nemyslíte?
Tohle bude pro lidi jedinečná možnost vidět na vlastní oči skvělé hráče, kteří něco dokázali. A o zábavu pro fanoušky jde tady především, takže věřím, že si na stadion najdou cestu. A třeba je to začátek nové a dlouhé tradice v Ostravě.

Sice půjde hlavně o zábavu, ale na druhé straně si doma nemůžete dovolit prohrát…
Samozřejmě, to bychom neměli. Snad se sejdeme ve formě a Spartu porazíme. Každopádně bych chtěl tímto pozvat všechny diváky. O Vánocích tady sportu moc není, takže si myslím, že to může být super a jak jsem už zmínil, třeba jsme na začátku něčeho většího.