Do začátku moravskoslezského derby na Andrově stadionu zbývá slabá půlhodinka. Fotbalisté Sigmy i Baníku právě pilují centry ze stran a následnou střelbu. Něco však nehraje, kromě aktérů utkání se totiž skrze hlavní tribunu na hrací ploše objevuje přibližně desetičlenná skupina v modrých tričkách.

Nikým nerušení obchází podél autové čáry polovinu, na které se rozcvičují Hanáci, a míří si to k východní tribuně. K sektoru patřícímu olomouckému kotli, který však zatím zívá prázdnotou. Už za pozornosti olomoucké ochranky v oranžových vestách přeskakují bannery a ocitají se mezi domácími příznivci. Rychlými manévry získávají fanouškovskou vlajku Sigmy a pádí zpět k severní tribuně.

Většinu z nich domácí security služba chytá, jeden muž v modrém však sprintem míří rovnou k tunelu. Do míst, odkud trenér Václav Jílek sleduje své svěřence. „Zrovna tohle byl typ fanouška, který byl asi o třicet centimetrů menší než já, takže jsem úplně strach neměl," popisoval už se smíchem po utkání ostravského chuligána, který byl nakonec zpacifikován právě v nejtěsnější blízkosti kouče Hanáků.

Jinak se však Jílkovi předzápasový chaos, kterého si všiml jako jeden z prvních, klidně nesledoval. „Když jsem tam pak viděl skupinu těch deseti frajerů, kteří to prorazili doleva doprava a jenom to od nich lítalo, tak samozřejmě člověku moc dobře po těle není…" přiznal jednačtyřicetiletý trenér druholigového mistra.

„Navíc pak jsem tam viděl na druhé straně maminky s dětmi, stát se může cokoliv… Takže to určitě úplně ideální nebylo. Zas to ale svědčí o tom, že jsou fanoušci a fanoušci," uzavřel Jílek, jehož čeká ještě bouřlivá atmosféra v neděli na hřišti SFC.

Potěšující zpráva však je, že po hektickém týdnu, kdy Andrův stadion zažil nájezd fanoušků Opavy, Zlína a Ostravy, zůstal olomoucký stánek bez újmy.

Buchta záviděl Baníku Ostrava jen fanoušky Po dlouhé době mohl brankář Sigmy Miloš Buchta zažít bouřlivou atmosféru, jakou pamatuje třeba ze svého působení v Rumunsku. Baníkovští diváci na severní tribuně vytvořili bouřlivou kulisu k oslavám olomouckého postupu zpět do první fotbalové ligy. „Je škoda, že to je jen jednou do roka. Baníkovští fanoušci ukazují, že za svými hráči stojí v jakékoliv situaci. Škoda, že tohle nemáme, v tom jim můžeme závidět. Ale oni zas mohou závidět nám jistý postup," řekl Buchta.