Na každém špatném lze najít něco dobrého, říká se. Podobně musel na konci minulého roku přistupovat k nastalé situaci také fotbalový trenér Radomír Korytář.

I přes povedený podzim u ligového týmu Baník Ostrava byl nucen s Martinem Svědíkem a dalšími kolegy rozdělanou práci opustit.

Pokračovat dál mu však bylo umožněno u juniorského týmu, na něhož tak může nyní alespoň soustředit veškeré své úsilí.

„Jsem u týmu stabilně, což je lepší. Hráče mám pod kontrolou, vidím hráče na každém tréninku i utkání a mohu reagovat na jejich nedostatky i přednosti," říká Deníku Radomír Korytář.

Juniorská liga, respektive její jarní část, startuje už příští týden. Baníkovci, kteří začínají proti Liberci, do ní vstoupí zásluhou povedené druhé poloviny podzimu z devátého místa se ziskem 33 bodů a zápasem ve Znojmě k dobru.

„Pokud bychom vyhráli dohrávku, šli bychom výše, ale cíle nejsou postavené na umístění. Chceme hlavně zaznamenat herní progres. A když přijdou výsledky, tím lépe," míní Korytář.

Jak hodnotíte zimní přípravu juniorského týmu?

Velmi dobře. Podmínky byly slušné a hráli jsme proti silným třetiligovým týmům, ve kterých kluci obstáli. Navíc se nám vyhýbala zranění, takže hodnocení je kladné.

Na čem se nejvíce pracovalo? Co bylo nutné zlepšit?

Vždy je co zlepšovat. Žádný hráč ani hra není dokonalá. Hodně jsme pracovali na organizaci, herním stylu, u kterých chceme navázat na podzim. Nyní se zaměřujeme na určité přechodové činnosti v prostorech a zdokonalení přechodové fáze. To je náš cíl a hra, kterou bychom se chtěli prezentovat.

Z vašich slov je znát, že s podzimem jste spokojený.

Před sezonou došlo k obměně kádru, přišlo mnoho dorostenců, kteří se sžívají s juniorskou ligou, takže nám měsíc či dva trvalo, než se kluci přizpůsobili nárokům soutěže. Pro nikoho není přesun do vyšší kategorie jednoduchý. Po adaptování se na rychlejší hru, myšlení a rozhodování šly nahoru i výsledky, a byť jsme úplně nahoře neskončili, tak mě hra uspokojila.

Navíc řada hráčů se dostala do A-týmu…

Ano, s „Áčkem" to bylo hodně provázané. Myslím, že podzim můžeme považovat za vydařený. Je tu řada talentovaných hráčů.

Je pro vás nyní lepší, že na rozdíl od první poloviny sezony se nyní můžete věnovat pouze juniorce?

Určitě, protože na podzim jsem působil převážně u ligového týmu. Juniorskému jsem se tak nemohl nevěnovat naplno. Teď už jsem u něj stabilně, což je lepší. Hráče mám pod kontrolou, vidím je na každém tréninku i utkání, mohu reagovat na jejich nedostatky i přednosti. Mám přehled, co se v mužstvu děje.

Z podzimního týmu odešel jen střelec Jakub Šašinka na hostování do Frýdku-Místku, jinak kádr zůstal stejný.

Trénují s námi i Ondra Pyclík a Honza Zawada, kteří se vrátili z hostování. Kádr z podzimu by měl ale zůstat. Uvidíme, kdo bude ještě chodit z áčka, ale junioři by měli dostávat hodně prostoru.

Jaké máte od jarní části očekávání a cíle?

Pro trenéra je cílem hráče vychovat, výkonnostně zlepšit, popřípadě připravit pro ligový tým. To je můj hlavní cíl. K tomu bych byl rád i za to, co jsem řekl. Prezentovat se kvalitní hrou, zlepšit prvky, na které jsme se zaměřili v přípravném období, a přenést to do soutěže. Pokud budou naše výkony nadstandardní, tak s tím přijdou i výsledky a skončíme vysoko, což bychom si samozřejmě všichni na Bazalech přáli. Je to vizitka trenéra i týmu, ale primární cíl to není.