Fotbalový tým Baníku Ostrava má během zimní přestávky rozhodně na čem pracovat. Dobře to ví i kapitán týmu Michal Frydrych, jehož tým v posledním zápase před zimní přestávkou zkolaboval v Mladé Boleslavi. „Domácí na nás podle očekávání vletěli, dostali nás pod tlak, který jsme neustáli. Všechny góly jsme inkasovali po hrubých chybách," řekl blonďatý stoper Baníku, který uznal, že porážka mohla být i vyšší. „Zase nás rozhodila první inkasovaná branka. Po ní jsme se už sebrat a vzchopit nedokázali," litoval Frydrych.

Baník získal na podzim 15 bodů. Je to dost, nebo málo?

O tom se bezprostředně po takovém zápase těžko mluví. Jsme samozřejmě zklamaní, že bodů nemáme více. Určitě nás mrzí některé domácí zápasy, které jsme nezvládli. Mám tím na mysli třeba duel s Bohemkou (1:3), Znojmem (1:1), Olomoucí (1:1) nebo Teplicemi (0:0). Pokud by se nám podařilo dva z těchto zápasů vyhrát, hodnocení by bylo o dost pozitivnější. Ale na kdyby se fotbal nehraje.

V průběhu podzimu byly vaše výkony nevyrovnané. V úvodu jste dostávali hodně branek, pak jste zase měli problémy s koncovkou…

Po třech debaklech (0:4), které jsme utrpěli v Plzni, s Jabloncem a v Příbrami, se změnilo složení obrany. Začali nastupovat jiní hráči a celkově jsme se na defenzívu více zaměřili. Když nebudu brát poslední zápas s Boleslaví, tak jsme dostali hodně gólů už jen na Spartě (1:4). I tak ale máme na čem pracovat.

Byl zápas s Boleslaví podobný těm předešlým debaklům?

Už jsem to zmiňoval, že jsme dostali branky po chybách. Podobný byl taky v tom, že nás hodně srazila první inkasovaná branka.

Bylo třeba znát, že jste byli jasně nejmladším týmem v lize, jehož věkový průměr se pohyboval okolo 23 let.

Svou roli to sehrát mohlo, ale já to z hřiště nijak nevnímal ani neřešil. Každý hráč, který jde na hřiště, chce vyhrát. A věk při tom nehraje roli. Není to tak, že bychom v zápase cítili před staršími a zkušenějšími protihráči nějaký respekt. Je ale taky pravda, že některým našim výsledkům jsem ani já moc dobře nerozuměl. Prohráli jsme v Příbrami 0:4 a pak doma porazili Liberec (3:0), který září v Evropské lize. Nad tím se budeme muset zamyslet. Potřebujeme naše výkony ustálit.

Pozitivem podzimu ale určitě je, že jste vytvořil spolehlivou dvojici s dalším mladých odchovancem Janem Baránkem.

Chytili jsme se a vcelku se nám dařilo. Snažili jsme se hodně mluvit a komunikovat. Ale dobře bránil v mnoha zápasech celý tým, to byl základ. Defenzivní činnost ve fotbale není o jednotlivcích, ale celém kolektivu. Uznávám, že někdy ta naše obranná činnost šla i na úkor útočné fáze, kterou musíme zlepšit. Tam všichni cítíme velké rezervy.

V průběhu podzimu jste se stal kapitánem týmu. Cítíte větší odpovědnost za výkony i výsledky?

Hlavně bych chtěl zopakovat to, co jsem už říkal dříve. Hodně si toho vážím, protože jsem v Baníku vyrostl. V ligovém týmu jsem už více než tři roky a vždycky jsem se snažil co nejvíce odkoukat od zkušených hráčů, jako byli René Bolf, Nando Neves nebo Aleš Neuwirth. Být kapitánem je pocta.

Myslíte si, že s tak defenzivním pojetím, jaké Baník v některých zápasech produkoval, se může zachránit. Fotbal se hraje na góly a těch jste na podzim dali jen čtrnáct. Hůře je na tom jen Slavia…

V naší situaci musíme vycházet ze zajištěné obrany. Prostě si hledět toho, abychom góly nedostávali a věřit, že nějaký, třeba ze standardky, dáme. V zimě se na útočnou fázi zaměříme a skloubíme to tak, abychom ligu pro Ostravu zachránili. Musíme.

Klub se i po změně majitelů nadále nachází ve složité finanční situaci a opět se mluví o prodejích klíčových hráčů. Jedním z nich jste i vy…

Já žádné takové informace nemám. Smlouvu mám až do června 2016, takže ani nepřemýšlím nad tím, že bych měl někam odejít. Možná jednou bych to rád zkusil v zahraničí, ale nyní mám v hlavě jen Baník.

Dobře, ale smlouva v létě končí Fantišovi, už v zimě Kukecovi. Řada hráčů (Rolinc, Engelmann, atd.) jsou v klubu na hostování. Jak složité bude Baník zachránit?

Tohle jsou věci, které těžko mohu nějak ovlivnit. Ale každému přece musí být jasné, že se na záchranu zase na jaře hodně nadřeme. Bude to zase boj do posledního kola. A podzim jasně ukázal, že tento tým potřebuje spíše posílit, než ho oslabovat. Já věřím, že vedení to vidí stejně a tým zůstane pohromadě a spíše se ho podaří podle možností doplnit.