Kapitán slezského týmu Václav Svěrkoš ve třiceti letech dozrál, což bylo patrné i na předsezonní tiskové konferenci na Bazalech. Při otázkách na cíle týmu v nové sezoně mluvil s rozvahou i pokorou a nebál se zastat ani fanoušků z kotle, kteří vyhlásili bojkot domácích zápasů. „Celá ta situace mě osobně hodně mrzí, protože právě fanoušci z kotle se starají o dobrou atmosféru při zápasech. Do prvního domácího utkání zbývají ještě dva týdny. Pevně věřím, že za tu dobu najde vedení s fanoušky nějaký kompromis a vše se vyřeší ku prospěchu Baníku," vyznal se Svěrkoš.
Osobní cíle před startem nové sezony si nedává, i když pokukuje po hranici deseti vstřelených branek v sezoně. „Hlavně si přeju, abych byl zdravý. Když budu fit, věřím, že přijdou i góly. S kamarádem (bývalý hokejový reprezentant Marek Malík) jsem se vsadil, že jich dám deset, tak uvidíme," usmál se kapitán Baníku Václav Svěrkoš.

V přípravě jste ani jednou neprohráli, takže na Duklu jedete optimisticky naladěni.
Výsledky se povedly a také naše souhra se zlepšila, to je pravda, ale liga bude o něčem jiném. Z prvních čtyř zápasů hrajeme třikrát venku, což není jednoduché, ale myslím, že to lze zvládnout. A to i přesto, že hrajeme třikrát v Praze se silnými soupeři. Může to být vlastně i výhoda. Začátek ligy je vždy zajímavý, protože mužstva jsou vždy dobře připravená a rozhoduje hlavně pohoda v týmu. Tu máme dobrou.

Jak vidíte šance v ligové premiéře na Julisce?
Ještě jsem na tom stadionu nikdy nehrál, takže se tam těším. Dukla má kvalitní celek i zažitý herní styl trenéra Luboše Kozla. Na druhé straně si myslím, že v české lize se kromě Plzně a Sparty dá hrát na vítězství s každým. Takže věřím, že na Dukle neprohrajeme.

Jak je důležité, že Baník během léta neopustil žádný z klíčových hráčů.
Je to obrovské plus. A to i proto, že tento tým si v závěru jara dokázal, že se může v lize měřit prakticky s každým.

Z minulosti se žít ale nedá…
To je pravda, proto ani výsledky z přípravy doopravdy nepřeceňujeme. Je nám jasné, že Dukla, Slavia, Teplice, Sparta mají lepší kádry než týmy, se kterými jsme hráli v přípravě. Proto bych se nerad i vyjadřoval k cílům v sezóně. V každém případě bychom se rádi pohybovali v tabulce výše, bylo by super, kdybychom neměli problémy se záchranou a prostě uhráli těch třicet bodů mnohem dříve než v posledních sezonách.

Nebál jste se na konci minulého ročníku, aby nedošlo jako v předchozích letech k prodeji důležitých hráčů a klub nezačal zase tvořit nový tým?
Upřímně jsem moc nevěřil, že udržíme všechny kluky. Třeba u Honzy Baránka nebo Jána Greguše bylo vidět, jak šli na jaře výkonnostně nahoru. Totéž platí už delší dobu i u Míši Frydrycha. Od svého agenta (Gerhard Poschner) vím, že o nich vědí i v Německu. Sám jsem si myslel, že někdo z nich odejde.

Bylo na Janu Baránkovi během léta vidět zklamání, že mu přestup do Plzně nevyšel?
Vůbec ne, on vždy říkal, že by rád v Baníku minimálně do letního ME do 21 let, které se odehraje v Česku, zůstal. Jen jednání o nové smlouvě trvala delší dobu, takže v té chvíli byl možná trochu nervózní. Ono to je ale logické, protože se do takové situace dostal poprvé. Jakmile nový kontrakt podepsal, tak na něm byla vidět velká úleva i odhodlání se ještě zlepšovat. Věřím, že pokud bude takhle makat i nadále, svého snu zahrát si v zahraničí se dočká. Předpoklady má on i další kluci, o kterých jsem mluvil, doopravdy velké.

Trenéři Baníku praktikují systém 4-2-3-1, přičemž vy nefigurujete na svém klasickém místě v útoku, ale v podhrotové trojici. Jak se vám na tom postu hraje?
Je to pro mě složitější a teprve si zvykám. Přece jen na hrotu jsem se nemusel tolik stahovat dozadu, byť třeba v ofenzivě dostávám hodně volnosti. Beru to ale tak, že v útoku momentálně hraje ve výborné formě náš „František" (Francis Narh). Snad ale nějaké góly dám i z tohoto postu pod hrotem.

Když jste byl zraněný a byl tady Milan Baroš, tak jste mnohokrát mluvil, že se těšíte, až si jednou spolu v Baníku zahrajete. Věříte, že k tomu může v nejbližší době reálně dojít?
S Milanem jsem v kontaktu, voláme si, píšeme si. Věřím, že se toho dočkáme. Nyní ale záleží především na jeho zdravotním stavu a potom, jak se domluví s panem Šafarčíkem. Někde jsem dokonce slyšel, že už určitá jednání probíhají, tak bych byl moc rád, kdyby Baníku opět pomohl.

Dnes hrajete na Dukle, kde se dá očekávat díky stovkám ostravských příznivců takřka domácí kulisa. Jiné to ale může být kvůli sporu mezi nimi a klubem za dva týdny na Bazalech. Co říkáte na celý tento problém okolo karet FCB?
Musím říct, že mě celá ta situace opravdu mrzí. Sice jsme už bojkot fanoušků zažili v minulé sezoně při zápase v Olomouci, ale nic příjemného to nebylo. Odehráli jsme skvělý zápas a bylo nám líto, že ho všichni fandové neviděli. Pro mě jako hráče je podpora vlastních fandů důležitá. Do prvního domácího utkání zbývají ještě dva týdny, takže věřím, že vedení najde s fanoušky z kotle nějaký kompromis a vše se vrátí do normálu. Kotel se stará o atmosféru a mně by bylo líto, kdyby v poslední sezoně na Bazalech chyběli. Prostě věřím, že se vše urovná ku prospěchu Baníku.