Karvinští by se neradi pakovali z kola ven už po dvou letech působení mezi tuzemskou elitou, pro tradiční klub z Ostravy je to ale také nepředstavitelné.

„Bude to pikantní zápas, oba kluby jsou si blízké, společně takový zápas snad ještě nikdy v historii nehrály. Jde o všechno,“ uvědomuje si trenér Karviné Josef Mucha.

Jeho svěřenci naposledy v Jablonci nepředvedli špatný výkon, ale opět prohráli a na ligovou výhru čekají už deset kol, což je jedna třetina soutěže. „Venku obecně hrajeme lépe než doma. Na nějaký ten bodík jsme mohli dosáhnout, ale nepodařilo se nám dohrát brejkové a vůbec útočné situace. Nebyla tam kvalita. Pevně věřím, že proti Baníku už bude,“ dodal Mucha.

Hráči už utkání v Jablonci hodili za hlavu a celý týden se koncentrují na derby o udržení. „Kdybychom v Jablonci vyhráli, tak by nám to psychicky pomohlo, ale tím se nemůžeme zaobírat. Stejně bychom museli s Baníkem bodovat,“ míní jeden z nejzkušenějších hráčů Karviné Marek Janečka.

Opřít se budou moci o podporu z tribun, to už je teď jisté.

Domácí vědí, že stojí na pokraji druholigové propasti. „Jednoduše si už nemůžeme dovolit nějaké další zakopnutí. Baník je na tom podobně, takže to bude o hlavě. Kdo to lépe zvládne v hlavě, bude mít navrch,“ přitaká Janečka.

„Podobnou situaci jsem už v kariéře zažil. Na takové zápasy se dost dobře nedá mentálně připravit. Člověk musí být psychicky odolný. Samozřejmě, že každý je jiná osobnost a někdo to zvládá dobře jiný ne. Nenatrénujete to. Musí to už být ve vás,“ přibližuje Janečka.

Baník je stejně jako Karviná ve střehu. Všichni si uvědomují důležitost derby. „Bude to vypjaté utkání. Je jen škoda, že nemají ještě jeden stadion pro naše fanoušky. I kdyby měl ten jejich trojnásobnou kapacitu, tak se určitě zaplní. Je to derby a hraje se o ligu. O to víc to bude našponované ze všech stran,“ říká trenér Baníku Ostrava Bohumil Páník. „Může to být velký třesk,“ dodává.

O tom, zda vběhne na hřiště od první minuty i kapitán Milan Baroš, který kvůli poraněnému tříslu brzy odstoupil z předchozího zápasu proti Liberci, hovořit moc nechtěl. „Milan přijel ve středu, pracoval s fyzioterapeutem, měl lehčí pohyb. Budeme se rozhodovat o jeho startu opravdu až v posledních hodinách před utkáním,“ uzavírá Bohumil Páník.