Uvedení italského specialisty do funkce je prvním krokem k vybudování komplexního klubového systému péče o hráče. „Je to absolutní novum v klubu i celém českém fotbale, zřízení úseku specialistů na fyzickou přípravu. V blízké budoucnosti by měl čítat čtyři až pět lidí a celé je to o tom, aby systém, který je zaveden v áčku, měl návaznost a jednotnost i pro všechna další mužstva pod ním,“ řekl novinářům generální manažer Baníku Verner Lička s tím, že právě Paolo Terziotti by si měl vychovat i svého možného nástupce.

Verner Lička potvrdil, že Baník nastoluje v celém klubu systém, který je zcela běžný nejen v západní Evropě. „Fotbal jde neuvěřitelnou rychlostí dopředu a my musíme jeho trend zachytit. Zjednodušeně chci říct, že když takový systém funguje v Barceloně, tak proč by neměl u nás? Na posledním semináři trenérů v Praze nám docent Vengloš při přednášce řekl, že Alex Ferguson má v Manchesteru 86 spolupracovníků,“ podotkl Lička. „Tím nechci říkat, že budeme kopírovat slavný anglický klub, ale říkám to proto, že tento trend je všude běžný,“ usmál se Lička.

Do čela úseku byl dosazen právě Terziotti, který má metodický systém uvést do praxe. „Doba je dneska jinde, trenér se nemůže starat o X dalších věcí kolem mužstva. Chceme mít hráče zdravé a fyzicky dobře připravené, a to teď bude mít na starosti Paolo,“ vysvětlil Lička a jedním dechem dodal: „Je ale také zcela jasné a transparentní, že u prvoligového týmu se i on zpovídá hlavnímu kouči Karlu Večeřovi. On je a bude stále šéf a muž, který si vše řídí.“
Hlavní trenér Karel Večeřa příchod vítá. „Nemám s tím žádný problém. Pro mě je to naopak velké obohacení. Jiná sportovní odvětví sledujeme a snažíme se aplikovat jiné metody, abychom šli stále dopředu,“ uvedl Večeřa.

Rozdíl v přípravě během tří dnů, co je Terziotti u áčka, vypozorovali i hráči. „Děláme více strečinku,“ podotkl útočník Lukáš Magera. Ličku i Terziottiho pojí několikaletá spolupráce v polských klubech. Ital se Ličkovi staral o svěřence v Zabrze i Grodzisku, odkud ho také současný generální manažer Baníku přetáhl do ostravského klubu. „V létě jsem měl dvě nabídky, od Vernera z Baníku a od Wisly Krakov. Rozhodl jsem se pro Baník, beru to jako novou zkušenost, český fotbal má lepší výsledky než polský a to, s čím mě Verner oslovil, mě zaujalo,“ řekl Terzioli, který do roku 2003 pracoval mimo fotbal u italských basketbalových a volejbalových celků.

Nositel diplomu sportovních věd z univerzity ve Veroně a držitel doktorátu kardiovaskulární fyziologie univerzity v Turíně přivykal na ostravské poměry čtyři měsíce. Terziotti bude mít u prvoligového týmu na starosti záležitosti od zatížení hráčů až po jejich jídelníček. „Hráči by měli pochopit, že jejich práce nekončí tréninkem nebo zápasem. Já jim chci vysvětlit a pomoci i s životosprávou, která je stejně důležitá jako trénink. Můj přínos je i v tom, že jim dám dostatek informací, aby přesně věděli, co je pro jejich výkony nejlepší,“ dodal Terziotti.