Fotbalovému klubu Baníku Ostrava sázka na jednu kartu vyšla. A to doslova. V pátek večer si tým trenéra Radomíra Korytáře před nejvyšší návštěvou sezony (7323 diváků) připsal první ligové vítězství.

Úspěch nad olomouckou Sigmou (1:0) se sice nerodil lehce, ale nakonec zavládla poprvé v sezoně na Městském stadioně ve Vítkovicích vítězná nálada. A to k velké radosti diváků, kteří využili akce vedení klubu. To pro zápas zvolilo symbolické vstupné jednu koruny.

I tak ale zůstává situace nadále kritická, protože ostravský celek po devátém kole je stále v tabulce se čtyřmi body poslední. „Vyhráli jsme po devíti kolech, takže musíme být i pokorní a vidět, že je pořád co zlepšovat. Výkon, který jsme předvedli ve druhém poločase, by nám v jiných zápasech totiž stačit nemusel," uznal po zápase viditelně šťastný kouč Baníku Radomír Korytář.

„Důležité pro nás všechny je, že jsme tento důležitý zápas zvládli. Vítězství nás hodně povzbudí," věřil Korytář, který během utkání několikrát konzultoval průběh a zřejmě i možnosti střídání s poradcem vedení klubu Václavem Daňkem. Ten totiž stál hned vedle střídačky Baníku.

Hlavně v druhém poločase bylo co rozebírat, protože Sigma měla chvílemi až drtivou převahu. „Náš výkon byl v obou poločasech rozdílný. V prvním jsme se snažili kombinovat. Prosadili jsme se po standardní situaci, za což jsem rád. Škoda jen, že se neujal ještě trestný kop Jardy Machovce, mohli jsme být ve druhé půli klidnější," uvedl Korytář, který uznal, že ve druhém poločase se jeho tým obával o důležitou výhru.

„Nechtěli jsme zalézt a čekat, jak se říká, na smrt. V hlavách hráčů se ale přece jenom s blížícím se koncem utkání strach o výsledek projevil. Jsem rád, že jsme to i díky skvělému zákroku Jiřího Pavlenky zvládli. Víme však, že se musíme zlepšit a zápasy lépe dohrávat," řekl Korytář, který se tak dočkal v desátém ligovém zápase v pozici hlavního trenéra první ligové výhry. „Je to obrovská úleva, pocit štěstí, prostě paráda," vyznal se Korytář.

To v táboře Sigmy Olomouc panovalo obrovské zklamání. „Tady prohrát je umění. Druhý poločas se hrál na jednu branku, ale my neproměnili ani ty nejvyloženější šance," litoval záložník Jan Navrátil.

Trenér Leoš Kalvoda, jehož pozice je po porážce v Ostravě hodně ohrožená, pojmenoval důvody porážky svého celku tradičně trefně. „Hodnotí se mi to těžko. V prvním poločase jsme měli my první úplně vyloženou šanci Faltou, kterou netrefil prázdnou bránu. Ve druhém poločase jsme Baník nepustili za půlku. Ano, měli tam jednu šanci (Červenka), ale to si vypracuje soupeř i z krajského přeboru. V koncovce nám chybí větší důraz ve vápně, více síly, my si nepomůžeme. Všechno chceme dohrát fotbalově, soupeře vykombinovat. Hrajeme mládežnický fotbal, se kterým v lize nemůžeme uspět," dodal Kalvoda.

Obrovskou střeleckou nemohoucnost Sigmy v koncovce korunoval v 87. minutě střídající Plšek, který Pavlenku nepřekonal ani ze tří metrů. „Chtěl jsem to dát do protipohybu, ale svezlo se mi to po hlavě a gólman tam dal ruku," kál se po zápase olomoucký smolař Plšek.