Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouč rezervy Baníku: Centrum pro mladé chybí

Ostrava /ROZHOVOR/-Pro velký fotbal objevil Svěrkoše nebo Papadopulose. Dnes bije na poplach, že Ostrava nutně potřebuje tréninkové centrum pro mládež.Návrat Pavla Malury na Bazalybyl pro mnoho lidí z fotbalového prostředí velikým překvapením.

24.3.2011 2
SDÍLEJ:

Pavel Malura.Foto: DENÍK/David Taneček

A to hlavně proto, že kouč se zkušenostmi z první české, slovenské a polské ligy Pavel Malura se ujal práce u divizního celku Baník U21! „V Ostravě jsem doma, dobře to tady znám. Takže v tomhle směru nemusím vůbec přemýšlet o tom, zda je to krok zpátky, nebo není,“ říká Pavel Malura.

Na Bazalech jste necelého půl roku. Už jste se zase rozkoukal a sžil s ostravským prostředím?
I když jsem v Baníku nepůsobil sedm let, stále jsem v Ostravě bydlel. Jsem tu doma, takže jsem s tím neměl sebemenší problém. Při všech svých trenérských štacích jsem, někdy i ke své škodě, zůstal především Ostravák. S lidmi z Baníku jsem byl v častém kontaktu, takže vše skutečně vnímám jako návrat domů.

Změnil se Baník za tu dobu, co jste v něm nebyl?
Za tu dobu dosáhl klub velkých sportovních úspěchů v české nejvyšší soutěži, získal titul, vyhrál Pohár a dvakrát skončil třetí. To jsou úspěchy, na které klub čekal hodně dlouho. Co se však týká sportovního zázemí, obávám se, že klub spíše ztratil. Evidentně zde chybí mládežnické centrum. Za mého předešlého působení to bylo známé Jeremenko, kde všichni slavní odchovanci v čele s Jankulovským a spol. vyrostli.

Na druhé straně zázemí hlavní tribuny na Bazalech šlo dost nahoru, zejména co se týká prostoru šaten, spravená je tělocvična i kanceláře. Jinak výrazné změny nevidím, Baník je stále v českých poměrech velkoklub. Což si nejvíce uvědomíte, když působíte jinde.

V Ostravě během posledních dvou sezon zkrachovaly dva tradiční kluby, Poruba a Vítkovice. Co na to říkáte?
Vidím to jako velký problém, který se dříve nebo později projeví. Ostrava je třetí největší město v zemi a musí mít více klubů, než je tomu nyní. Vždyť je tady Baník a pak už jen Petřkovice…

Jaký dopad to může mít na práci s mládeží?
Já chápu, že žijeme ve složité a těžké době, ale současné podmínky pro fotbal a sport vůbec jsou v Ostravě všeobecně nevyhovující. A fotbalu nebo celkově společnosti se to bohužel vrátí. Možná počkáme, až nějaký zfetovaný školák vystřílí půl školy, a pak to budeme řešit.

Co vás nejvíce ve fotbale trápí?
Mě jako rodilého Ostraváka mrzí hlavně to, kolik za poslední dobu zmizelo fotbalových areálů nebo stadionů. Vždyť to ani není normální. Místo hřišť Nové huti v Zábřehu je Aquapark, v Porubě to vypadá tak, jak to vypadá, místo bývalého centra Baníku Jeremenko se teď staví nové obchodní centrum. Místo jedné travnaté plochy na Městském stadionu ve Vítkovících bude prý parkoviště.

Já nevidím do toho, kdo je za to zodpovědný, ale jako fotbalový trenér jsem tím stavem hodně znepokojený. Jinde je ten trend opačný. Ve státech a městech, kde mají o sportovní vyžití dětí a život občanů zájem, to vypadá úplně jinak. A nemusíme se dívat ani nikam daleko. Lepší podmínky pro mládežnický fotbal mají i města z našeho regionu. Bohužel. Snad se situace brzy zlepší a mládežnický fotbal půjde v Ostravě zase nahoru.

Pojďme zpátky k vaší trenérské kariéře. Jak vzpomínáte na krátké angažmá v Polsku, kde jste byl odvolán hned po dvou zápasech?
Snad bych jen připomněl, že mi bylo třiatřicet let a trénoval jsem nejvyšší polskou soutěž. Na generálku s Herthou Berlín bylo 25 tisíc lidí, na první ligové kolo 20 tisíc lidí.

Působení v zahraničí mi dalo obrovskou zkušenost. A ve Štětíně jsem za dva měsíce zažil víc, než jinde za celou sezonu. Poláci fotbal milují a mají o něj obrovský zájem. V tom jsou jednoznačně o mnoho před námi. Jsem i s odstupem času rád, že jsem si i takovou zkušeností prošel.

Asi nejvydařenější angažmá jste prožil ve Slovácku paradoxně v době, kdy se tým potýkal s existenčními problémy. Jak vzpomínáte na toto angažmá?
Působení v české první lize bylo opravdu zajímavé. Klub byl v šílené finanční krizi, ale nás to obrovsky semklo a překvapilo mě, jak se kluci o beznadějnou šanci ligu udržet rvali. A to přesto, že čtyři měsíce hráli úplně zadarmo.

Nejvydařenější však bylo mé angažmá po nástupu nového majitele pana Zemka, suverénně jsme vedli druhou ligu s mladým týmem, který měl věkový průměr 22 let. V kabině panovala výborná atmosféra. Po takto úspěšném podzimu mě však vedení klubu odvolalo. Dodnes to vnímám jako obrovský podraz na mě, hráče i klub a jeho majitele.

PAVEL MALURA

Narozen: 24. prosinec 1970

Trenérská kariéra: TJ Vítkovice Svinov (1989-1991), Baník Ostrava (1991-1993), NH Ostrava (1993-1995), Baník Ostrava (1995-2004), Pogoň Štětín (2004), Viktoria Žižkov (2005-2006), Slovácko (2006-2007), Hradec Králové (2008), Nitra (2008), Žilina (2009), Čáslav (2010).

Úspěchy: Pětinásobný mistr ČR s U15 až 19, Vítěz Tip sport Cupu. V mládežnických týmech dlouhé roky vedl třeba útočníky Václava Svěrkoše, Michala Papadopulose a další.

Lituji jen, že jsem po půl roce dobrovolně opustil angažmá v Hradci Králové, kde jsem měl možnost perspektivní dlouhodobé práce. Po zklamání, kdy nám o bod unikl postup, jsem odešel do Nitry, která hrála evropský pohár. Asi jsem vnitřně podlehl vidině rychlého úspěchu, a za to jsem byl v nadsázce spravedlivě potrestán. Každé angažmá mi však něco dalo. Trénoval jsem nejvyšší soutěž v Polsku, na Slovensku i v Česku. Dělal sportovního ředitele mládeže v Žilině. To je hromada sportovních i životních zkušeností.

Jste velký kamarád se současným trenérem Plzně Pavlem Vrbou. Myslíte si, že spolu ještě někdy usednete na jednu trenérskou lavičku?
Dvakrát už k tomu bylo blízko, volal mi dva dny po mé dohodě ve Slovácku, když působil v Žilině. Naši spolupráci v Plzni zhatily tehdejší finanční problémy západočeského klubu. Ale jednou to snad vyjde. Pavel je můj nejlepší kamarád z fotbalového prostředí, za jeho úspěchy je jen tvrdá práce, to mi obrovsky imponuje. A zároveň to je inspirace pro všechny slušné lidi, kteří se ve fotbale pohybují.

Mohlo by to být třeba v Baníku?
Nevím, až s ním budu, tak se zeptám, jestli by mi nešel dělat k béčku asistenta (směje se).

Trénoval jste řadu talentů Baníku. Kdo vás svou pozdější kariérou nejvíce překvapil a kdo zase zklamal?
Velmi mě mrzí konce dvou výjimečných talentů, Richarda Husovského (ročník 1985) a Rosti Pavlíka (1983). Byli to výjimeční hráči a skvělí kluci, které bohužel o kariéru připravily osobní problémy, kterým jsem nedokázal zabránit. Největší ranou však byl konec talentu ze Slovácka Ondry Voříška, jenž zemřel v osmnácti letech při autonehodě. Taky mě mrzí, že vlastně nikdo z kluků, které jsem vedl, se nestal hvězdou evropského formátu. A to přesto, že na to měli herní předpoklady. Na druhé straně ještě není všem dnům konec. Pozitivní překvapení byl Lukáš Magera, v patnácti jsem uvažoval dokonce o jeho hostování. Ale v sedmnácti už bylo jasné, že to dotáhne daleko, a za to jsem moc rád.

Sjakými ambicemi vstupujete do nového ročníku divize? Nic jiného než postup se nebere?
Přesně tak. Myslím, že postup je jasným cílem. To ovšem neznamená, že nám sám spadne do klína. Pro úspěch bude potřeba spolupráce všech složek v klubu.

Kdo by měl patřit k osobnostem týmu?
V přípravě podávala výborné výkony celá řada hráčů, ale teprve vlastní soutěž nás prověří. Věřím, že naše síla bude hlavně v týmovém pojetí.

Ligovému Baníku chybí momentálně hlavně útočník, jsou ve vašem týmu nebo i níže talentovaní kluci?
Potenciál mají Ferenčík, Musiol, Lukáš Boháč i Juřena. Mladíček je stále i Kraut. V dorostu se mi líbí Jurča, Urban a Stratil. Před všemi je však ještě dlouhá cesta, než budou špičkovými ligovými útočníky. Nejblíže k ligové sestavě má samozřejmě Kraut, ale i ostatní mají šanci. Nemyslím si však, že to bude hned zítra.

ROZHOVOR VYŠEL V STŘEDEČNÍM (23.3.) VYDÁNÍ DENÍKU.

Autor: Aleš Uher

24.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
UMLČEL JE! Kolik je stav? To jako by se s rukavicí u ucha tázal zlínských hráčů i nepřátelských fanoušků útočník Vítkovic Jakub Lev po gólu na 5:3, který byl klíčový.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
2 6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

 Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava probíhá Kariérní týden. Akce má za cíl usnadnit studentům a čerstvým absolventům VŠB-TUO vstup na trh práce a podpořit jejich uplatitelnost v našem regionu.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení