V době úsporných opatření teď přitom bude muset zalovit hluboko v kase a vytáhnout z ní více než sto milionů korun na koupi pozemků a nemovitostí v areálu stadionu Bazaly. Mohla si Ostrava tak vysokou investici dovolit? „Nejenže mohla, ale musela. Jde o strategické pozemky, nad kterými by mělo mít město vliv. Považuji to za dobrou investici," vysvětluje v rozhovoru pro Deník Tomáš Petřík.

Město Ostrava v pondělí schválilo koupi areálu Bazaly za 114 milionů korun. Kde na to vezme, když si poslední dobou často stěžuje právě na nedostatek financí?

Celá transakce bude financována z přebytku hospodaření z minulého roku, který činí necelých 400 milionů korun. To znamená, že jsme loni dokázali ušetřit a tyto peníze teď můžeme využít třeba i na strategické investice. Je pravda, že jsme brečeli kvůli ztrátě 160 milionů korun ročně z důvodu změny zákona o rozpočtovém určení daní, nicméně to je reálný život a tomu jsme také museli přizpůsobit rozpočet města.

Kritici koupě Bazalů argumentují, že se takový balík peněz měl raději využít na jiné účely ve městě…

Je třeba si uvědomit jednu důležitou skutečnost - v případě insolvence klubu Baník Ostrava by se pozemky na Bazalech staly součástí konkurzní podstaty a hrozilo by, že by je někdo získal ze spekulativních důvodů. My je chápeme jako strategické, jsou téměř v centru města, a proto si myslíme, že bychom nad nimi měli mít kontrolu. Můžeme je použít k rekonstrukci stadionu a případnou změnou územního plánu i k jiným rozvojovým aktivitám.

Nebudou ale kvůli tomu Ostravě chybět peníze na městskou hromadnou dopravu nebo třeba opravy chodníků?

Názorů na to, do čeho by se mělo v Ostravě investovat, je asi tři sta tisíc, tedy stejně jako obyvatel města. Koupě těchto strategických pozemků samozřejmě nemůže jít na úkor běžného chodu a rozvoje Ostravy. Pořízení Bazalů tedy nebude mít vliv ani hromadnou dopravu, ani na opravy chodníků.

Tím, že jste Bazaly koupili, je v dalších letech budete muset i provozovat. Ta také nebude zadarmo…

Ano, něco to bude stát, ale opět to má spíš více přínosů. Jednak se areál bude moci dál využívat pro sport - když už ne pro prvoligový fotbal, tak aspoň pro tréninky mládeže. Navíc tím, že Bazaly budou patřit městu, nevznikne problém, že by se z nich stal chátrající skanzen, se kterým by nešlo nic dělat. Takových už tu máme dost - třeba areál společnosti Ostramo, který hyzdí město hned u vjezdu z dálnice. Další smutný pohled je i na bývalý Módní dům Ostravica Textilia. Je proto dobře, že má Ostrava v rukou veškerou pravomoc, jak s Bazaly naložit.

Jak tedy vidíte další budoucnost Bazalů?

Myslím, že se o nich bude rozhodovat až v dalším volebním období. Předpokládám, že po rekonstrukci městského stadionu ve Vítkovicích se Baník přestěhuje tam. V horizontu dvou let se rozhodne, jestli dojde i k rekonstrukci stadionu Bazaly, nebo bude tento areál využit pro jiný účel. Podle mě by ale Ostrava jako významné regionální centrum mělo mít i čistě fotbalový stadion. Bylo by dobré si uvědomit, že více než polovina stadionů prvoligových fotbalových u nás je ve vlastnictví jednotlivých měst.

A jak to bude s těmi penězi pro Baník kdy je dostane?

Celá transakce bude finančně vyrovnána v horizontu zhruba dvou až tří měsíců po splnění všech podmínek vyplývajících ze smluvní dokumentace. Dojít by k tomu tedy mělo v průběhu léta.

Věříte, že to klub zachrání? Že za vámi majitelé Baníku nepřijdou příští rok znovu pro další balík peněz?

Jsem přesvědčen, že to pomůže k vyrovnání předchozích dluhů klubu a dostane to Baník do dobré kondice. Nicméně znovu zdůrazňuji, že tím hlavním důvodem, proč jsme Bazaly koupili, byla skoro až povinnost města mít vliv na další vývoj strategických pozemků. Z tohoto důvodu považuji koupi Bazalů za skutečně dobrých obchod pro Ostravu!