Pětadvacetiletý gólman nyní už zase ukrajinského Šachťoru Doněck Jan Laštůvka, odchovanec karvinské kopané, má za sebou podle vlastního mínění spíše špatnou sezonu. „Nebyl jsem s ní příliš spokojen. Nebo spíš vůbec. Mám vždy vysoké ambice, tentokrát to nevyšlo. I to je ale fotbal,“ pokrčil rameny Jan Laštůvka, jenž před více než měsícem opustil londýnský Fulham.

Pochopitelně je ale jediným hráčem celého Karvinska, který to kdy dotáhl až do slavné anglické Premier League. Honzo, odchytili jsme vás na mistrovském zápase MFK Karviná.

Co vůbec říkáte tomu, jak se karvinský fotbal po letech bídy zase zvedl?

Myslím, že je to otázka hlavně schopných lidí v managementu klubu. Samozřejmě jako zdejšího patriotamětěší, že Karviná zase hraje aspoň třetí ligu a jsem přesvědčen, že to není konečná. V dohledné době by mohla poskočit i do ligy druhé. V Karviné má fotbal slušnou tradici, je o něj zájem. Diváci tady na zápasy chodili a chodí, a hlavně – lidi ve vedení vědí, jakým směrem mají fotbal řídit. Solidní je i mládežnická základna, o kterou se v klubu také patřičně starají.

Vy sám jste propůjčil své jméno žákovské fotbalové akademii v klubu. O co přesně jde?

Projekt fotbalové akademie je teprve v plenkách. Zatím je to ve stadiu letních kempů. Letos pořádáme druhý pro vybrané mladé fotbalisty. Uvidíme, jakým směrem se to celé bude vyvíjet. Na to je ale potřeba si sednout s lidmi ve vedení klubu a mládežnickými trenéry a pobavit se, jestli do budoucna akademii rozšířit o další činnosti fotbalové sféry. Projekt zastřešujete svým jménem.

Znamená to, že jej podporujete i finančně?

Něco málo přispívám (úsměv). Fotbalově jsem vyrostl v Karviné, cítím vůči karvinskému fotbalu dluh, který bych rád splatil. Cítil bych se divně, kdybych pro mladé fotbalisty z Karviné nic neudělal.

Jak byste zhodnotil uplynulou fotbalovou sezonu?

Nejsem s ní spokojen. Nevyšla mi, i když každá zkušenost je dobrá. Nebudu se vymlouvat, že jsem byl v Anglii bez rodiny, což mi na pohodě mocnepřidalo. Sám od sebe jsem prostě čekal rozhodně víc. Z těch devíti zápasů, do kterých jsem naskočil, se mi povedly tak dva tři zápasy, a to je málo. Takže zklamání. Na druhé straně se moc českých gólmanů do nejvyšší anglické soutěže nepodívá. To ano, já jsem za tu zkušenost poznat jiný styl hry, jinou atmosféru, rád. Nejsem pouze spokojen s vlastními výkony.

Jaké zásadní rozdíly jste mezi ukrajinskou a potažmo českou ligou, v nichž jste chytal, a tou v Anglii vypozoroval?

Fotbal v Anglii je opravdu trochu o něčem jiném.Vprvní řadě se nedámocpopsat ta úžasná fotbalová atmosféra, která na stadionech panuje. Ta se musí skutečně zažít. Bezprostřední kontakt diváka s hráči dělá strašně moc. Co se týče dění uvnitř klubu, připadalo mi, že v anglických klubech je vše takové uvolněnější. Každý hráč zodpovídásám za sebe, vedení jej mocnehlídá, panuje volnější režim. Hráči přesto nic nešidí, protože dobře vědí, že by se jim to vrátilo jako bumerang. Proto se hodně dbá na kondičku, na trénincích se makána sto procent, což se pak pozitivně promítá v nasazení během mistrovských zápasů. Ty se hrají v neuvěřitelném tempu, proti ukrajinské lize je to o hodně rychlejší, a to už radši ani nesrovnávám s českou ligou (smích).

Jak vás spoluhráči přijali a jak na vás působili? Nebyla na nich znát nervozita z toho, že Fulham vlastně do poslední chvíle neměl jistou záchranu?

Ani ne. Hráči věděli, že jsem v Londýněsám bez rodiny, takže se mi snažili pomáhat, jak se dalo. Nejistou atmosféru ze sestupu jsem nepociťoval, všichni věřili, že se udržíme a v závěru jsme to i potvrdili.

Co jste dělal od skončení anglické ligy?

Hlavně jsem si konečně užil rodinu. Odpočíval, vyřídil nějaké věci, zahrál si fotbálek s kamarády a pak trénoval. Potřebuju naskočit do přípravy s nějakým základem.

Co s vámi bude dál?

Letní přípravu zahájím normálně v Doněcku, kde mámještě na dva roky smlouvu, a poperu se o pozici gólmanské jedničky. Na Ukrajinu odlétám 25. června.Do té doby budu trénovat s Karvinou a příští týden s klukama z Ostravy.

Máte na stole nějaké jiné nabídky než z Doněcku?

Něco tam je, alemocto neřeším. Chci se co nejlépe připravit na novou sezonu v Doněcku. Pokud bude něco konkrétnějšího, možná se tím budu zabývat. Zatím je to jen takové sondovánímésituace.

Jaká bude vaše pozice v Doněcku a jak bude vůbec tým vypadat?

Konkurence bude velká. Kroměmězbyli v klubu už jen ukrajinští brankáři, jenže jsou hned čtyři. Osobně očekávám, že přes léto budou i hráčské změny. Šachťor je na Ukrajině velkoklub a ten letos nezískal ani jednu trofej, takže změny budou určitě. Možná už po prvním soustředění ve Švýcarsku, kamodlétáme za dva týdny. V Doněcku začínáme hodně brzy, protože se budeme chtít maximálně připravit na evropské poháry. Klubmá vždy velké cíle, takže kvalitní příprava je nezbytná.

Dnes vás mohou diváci vidět i na exhibici ve Frýdku-Místku, kde nastoupíte za Kubina Team. Zřejmě se ale nepředstavíte v bráně, že?

To si pište (úsměv).Budu hrát v útoku, už se na zápas moc těším. Musím dát gól.