V reprezentační přestávce jste kromě přípravy léčil drobné zranění. Jak to teď s vámi po zdravotní stránce vypadá?

Zdravotně už bych měl být naprosto fit.

V Liberci jste nějaký čas působil. Asi je zbytečné se ptát, zda se tam těšíte…

Na zápas se určitě hodně těším, vždyť jsem tam prožil čtyři roky. I když je pravda, že jsem tam víc času promarodil než strávil na hřišti. Je jasné, že mě teď kluci budou hecovat: pokud v Liberci vyhrajeme, hráčům do kabiny určitě něco přinesu. Ale co to bude, to si s dovolením nechám pro sebe.

Hovoříte o čtyřech letech. To zřejmě můžete říct, s jakou taktikou na vás Slovan vyrukuje.

Trenéra Petříka a jeho pohled na fotbal znám už hodně dlouho. Vím, že preferuje agresivní fotbal s presinkem. Liberec se snaží po celých devadesát minut napadat soupeře už v zárodku jeho útočných pokusů. V tomhle je jejich přednost.

Odkud hrozí brance Baníku největší nebezpečí?

Největší nebezpečí pro naši branku určitě bude z jejich útočné fáze. To znamená Štajner s Keričem, a pokud je zdravý, pak i Honza Nezmar, který hlavně v domácích zápasech si dokáže i sám vypracovat brankové situace.

A co naopak na soupeře může platit?

Musíme se jim vyrovnat. Hlavní naše zbraň může být jen v tom, že to budeme hrát podobně jako oni. K tomu ale navíc musíme přidat fotbalovost. To by na ně mohlo platit.

Vracíte se na známé místo za známými lidmi. Jste s někým z Liberce teď v pravidelném kontaktu?

Za tu dobu, kdy jsem v Liberci působil, jsem se nejvíc spřátelil s Honzou Polákem, který je však teď na hostování. Ale stále jsem s ním v kontaktu a třeba i o Liberci si s ním často povídám. Ale v kádru Slovanu mám i další spoustu kamarádů. Těším se, až je potkám, ale doufám, že po utkání budu s výsledkem spokojenější já než oni.

Baník v posledních letech několikrát v Liberci zaskočily neposedné míče. Víte o tom, s jakým se tamv pátekbude hrát?

Ve Slovanu se hraje s adidasy. To by asi roli hrát nemělo. Nás by to překvapit nemělo. Pokud vím, tak ty jejich míče lítají podobně jako naše Nike. Jsou teď dělány podobně: aby vyhovovaly útočníkům a obecně střelcům.

V sezoně jste dal jeden gól a kromě toho ještě spoustu tyčí…

Určitě to není příjemné. Bránu trefuju, ale zatím jen její konstrukci. Doufám, že to v nejbližší době, nejradši už teď v Liberci, změním. Je pravda, že ty branky v Liberci mám okoukanější, takže by mi to tam snad už konečně mohlo začít padat.

Baníku se nepodařilo postoupit v Evropské lize, v domácí soutěži mu patří až předposlední příčka. Jaká vůbec momentálně panuje v týmu nálada?

Atmosféra je na trénincích normální. Děláme všechno pro to, abychom to co nejdřív zlomili. Teď nemá cenu o tom moc povídat, chce to spíš dokázat co možná nejlepším výkonem na hřišti.

Když jste do Ostravy přicházel, říkal jste, že se především chcete vrátit po zraněních do fotbalu. Máte pocit, že se vám to daří?

Ze svého pohledu jsem hlavně rád, že hraju celé zápasy. To je pro mě hodně důležité. Ale co je mi platná osobní spokojenost, když jako mančaft neděláme body? Musím říct, že mě to moc mrzí, a že bych byl rád, kdybychom to už Liberci konečně prolomili.

Ostravané si už vyzkoušeli míče

Je důležité v přípravě nic nepodcenit. Jen tak mohou pomýšlet na úspěch. Fotbalisté Baníku Ostrava si dokonce před zápasem v Liberci vyzkoušeli míče, se kterými se v pátek U Nisy bude hrát. „Není to však žádná novinka. Předzápasové tréninky se většinou dělají se zápasovými míči, to znamená, že teď si kluci vyzkoušeli adidasy,“ prozradil tiskový mluvčí Baníku Igor Bruzl. „Ale třeba na rozdíl od těžkých balonů Kappa, s nimiž jsme hrávali, prý není takový rozdíl mezi našimi současnými míči značky Nike a libereckými adidasy. Létají podobně. Snad už to třeba v případě Tomáše Frejlacha nebude jen do tyčí,“ dodal s trpkým úsměvem.
Na sever Čech pojede Baník novým autobusem

Zbrusu novým autobusem odcestují ve čtvrtek fotbalisté ostravského Baníku k ligovému duelu proti Slovanu Liberec. Man v barvách Baníku by určitě byl záhodno pokřtít nejen šampaňským, jak se o to postaral generální manažer Baníku Ostrava Verner Lička, ale hlavně úspěšným bodovým ziskem na severu Čech.