Dlouholetá opora ostravského Baníku, za který odehrál neuvěřitelných 316 střetnutí, na včerejší tiskové konferenci připustil, že akci bere i jako dodatečnou rozlučku s fanoušky. Zápas legend mezi Baníkem a Spartou se odehraje v sobotu na zimním stadionu v Ostravě-Porubě v sobotu od 17 hodin. Vstupenky jsou v prodeji v Městských informačních centrech nebo na internetové adrese www.ostravainfo.cz

Co se vám vybaví s odstupem několika let, když vzpomínáte na vzájemné zápasy Baníku a Sparty?

Určitě obrovská rivalita mezi fanoušky, ale také zápasy, na které jsem se vždycky celý rok těšil. Ono bylo jedno, zda byl Baník v tabulce nahoře, nebo dole, vždycky se o souboji mluvilo ve městě několik týdnů dopředu. Vždycky to byly velké zápasy.

Na který nejraději vzpomínáte?

Je jich více, ale v živé paměti mám určitě ten z března 2003, kdy jsme na Bazalech porazili Spartu 3:2. Tehdy jsem hrál doma poprvé na vyprodaném stadionu. Hlásili 17 tisích diváků, ale bylo jich tam tak o šest tisíc více. Všichni stáli a fandili. Rád vzpomínám i na duel z roku 2008, kdy jsem nastoupil na Letné po zranění kolena a my vyhráli 2:1 a připravili Spartu o zisk titulu. Výhru nám pak kazila jen skutečnost, že při cestě do Prahy zemřel jeden z našich fanoušků. A památný byl i ten poslední.

Legendy v Ostravě.Zdroj: DeníkMyslíte z roku 2010, kdy jste naposledy bojovali se Spartou o mistrovský titul?

Přesně tak. Tehdy byly Bazaly vyprodané snad za jeden den a zápas nakonec skončil remízou 1:1. Vybavuji si, že si Tomáš Řepka dal vlastní gól…

Zmínil jste Tomáše Řepku, jaký jste s ním měl vztah?

Škoda, že do Poruby v sobotu nepřijede… Ale do sestavy Spartě kecat nemůžeme, já si myslím, že by ho ani fanoušci nevypískali, že to po letech berou jinak.

Proti Spartě jste odehrál řadu zápasů, proti kterému hráči se vám hrálo špatně? Kdo vás s nadsázkou štval?

No, nepříjemný byl Martin Hašek, ten mě fakt s… Pořád běhal, neustále byl u mě. Jinak si myslím, že mezi námi byly vždycky korektní vztahy. Oni si uvědomovali svou sílu a kvalitu, a na druhé straně nás respektovali. Já třeba nemůžu říct křivé slovo ani proti Tomáši Řepkovi. Mám obrovský respekt k tomu, co ve fotbale dokázal. To, že měl občas nějaké úlety, to je prostě věc, kterou nechci hodnotit. Každý je jiný, Tomáš je hodně impulzivní a vznětlivý. Ale ke mně se vždy choval slušně a korektně. Já si ho pamatuji ještě z Baníku, myslím, že jsme spolu v áčku byli snad půl roku.

Co říkáte tomu, jak se z něj stal sparťan?

Tomu nevěřím a neuznávám to. Ale je to jeho věc. Pro mě to je ale blbost, když ho Baník vychoval, že se stal najednou kovaným sparťanem. Ale znovu opakuji, že jsem s ním nikdy žádný problém neměl, a klobouk dolů, co ve fotbale dokázal. Ukončil bych to tím, že šel vždy svou cestou. Byl a je prostě svůj, což respektuji a ctím to. Fakt mě mrzí, že tady nedorazí, rád bych ho viděl.

Na koho se ještě těšíte?

Určitě na Jirku Novotného! Byl jsem s ním chvíli i v nároďáku a vždy se choval strašně kamarádsky. I na hřišti to byl vždy takový elegán, který byl i ve vypjatých situacích nad věcí.

Jak se na sobotní exhibici těšíte?

Moc! Od začátku se mi ta myšlenka líbila, pro mě to je obrovská pecka, že se takové hvězdy v Ostravě představí. Rok a půl jsem fotbal nehrál, ale tahle akce mě doopravdy dostala. Beru to jako poctu, že v takové společnosti mohu být. Mám problémy s meniskem, ale už se mi nechce jít na operaci, takže fotbal nehraju.

Jak dlouho jste nekopl do míče?

Klasický zápas asi rok a půl. Ale v posledních dnech chodím na rotoped a posiluji, abych nedostal v sobotu infarkt. (směje se)

Legendy v Ostravě.Zdroj: Deník