Tři zápasy stačily levému obránci Petru Machovi, aby se dostal do povědomí ostravských fanoušků.

I když je na jeho hodnocení ještě dostatek času, v Budějovicích jasně ukázal, jak může být pro mladý ostravský tým platný.

Kromě vstřelené branky dokázal výrazně pomoci i obraně. „Hlavní je, že jsme získali tři body. Ty nám dodaly relativní klid do dalších těžkých ligových zápasů," rezolutně odmítal Mach roli hvězdy utkání.

Do Ostravy se dostal vcelku nečekaně během letního přestupního období, kdy ho Baník získal z Mladé Boleslavi. „Původně jsem měl zamířit do Senice, ale nakonec se nedohodly kluby. Pak se ozval Baník a já sedl do auta a jel na zkoušku," popsal rychlé námluvy Mach.

Sám netuší, kdo ho trenéru Látalovi doporučil. Něco ale naznačuje období, kdy prožíval nejlepší část své kariéry. „Bylo to určitě v Boleslavi za trenéra Pavla Hapala, kdy jsem hrál s takovými borci jako Rajnoch nebo Sylvestre," vzpomíná Mach. To, že by mu k novému angažmá dopomohl právě Hapal, netuší. „To, že jsou trenéři Látal s Hapalem kamarádi vím. Ale vůbec nedokážu odhadnout, zda o mě mluvili. Možné to ale je," usměje se.

I když se Baník nadále potýká s finančními problémy, sedmadvacetiletý obránce ani na chvíli o svém přestupu do Ostravy nezapochyboval. „Situaci jsem i v Boleslavi sledoval, věděl jsem, že přišel nový majitel, který se snaží dávat věci do pořádku. Mě spíše zajímala fotbalová stránka angažmá. V Boleslavi jsem celé jaro i kvůli zranění byl jen v béčku. Trenér Koubek mi jasně řekl, že se mnou nepočítá. Angažmá v Baníku je pro mě velkou výzvou," přiznává Mach.

Naprosto unešen je z fanoušků ostravského Baníku, kteří ho překvapují každý zápas. „Pro mě to je něco neuvěřitelného. Jen si vezměte, že v Budějovicích jsme měli větší kotel, než jaký má většina klubů při domácích zápasech. A to museli ostravští fanoušci jet k utkání v pondělí a přes celou republiku," říká uznale Mach a pokračuje: „Domácí zápas se Slavií byl pro mě doopravdy nezapomenutelný. Mrazení v zádech jsem měl už při nástupu na hřiště." Sám už taky tvrdí, že Baník má nejvěrnější fanoušky v zemi. „Jinde to jsou spíše příznivci na baterky. Chodí a fandí jen, když se daří," usměje se Mach.

Rád by pomohl k tomu, aby panovala dobrá nálada na Bazalech i v neděli večer po utkání s Plzní.

„Plzeňští předvádějí nejlepší fotbal v Česku. Hrají technický a kombinační fotbal. Je super, že na Bazaly přijde hodně diváků. Bude to pro nás všechny velký svátek a věřím, že se bude hrát dobrý fotbal. A my nějaký ten bodík urveme." 

Obránce Baníku už v předstihu burcuje fanoušky