Proč jste si vybral na post předsedy představenstva Baníku Ostrava Jana Wolfa z MFK OKD Karviná?

Tady musím vyvrátit některé spekulace, protože my jsme se poznali až někdy na podzim, kdy jsem mu oznámil svůj plán o možné koupi FC Baník Ostrava. Do té doby jsem ho neznal. Ale od lidí z byznysu i fotbalového prostředí jsem měl na něj velice dobré reference. Rozuměli jsme si i v pohledu na ekonomické řízení fotbalového klubu. Jeho úloha je poradenská a bude na chod klubu dozorovat, protože je velice pracovně vytížen. Velice si vážím toho, že do Baníku se mnou šel, protože to hlavně pro něj nebylo už kvůli vazbám na Karvinou vůbec jednoduché rozhodování. V Karviné se v minulých letech podařilo vybudovat z nuly fungující klub se skvělým tréninkovým zázemím pro mládež. O něco podobného bychom se chtěli nyní společně pokusit v Ostravě.

Řada fotbalových odborníků vidí problém v tom, že klub nemá už delší čas schopného sportovního manažera? Počítáte s tím, že do klubu někoho angažujete?

Ano absenci sportovního manažera vnímám jako velice zásadní problém a mohu potvrdit, že jsme v jednání se třemi adepty. Nechtěli jsme se ale v první chvíli unáhlit a spíše jsme se přiklonili k variantě, abychom vybrali doopravdy ideálního odborníka. To se asi shodneme na tom, že sportovní manažer by měl v klubu působit roky, ne jako trenér, kterého berete s výhledem na dvě tři sezony. Navíc přiznávám, že oslovení adepti jsou smluvně vázáni v jiných klubech, takže jejich okamžité příchody nebyly ani reálně možné. Momentálně řešíme spoustu jiných a zásadnějších věcí, pro jarní část máme výhodu i v tom, že tým povede zkušený kouč Vlastimil Petržela, který v tom nevidí problém.

Můžete prozradit nějaká jména?

Já bych k tomu tématu ještě řekl, že je velice složité najít toho správného adepta, protože podle toho, co jsem o tomto postu slyšel, tak nevím, zda vůbec takový člověk existuje. Podle mě vyhynul někdy ve třináctém století (směje se). Měl by to být klubista, nejlépe výborný bývalý fotbalista, měl by rozumět ekonomice, fotbalovým řádům. Takových je málo, ale jsou.

Jsou mezi kandidáty Dušan Vrťo nebo Karel Kula?

Ano, mohu potvrdit, že s těmito manažery jsme mluvili.

Na jaře povede tým Vlastimil Petržela, kterého oslovil ještě bývalý majitel Petr Šafarčík…

Tady bych chtěl být férový, že bylo pár věcí, které za poslední čtyři roky Petr Šafarčík udělal v Baníku dobře. A to byla jedna z nich. Byla to jeho myšlenka přivést pana Petrželu do Baníku. Tedy doufám, že to byla dobrá volba. Ve fotbale vždy až čas ukáže, zda se jednalo o správný tah a trenér Petržela naplní svůj úkol, se kterým do klubu přišel.

Mohl jste jeho angažování ovlivnit nebo se jednalo jen o tah bývalého vedení?

Jeho příchod jsem už koordinoval a jednal s ním. Bylo to den před Vánocemi, kdy jsem ještě neměl podepsanou kupní smlouvu. S trenérem jsem se ale setkal a dohodli se. Já jsem za to rád. To jednání přitom nebylo o penězích, ale spíše o tom, že Vlastimil Petržela cítil obrovskou šanci být přitom, když půjde Baník zase nahoru. To je taky jeho úkol, který má ve smlouvě, vrátit tým zpátky do první ligy.

Ultras Baníku před několika dny ukončili bojkot svých domácích zápasů. Máte z toho radost?

Samozřejmě, že pro celý klub a jeho další fungování je důležité, aby byl Baník zase jednotný. Aby fanoušci stáli za hráči, trenéry a vedením, jako to bylo v dobách, kdy patřil klub k absolutní české špičce. V minulosti se tady napáchalo hodně škod nejen ve vztahu k fanouškům, ale třeba také bývalým skvělým hráčům klubu. Baník by se ale celkově měl zase dívat dopředu a pokusil se doopravdy vztahy narovnat. Co se týká fanoušků, tak já věřím, že se vše vrátí do starých kolejí a budou si lidé zase hlavně užívat samotných fotbalových zápasů. To mi přišlo, že se z Baníku úplně vytratilo, protože se v poslední době mezi fanoušky řeší úplně jiné věci než samotný fotbal. Za sebe bych chtěl vyzvat i skalní příznivce, aby se během zápasů vyvarovali excesů, které ubližují klubu nejen společensky, ale také finančně. Baník v posledních letech utratil doopravdy nemalé finanční prostředky na pokutách, což se mi zdá v současné ekonomické situaci kontraproduktivní.

Fanoušky určitě zajímá, jaké máte plány s Bazaly?

Tady je asi na začátku nejdůležitější si shrnout fakta: Bazaly jsou majetkem města a Baník Ostrava si je nyní pronajímá pro tréninkové potřeby ligového týmu, juniory a dalších mládežnických týmů. Sídlí tam také vedení klubu. Vzhledem k tomu, že Baník nemá jiné tréninkové centrum pro tyto týmy, je to pro klub vlastně jediné místo, kde se může připravovat a fungovat. Chci tím říct, že bez Bazalů by současný ligový tým nemohl profesionálně fungovat. A to nejen v první, ale také druhé lize.

Nějakou vizi ale máte?

Těch mám hodně (směje se). Vzhledem k tomu, že stadion je majetkem města, tak je to plně v jeho kompetenci, resp. politiků. Já se osobně se situací teprve seznamuji a nechtěl bych v této chvíli vynášet nějaké zásadní soudy. Nebylo by to férové vůči městu, ale také samotným fanouškům. I já samozřejmě cítím silné spojení fanoušků Baníku s Bazaly, já na ně taky chodil už jako dítě. Je to složitá otázka… I já bych jako majitel chtěl, aby měl Baník zase svůj vlastní stadion a Bazaly se třeba zrekonstruovaly. Myslím si ale, že nyní to už není v kompetenci Baníku, ale města.

Mezi fanoušky se šíří informace, že by Baník mohl hrát na Bazalech druhou fotbalovou ligu.

Já to taky zaznamenal a říkal si, že by to bylo štěstí v neštěstí. Baník by spadl, ale hrál by na Bazalech a byla tam atmosféra jako v minulosti. Nevím ale, zda by to bylo koncepční, protože já chci doopravdy Baník vrátit do první ligy a ten problém by byl zpátky. Bazaly totiž neodpovídají požadavkům FAČR pro první ligu. Bylo mi před několika dny řečeno, že v současném stavu nevyhovují ani pro pořádání druholigových zápasů.

Baník nemá ani vlastní tréninkové centrum…

Tady musím zmínit jednu takovou úsměvnou věc, když jsem se sešel se zástupci fanoušků a řekl slovo vize, tak chtěli z kanceláře odejít. Hned jsem pochopil, že tohle slovo používal předchozí majitel příliš často. Vím, že se o jeho výstavbu snaží Baník Ostrava už více než deset let. Proto bych tady nechtěl dnes slibovat, že se nám ho podaří do dvou, tří či pěti let konečně postavit. Myslím, že fanoušci už slibů slyšeli v posledních letech hodně a bude lepší, když budeme v Baníku více pracovat a méně mluvit.

Jako důležité to ale považujete?

Jednoznačně. Tohle je jeden z hlavních úkolů, kterým se chceme věnovat, protože tréninkové centrum musí být základ každého fotbalového klubu. Za sebe jsem rád, že v Baníku působí Jan Wolf, který má právě v této oblasti velké zkušenosti z Karviné. Tam je dnes daleko více fotbalových hřišť s přírodní, ale také umělou trávou než v Ostravě. Ta je z toho pohledu počtu fotbalových hřišť značně poddimenzovaná. Potvrzuje to i skutečnost, že Karviná dostala na úkor Ostravy přidělen statut národního tréninkového centra pro Moravskoslezský kraj. Věřím, že zkušeností Jana Wolfa využijeme a Baník resp. Ostrava brzy dožene v počtu fotbalových hřišť ve městě nejen Karvinou, ale také další města v republice.

Právě po příchodu Jana Wolfa, ale také Petra Mašleje z Karviné do FC Baník Ostrava se začalo mluvit o užší spolupráci mezi oběma kluby.

Tady bych chtěl říct, že Baník musí urychleně narovnat vztahy se všemi okolními fotbalovými kluby jako jsou Karviná, Frýdek-Místek, Opava, Třinec, Hlučín nebo Havířov odkud pocházím a mám tam hodně přátel. Pokud kluby z regionu nebudou daleko více úzce spolupracovat, tak se nikdy nebude moct Baník stát zase výkladní skříní regionu. Nedovedu si v této chvíli představit, že by na vrcholu pyramidy měla být, při vší úctě, Karviná. Baník je prostě Baník.