Řada fanoušků i odborníků očekávala, že klub z Bazalů bude mít na prahu nové sezony silnější tým. „Ukázalo se, že není jednoduché posílit druholigový celek kvalitními rozdílovými hráči. Řadě z nich se do druhé ligy jít nechtělo, jiným zase vadilo stěhování do Ostravy. A to jsme jim nabízeli lepší finanční podmínky než ligové celky," uvedl Václav Brabec, který Baník vlastní od ledna tohoto roku.

Sám čekal, že na tom bude klub po půl roce o něco lépe. „První čtyři měsíce jsem musel maximálním způsobem věnovat tomu, abych Baník, který byl opravdu v katastrofálním stavu, zachránil. Abych ho oddlužil, abych odrazil určité útoky, třeba takové, kterépodnikala Viktoria Žižkov. Abych narovnal co možná nejvíce soudních sporů či arbitráží, které běžely nebo dosud běží," poznamenal Brabec, který se vyjádřil i k dalším ožehavým problémům.

VÝSTUPNÍ KLAUZULE

Když jsem klub v lednu přebíral, nevěděl jsem, že řada talentovaných hráčů, které zastupuje společnost Sport Invest, má ve svých smlouvách výstupní klauzule. Na to jsme v případě Daniela Holzera doplatili a možná u jiných hráčů ještě doplatíme. Dost mě překvapilo, nebo zaskočilo, že někteří kluci se rozhodli za každou cenu z Ostravy odejít. I přesto, že se na sestupu do druhé ligy podíleli. Hráčům jsme přitom nabízeli podmínky, které by ve většině klubů neměli. Zrovna u Dana jsem byl optimista, prezentoval se jako srdcař a sám mi řekl, že v Baníku chce zůstat. Těžko odhadovat, nakolik se rozhodoval sám a do jaké míry byl ovlivněn agenty. U Filipa Kaši byla situace jiná, i když se v jedné chvíli taky zbytečně vyostřila. Tady je důležité říct, že Baník za něj od Žiliny dostane odstupné. Navíc naše vztahy se Žilinou můžou zůstat i nadále přátelské a otevřené.

Dušan Vrťo se stal novým sportovním manažerem FC Baník Ostrava.Zdroj: Foto:archívPŘÍCHOD DUŠANA VRŤA

Sportovního ředitele (Dušan Vrťo) jsme do Baníku přivedli pozdě na to, aby měl dostatek času vybudovat kvalitnější kádr. Když jsem Baník v lednu přebíral, klub tuto funkci obsazenou neměl. Spoléhal jsem se výhradně na trenéra Vlastimila Petrželu, nikdo jiný v Baníku vlastně ani nebyl. S Dušanem Vrtěm jsem měl první sezení už v prosinci. Přemlouval jsem ho, ale byl vázán v Senici. Měl jsem, jak se říká, více tlačit na pilu. Kdyby tady byl od ledna, tak máme dnes silnější kádr. O tom jsem přesvědčený. Na druhé straně si ale Dušana Vrťa vážím, že projevil velkou loajalitu ke svému dnes už bývalému zaměstnavateli."

SPOJENÍ BANÍK KARVINÁ

Chápu, že úvahy ze strany fanoušků o propojení Baníku s Karvinou se nabízejí. Když jsem byl ze začátku odhodlán, že Baník koupím, měl jsem elán, měl jsem peníze, dostatek času a měl jsem a mám rád fotbal. Potřeboval jsem ale od začátku někoho k sobě, kdo mi pomůže. Pan Wolf je ekonom se zkušenostmi s vedením fotbalového klubu. Proto padla volba na něj a rozhodně to byla volba správná. Díky němu jsem spoustě fotbalových zákonitostí rychle porozuměl. I já jsem přemýšlel v minulých měsících nad tím, zda jsem neměl spolupráci s ním veřejnosti tajit. Rozhodl jsem se jinak a za půl roku, co takto fungujeme, jsem nezaznamenal ani jeden případ nějakého střetu zájmů. Já ostatně taky sedím ve vedení několika firem. I takových, které si konkurují a nemají přitom úplně totožného vlastníka.

Nový majitel Baníku Václav Brabec na dnešní tiskové konferenci přiznal, že klub po předešlém vlastníkovi Petru Šafarčíkovi převzal i s milionovými dluhy.Zdroj: Deník/Pavel SonnekRENOMÉ ZNAČKY

To, že důvěra v Baník poklesla, jsem věděl. Nepředpokládal jsem, že klesne až na nejnižší možnou úroveň. Vážně nevím, zda měl Baník za posledních padesát let horší renomé, než v době, kdy jsem klub koupil. Baník se potýkal s nedůvěrou fanoušků, FAČR, sponzorů, partnerů a dokonce i hráčů. Z toho pohledu pak není divu, že se do Baníku stále nehrnou, přestože my dnes nedlužíme nikomu nic, klub po ekonomické stránce funguje zcela bez problémů a pomalu se nám daří získávat zpět ztracenou důvěru města.

Fotbalista Milan Baroš.Zdroj: DeníkMILAN BAROŠ

Za sebe řeknu, že jsem strašně moc stál o to, aby se do Baníku vrátil. Proto jsem se s ním několikrát setkal a přemlouval ho. Mediální přestřelka, k níž mezi Milanem Barošem a trenérem Vlastimilem Petrželou došlo, byla zbytečná. Milan do Baníku opravdu chtěl, a tak to cítím stále. Vysvětlil mi důvody, pro které váhal, tím hlavním byla jeho rodina, které dal přednost. A to já chápu a respektuji. Nejsem fotbalový odborník, abych se mohl vyjadřovat k tomu, že měl před zápasem absolvovat tolik nebo tolik tréninkových jednotek. Je mi to líto, že to tak dopadlo. Trenér Vlastimil Petržela se nějak rozhodl a já doufám, že se Milan ještě v budoucnu do Baníku vrátí. Ať už jako hráč, nebo v nějaké jiné funkci. Věřím, že se to stane, protože vazby mezi ním a klubem zůstaly pevné.

VIZE

Je jasné, že musíme nadále budovat základy klubu, což nám bude několik let trvat. Jsem odhodlán a připraven investovat finanční prostředky do budování mládežnické základny. Rozhodně budu tyto prostředky vynakládat ochotněji než za hráče na hostování, která nám z dlouhodobého hlediska nic nepřinesou. Tím nechci říct, že k nám hráči na hostování chodit nebudou, jen hovořím o svých prioritách. Potřebujeme opravdu kvalitní trenéry, dostatečný počet tréninkových ploch, moderní technologie. Kdy to bude, uvidíme. Několik let to určitě potrvá.

Profil Václav Brabec.Zdroj: Deník