„Vše bylo dotaženo pár hodin před nedělním utkáním v Českých Budějovicích,“ sdělil předseda představenstva Baníku Jakub Kahoun.

„Po odchodu Radima Řezníka muselo vedení klubu rychle reagovat na danou situaci. Měli jsme vytipovaných několik hráčů, po schůzce s trenérem Malurou jsme se nakonec rozhodli pro Pavla Malcharka. Pavel je zkušený, v plném zápasovém zatížení a může okamžitě zasáhnout do následujícího utkání. Věříme, že minimálně zacelí díru na kraji obrany,“ uvedl generální manažer Baníku Verner Lička.

Pětadvacetiletý ostravský rodák, který začínal s fotbalem ve třech letech ve Vítkovicích, se kterými slavil v roce 1986 mistrovský titul jeho otec, nakoukl do velkého fotbalu už v šestnácti letech, kdy naskočil do druhé ligy.

Bývalý mládežnický reprezentant má za sebou stáž ve slavném Liverpoolu a také testy v bundesligovém Hamburku. V lednu 2004 odešel do pražské Sparty, kde se však vůbec neprosadil a tak putoval na hostování do Slovácka. V kariéře působil také v Plzni a Zlíně, kde strávil uplynulou druholigovou sezonu.

Z Tescomy následně přestoupil do Spartaku Trnava, kam ho přilákal nový kouč slovenského týmu Pavel Hoftych. Malcharek, kromě jiného vášnivý rybář, má na svém kontě 83 ligových startů, během nichž se jednou radoval z gólu.

Byl jsem na sebe strašně naštvaný, přiznal Malcharek po zápase

Svou premiéru v dresu Baníku si pětadvacetiletá nová posila ostravského klubu, obránce Pavel Malcharek, představovala úplně jinak. V nedělním ligovém duelu na hřišti Českých Budějovic (0:0) vydržel na trávníku pouze hodinu, když vyfasoval druhou žlutou kartu a předčasně zamířil do sprch.

„Byl jsem na sebe strašně naštvaný. Mrzelo mě, že jsem kluky takhle oslabil. Naštěstí tu poslední půlhodinku zvládli skvěle, za což jim moc děkuju. Klobouk dolů před nimi,“ vzkázal spoluhráčům po pondělním dopoledním tréninku Malcharek.

Byla to pro vás hodně divoká premiéra v dresu Baníku…

To rozhodně. První zápas za Baník, a hned červená… (na chvíli se odmlčí). Naštěstí to dobře dopadlo. Důležité je, že to kluci dokázali udržet a vydolovali první bod.

V české lize jste nastoupil k 83. zápasu, která to pro vás byla červená karta?

To je právě ten paradox. V lize to byla moje vůbec první červená, a hned v takovém důležitém zápase. V kariéře jsem dostal ještě další dvě, ale to jsem hrál druhou ligu.

Co vám problesklo hlavou v osudné 60. minutě, kdy vás rozhodčí vyloučil?

Že jsem oslabil tým. Byl jsem na sebe strašně naštvaný, hlavně kvůli klukům, kteří museli hrát půlhodinu v deseti, jeden člověk jim tam chyběl. Nezbývá, než jim poděkovat, že to takhle zvládli.

Jak se vlastně ta červená karta zrodila?

V prvním poločase jsem dostal po zásluze žlutou kartu, ta byla bez debat. V druhé půli jsem dostoupil protihráče a ten se začal svíjet. Přiznávám, kontakt tam byl. Myslím si ale, že to Machovec trochu nahrál, že to nebyl zákeřný faul. Prostě tomu přidal. Rozhodčí ponechal domácím výhodu a následně mi dal druhou žlutou kartu. Pokud byla zasloužená, tak dobře, ale pořád mám pocit, že mi ji dávat nemusel. Nebudu se na to ale vymlouvat, faul to byl, sudí se rozhodl mě vyloučit a tím to končí.

Když pominete to vyloučení, jak jste byl spokojen se svým výkonem?

Člověk nemůže být nikdy spokojený, viděl jsem ve svém výkonu velké rezervy, na kterých budu muset zapracovat. Bude taky potřeba, abych se s mužstvem sžil, což si vyžádá určitý čas.

Popište, jak vám bylo po těle tu poslední půlhodinu? Odešel jste do kabiny, nebo jste se na zápas normálně dodíval?

Do kabiny jsem nešel. Zůstal jsem v boxu, hodil jsem si na sebe mikinu a normálně to dokoukal. Nebylo to nic příjemného. Měl jsem obrovské nervy. Člověk ví, že už tomu mančaftu nemůže pomoct, a že mu svým vyloučením uškodil. Navíc všichni z vlastní zkušenosti dobře znají, jak v takových chvílích utíká čas. Na hřišti letí rychle, když jste ale vyloučený, tak se neskutečně táhne.

Kdy jste se vůbec dozvěděl, že v Českých Budějovicích nastoupíte?

S Baníkem trénuju už od minulého pondělí. Bylo mi řečeno, že v neděli nastoupím, pokud se veškeré formality dotáhnou do konce, což se taky stalo. Nebylo to nijak narychlo. Jestli se ptáte třeba na přemotivovanost, tak tu jsem necítil.

Do tabulky jste připsali první bod. Pozitivní také je, že jste přestali inkasovat. Jaká byla na dopoledním tréninku nálada

Celkem dobrá. Každý si ale moc dobře uvědomuje, kde v tabulce jsme. Není žádný důvod k tomu, abychom ten první bod nějak oslavovali, nicméně nás těší, to je bez debat. Musíme dál makat, sehrávat se a přidávat další body.