Z nynější situace viní majitele Petra Šafarčíka a jeho podřízené. „Pro mě je nepochopitelné, kam to vedení nechalo dojít. To je prostě ostuda, která není hodna tradice takového klubu, jakým Baník v minulosti byl. Schválně říkám v minulosti, protože nyní z klubu zbyla jen slavná historie. Nemá cenu si něco nalhávat. Stačí se podívat na výsledky a ligovou tabulku. Baník má nejhorší obranu, útok, mizernou návštěvnost, klub strádá finančně a ještě se majitel rozhádal s městem, fanoušky a legendami. Tohle neberte jako kritiku, ale jako realitu," říká v otevřené zpovědi nejslavnější odchovanec Baníku a vítěz Ligy mistrů s AC Milán Marek Jankulovski.

V létě jste ještě tvrdil, že z Baníku zbyl jen název. Ani to už neplatí?

Tak si vezměte, co se za těch necelých šest měsíců událo. Vždyť to byl hotový atentát na celý klub! Neříká se mi to lehce, ale současný stav klubu odpovídá tomu, jak je veden a řízen.

Celý podzim se spekulovalo o tom, zda současný kádr má ligové parametry. Jak jste to viděl vy?

Na tuto otázku ani nemusím odpovídat, úplně stačí podívat se na tabulku. Baník uhrál ze šestnácti zápasů čtyři body. Tečka. Bavme se ale spíše o tom, kdo je za všechno odpovědný. To je podle mě podstatné a důležité.

Kdo je tedy největší viník současného stavu?

Jednoznačně majitel a další lidé z vedení klubu. Jasně, na hřišti jsou hráči, ale zase jsme u toho, zda tento tým vůbec na ligu měl. Během podzimu se udála celá řada věcí, při kterých jsem se za Baník doslova styděl. Třeba to, když jsem se dočetl, že se před zápasem na Dukle třikrát měnil zápis a dvacet minut před výkopem kluci nevěděli, kdo z nich nastoupí. Byl jsem naprosto šokovaný, že tohle může někdo dopustit. A ještě horší bylo, že se taková ostuda přešla, jako by se nic nestalo.

Hlavní vinu má podle vás tedy majitel klubu Petr Šafarčík?

Ve fotbale existují tři druhy majitelů. První je srdcař, který má vztah ke klubu. Druhý je odborník, který jednoduše fotbalu rozumí. A třetím je pak člověk, který má finance. Baník má ale majitele, který nespadá do žádné z těchto kategorií. Já se jen ptám: Jak je vůbec možné, že majitel klubu před sezonou na tiskové konferenci prohlásí, že Baník patří ekonomicky i sportovně k nejstabilnějším klubům v zemi, čímž zároveň říká, že je na tom stejně jako Sparta nebo Plzeň? Kde to jsme? Jak si to může dovolit? A pak všichni se zděšením sledujeme, jak přichází hráči druholigové až třetiligové úrovně, které nikde nechtějí, a tým nakonec získá čtyři body. To je vizitka majitele a lidí, kteří v Baníku pracují.

Navíc to nefungovalo ani v kabině. Hráči se jednou málem na hřišti poprali, jindy zápas odchodili…

Už jsem to zmiňoval, že tým byl poskládán za pochodu a z hráčů, kteří neměli angažmá v první nebo ve druhé lize. V Baníku mají hrát hlavně kluci, kteří mají ke klubu a regionu vztah. Pokud tomu tak v minulosti nebylo, vždycky to dopadlo špatně. A nyní se to zase potvrdilo. Ale jen samotné hráče bych ze současného stavu vyloženě nevinil, oni doopravdy na ligu nemají. Doufám, že se sami nenabízeli, že by za Baník chtěli hrát. Někdo je musel vytipovat a angažovat. A to je podstata věci.

Co říkáte tomu, že Baník získal jen pouhé čtyři body?

Baník měl nejhorší obranu, nejhorší útok, mizernou návštěvnost na domácích zápasech. Je to smutné, ale nemá cenu si nalhávat, že měl smůlu a podobně. Já si naopak myslím, že měl ve dvou zápasech, ve kterých bodoval, i štěstí. Proti Boleslavi sice kluci vedli 2:0, ale soupeř měl snad šest čistých šancí. Proti Olomouci to byla vydřená výhra, kdy i Sigma zahodila několik tutovek. Baník prostě na podzim na více neměl. A to proto, jak byl diletantsky a amatérsky řízen.

Prakticky od začátku sezony se spekulovalo o možném odvolání kouče Radomíra Korytáře. Jaký byl podle vás jeho přínos pro tým?

Za trenéra hovoří vždy výsledky a Baník má čtyři body… Mě zarazilo to, když trenér i celý tým pět kol před koncem podzimu dostali od vedení ultimátum, že musí získat osm bodů. A před nedělním utkáním se Spartou jsem četl, že trenér Korytář má absolutní důvěru vedení. To si pak připadáte, že si z vás vedení dělá srandu. Když už se nerozhodlo pro změnu vedení, což mi připadalo chvílemi až komické, měl impulz přijít od samotného trenéra.

Být na jeho místě, tak byste rezignoval?

Já nikdy trenér nebyl, tak se mi na to těžko odpovídá. Ale za výsledky a tým je vždy odpovědný trenér a měl by být i soudný. To, že pořád říkal, že nechce utíkat z boje, je pěkné, ale pro mě to jsou jen řeči a fráze. Těch jsme ostatně za podzim slyšeli dost a dost. A mě to překvapilo.

Vyčítáte tedy i trenéru Korytářovi, že sám nerezignoval, a týmu tím alespoň takhle nepomohl?

Zase tak úplně do toho nevidím, takže mohu jen spekulovat. Fakt nevím, jak vedení klubu uvažovalo. Je jasné, že kvalitní ligový trenér by za současné situace do Baníku nešel. Třeba se vedení klubu rozhodlo pragmaticky a změnu nechtělo proto, že jednoho trenéra už má a platí ho. Když nad tím teď přemýšlím, tak bych se tomu ani nedivil. Ale pak se nemůžeme ani divit, že na tom je Baník tak špatně.

A pomohla by tedy změna trenéra?

Víte, jak to ve sportu a ve fotbale chodí. V rozehrané soutěži nemůžete vyměnit dvacet fotbalistů, tak se zkouší dát týmu impulz změnou na trenérské lavičce. A ta šance, že se tým, třeba i krátkodobě, chytí, je poměrně velká. Pořád mějme na zřeteli to, že Baník má po podzimu čtyři body, což je absolutně nejhorší výsledek v historii.

Zvláštní to je i v kontextu s minulým rokem, kdy Petr Šafarčík v půlce sezony odvolal trenérské duo Svědík Korytář, když tým byl s dvaadvaceti body pátý…

Spíše to je komické, že se tehdy pro změnu odhodlal, když tým bojoval, a klidně to tak řekněme, o evropské poháry. A ještě to zdůvodnil tím, že nový kouč Frňka měl pozvednout ofenzivní styl hry. Teď se Baník potácí úplně na dně tabulky a kouč Korytář má důvěru. Nechápu to…

Kde tedy vidíte hlavní problém současného vedení klubu?

Já ho vidím v tom, že celému vedení v čele s majitelem chybí pokora a sebereflexe (na chvíli se odmlčí). Největší problém současného Baníku je taky v tom, že neustále hledá chyby jinde, a ne u sebe. To bych skoro označil za nějakou nemoc, kterou se Baník nakazil. Jednou je problém v tom, že přišli hráči v průběhu sezony, jindy za špatné výsledky mohou spory majitele s městem Ostravou nebo to, že na fotbal nechodí fanoušci a klubové legendy. Já to beru jen jako alibismus lidí, kteří klub řídí. I trenér do toho nakonec spadl a choval se podobně.

Kde se stala podle vás největší chyba?

Určitě při skladbě týmu. Někdo přece tento tým musel složit a vybrat. A tady je ta zásadní chyba! Ti hráči nepřišli na Bazaly a neřekli: My chceme hrát za Baník. Tomu nikdo přece nemůže věřit. Někdo je vybral, testoval, a je tedy i za tento stav odpovědný! Nebavme se tady ani o financích, protože o nich to není. Za toto je odpovědné vedení a také šéf skautingu, který v klubu údajně rovněž působí.

Máte na mysli Davida Baldu?

Osobně ho neznám, ale hodně jsem o něm slyšel. Prý měl o sobě tvrdit, že má obrovské konexe v Anglii, ale nevím, ve kterém oboru nebo činnosti. Ve fotbale to tedy nebylo, což nám názorně ukázal. Přivedl hráče, kteří mohou možná hrát druhou ligu. A z mé strany to zase není ani kritika, ale pojmenování reálného stavu.

Baníku ublížily i vleklé spory s ultras, kteří na protest proti současnému vedení bojkotovali domácí zápasy. Jak tahle věc týmu ublížila?

Už jsem to říkal v létě a teď to zopakuji. Současný majitel je v historii klubu první, který odnaučil chodit lidi v Ostravě na fotbal. Ten totiž nebojkotovali jen ultras, ale také běžní fanoušci. Stačí se podívat na poslední návštěvu se Spartou, kterou vidělo tři tisíce lidí. To byl přece v minulosti šlágr, o kterém se mluvilo v Ostravě půl roku a vždy měl skvělou atmosféru. A bylo přitom jedno, jestli je Baník první, nebo poslední.

Takže i to považujete za velký problém?

Samozřejmě. Fotbal se hraje pro lidi, bez nich nejste nic. A je jedno, jestli se jmenujete Baník Ostrava, nebo AC Milán. S diváky prostě musíte vycházet, i když chápu a dobře vím, že vždy to není úplně jednoduché. Nemůžete s nimi ale bojovat, to je chyba. Musíte neustále hledat řešení a najít s nimi společnou řeč. Tady mi to chvílemi připadalo, že majitel bere fanoušky jako nějakou podřadnou věc a je pod jeho úroveň s nimi komunikovat.

Majitel Petr Šafarčík zřejmě na popud dalších lidí z vedení angažoval bývalé hráče Baníku poradce vedení Václava Daňka a motivátora týmu Miroslava Matušoviče. Jak jste se díval na jejich příchody a přínos?

Já to vnímal spíše jako klasický výstřel do tmy. Když nic nefunguje, tak se zkouší i věci, které postrádají absolutní logiku a smysl. Osobně Vencu Daňka jako bývalého elitního kanonýra velmi uznávám a cítím k němu obrovský respekt. Ale i mě překvapilo, že jako kritik najednou ze dne na den začal v klubu fungovat v neexistující pozici. Jednou byl s vedením, jindy na lavičce. Abych byl upřímný, ani nevím, co si o tom jeho působení mám myslet. Jak říkám, mám ho rád, uznávám ho, ale musí si to vyhodnotit sám a také lidé z vedení, co to přineslo. Možná si řekl, že chce prostě pomoci, dát tomu ten nový impulz. Fakt nevím.

A příchod Miroslava Matušoviče?

Tak to byl vyloženě neuvážený tah, protože byl angažován někdo, kdo nemá žádné trenérské zkušenosti, a jeho příchod byl brán jako další podpásovka vedení směrem k fanouškům. Možná to byl záměr, aby se pozornost strhla na něj. Těžko říct, ale vzít v takové situaci někoho, kdo nikdy netrénoval, je nesmysl.

Miroslav Matušovič trénoval Havířov.

Tak za tu nepřesnost se omlouvám, ale prostě z mého pohledu neměl týmu co dát. Já to viděl jen jako zoufalost majitele, aby se trochu obklopil lidmi, aby nebyl za vše odpovědný sám.

Jak jste vůbec mizerný baníkovský podzim prožíval? Na Baník už nějaký čas nechodíte…

Ve fotbale se pořád pohybuju, ale na Baník nechodím, díval jsem se jen v televizi. Radost z toho stavu nemám, je mi spíše smutno. Líto mi je hlavně těch fanoušků, kteří mají rádi jen fotbal a Baník mají v srdci. Takový byl třeba i můj táta, který už vše sleduje jen z nebíčka. On taky v zásadě moc neřešil, jestli je majitelem Petr, nebo Pavel, ale vždy ho zajímala hlavně hra a samotný fotbal. Vždycky, když se mě někdo na ulici na současný stav Baníku ptá, tak si na něj vzpomenu.

Obavy o další budoucnost Baníku jsou ale namístě.

Všichni vědí, že tady bydlím a žiju. Jako bývalý hráč Baníku cítím povinnost, a to i vůči fanouškům, se k tomu alespoň vyjádřit. Během posledního půlroku mě na ulici zastavovaly desítky lidí a na situaci v Baníku se mě ptali. Hlavně kvůli nim tady sedíme, protože řada z nich přestala před nějakým časem, stejně jako já, řízení klubu absolutně rozumět. A kdy jindy by mělo zaznít, že v dnešním Baníku nefunguje absolutně nic. A víte, co je na tom nejhorší?

Povídejte…

Pořád jsem věřil, že z těch záchranářských zápasů s Bohemkou a Jihlavou uhrají šest nebo čtyři body. Pořád jsem si říkal, že to není možné, aby byl Baník už po podzimu jasným sestupujícím.

Jak se vůbec díváte na možnost, že by se Baník mohl na jaře zachránit?

To by se musel stát zázrak. I kdyby teď přišel trenér Ferguson a útočník Messi, tak by to měli se záchranou složité. Ve hře je 42 bodů, Baník jich musí získat 26… Míč je kulatý, ale sám cítím, že celý region je smířený a připravený, že Baník bude hrát druhou ligu. Pro další budoucnost je spíše důležité, co bude s klubem dále. Zda přijde nový majitel, investor. Sám to vnímám tak, že to je jediná záchrana. Když zůstane u kormidla současný majitel se svými lidmi, tak mám obavy, aby Baník vůbec ligu dohrál.

Jednání o prodeji nebo příchodu nového majitele se mohou protáhnout. Třeba k tomu ani nedojde a Baník bude v současné agonii i na jaře. Co dále?

Já bych už postavil tým na odchovancích s výhledem na příští druholigovou sezonu. Prostě bych dal šanci klukům, kteří budou za Baník bojovat a hlavně si vážit toho, že mohou oblékat baníkovský dres. To dnešnímu týmu hodně chybí. Proti Spartě se ukázalo, že takto složený tým bude v lize alespoň bojovat. A jsem přesvědčený, že by na jaře získal více než čtyři body!