Ostravští fotbalisté totiž v pondělí hostí v posledním utkání letošního roku rozjetou Sigmu Olomouc. „Náš cíl je jasný: chceme poslední zápas vyhrát,“ tvrdí Lukeš.

Martine, pokud zvládnete pondělní zápas s Olomoucí, budete mít po šestnácti odehraných kolech o bod více než loni.
(skáče do řeči) My měli loni třicet bodů?

Ano, a nyní můžete mít o bod více…
Když to vezmu, jak silný loni tady tým byl, tak by to byl obrovský úspěch. Vážně. Je to velká motivace tohle dokázat, protože když vezmu předsezonní prognózy, nikdo něco podobného nečekal.

Ani vy?
Těžíme doopravdy nad plán (směje se). Ale je tu ještě ta Olomouc, tu musíme porazit. Půjdeme za tím, to můžu za celou kabinu slíbit. Těch jednatřicet bodů by bylo fakt krásných, protože by to byla skvělá odměna za práci, kterou jsme od léta udělali.

Proti Olomouci se vám ale v posledních letech moc nedaří.
Já tyhle statistiky a série vůbec nesleduji, doopravdy. Moc na to nevěřím. Já to beru spíše tak, že jsme na začátku sezony u nich herně obstáli. A to jsme tam hráli skoro celý zápas v desíti. Proto nevidím jediný důvod, proč bychom to nemohli zvládnout i nyní. Viděli jsme Sigmu v televizi, takže víme, co nás čeká. Momentálně to Olomouci jde, hráčům vychází, nač sáhnou. O to větší motivaci máme zastavit je a vyhrát. Věříme si, myslím, že jsme schopni zvítězit.

Sigma ale posledních pět zápasů v řadě vyhrála navíc s úctyhodným skórem 19:3.
Budu se opakovat, ale je to podobné tomu, jak jsme v Olomouci hráli na začátku sezony. To jsme taky jeli k zápasu poté, co soupeř dal pětku v Evropské lize v Aberdeenu. Chováme respekt a úctu k soupeři, ovšem bát se, to by byl nesmysl.

Můžou vás vyhecovat i sebevědomá prohlášení olomouckých hráčů v médiích. Vypadá to, že si Sigma hodně věří…
Na stránkách novin se ještě žádný zápas nevyhrál, tohle jde mimo mě. Já věřím, že trenér opět zvolí dobrou taktiku, a my ji na hřišti dodržíme. Bude to vyrovnaný zápas, může rozhodovat i štěstí, srdíčko. Věřím, že to zvládneme.

I nálada v zimní přestávce by asi byla v případě výhry příznivější.
To víte, že jo. Neříkám, že pokud nevyhrajeme, že bude podzim znehodnocený, ale je jasné, že nálada v přestávce se vždycky odvíjí i od výsledku z posledního zápasu.

Pod trenérem Koubkem šly individuální výkony všech hráčů včetně vás zase hodně nahoru…
Sebe ani spoluhráče hodnotit rozhodně nechci, to ani nejde. Ale všeobecně jsem jako kapitán spokojený, jak mužstvo maká. Nechci, aby to vypadalo, že jsme uspokojení, to rozhodně ne, ale mám z naší hry dobrý pocit. Jasně, byly zápasy, kdy jsme prohráli, ale to k fotbalu patří. Mám na mysli třeba pohárový zápas v Příbramí nebo nyní naposledy v Boleslavi. Celkově ale máme za sebou vydařený půlrok.

Léčba Koubkem teda zabrala.
Mně se o tom fakt špatně mluví, tohle mi nepřísluší hodnotit. Trenér přišel a nastolil v kabině jasná pravidla a pevný řád. Co k tomu mám ještě říkat? (zamyslí se) Za trenéra Koubka hovoří výsledky!

Těší vás i to, že Baník získal po mizerném jaru zase respekt soupeřů?
To víte, že to každého potěší. Hřeje to u srdíčka, že jsme se dokázali po tom fiasku zvednout. Snad jsme si i zase získali důvěru části ostravského publika.

Návštěvy ale přesto zůstaly trošku za očekáváním, že hrajete celý podzim na špici tabulky.
Ono to asi trvá déle, než jsme si sami mysleli. Já to ale svým způsobem chápu, že ta důvěra se buduje delší čas. Nemá cenu si nic nalhávat, to jaro bylo hrozné. My jsme museli lidi slušně řečeno hodně naštvat, vždyť tam nešlo třeba o dva nevydařené zápasy. Bylo jich třeba třináct… Asi to bylo na ty lidi moc, těžko ty porážky kousali. Ukázalo se, že o fanouška přijdete raz dva, ale zpátky jeho důvěru a přízeň získáváte mnohem hůře. Já ale věřím, že lidé zase začnou na Baník chodit. Na jaře máme doma Spartu a Slavii, což jsou vždycky zápasy, na které se v Ostravě chodí.

Pojďme ještě zpátky k pondělnímu utkání s Olomoucí. Jak vnímáte, že Baník bude muset hrát na jiném ostravském stadionu?
Bereme to jako fakt, se kterým se nedá nic dělat. Jsme profíci, přizpůsobíme se tomu, a tím to pro nás končí.

Bude to složité přivyknout si jinému prostředí?
Zvykneme si. Pár tréninků bude stačit k tomu, abychom se zorientovali. Neměl by to pro nás být žádný problém, vždyť jsme ve Vítkovicích hráli už několikrát během posledních příprav. Fakt to není nic světoborného. Prostě přijedeme, převlékneme se a půjdeme na to.

Pro Baník ale může být výhoda, že následující ligové zápasy odehraje na kvalitních terénech. V minulosti se i na Bazalech v zimních měsících stávalo, že zasněžený terén byl na hranici únosnosti.
Ale dobré hřiště je momentálně i na Bazalech… Nemá cenu nad tím moc uvažovat. Prostě to rozhodlo ligové shromáždění a je to. Já si dokonce myslím, že to může přilákat do hlediště ještě víc lidí. Vnímám signály, že lidé jsou zvědaví, jaké to ve Vítkovicích bude, registruji zvýšený zájem o zápas. To je jen dobře, snad přijde slušná návštěva.