Statutární město Ostrava totiž dočasně pozastavilo vyplacení dotace ve výši 15 milionů korun.

Informaci Deníku potvrdila mluvčí města Andrea Vojkovská s tím, že to neznamená, že by fotbalový klub musel o peníze přijít.

Dluhy vůči městu

„Jednou z podmínek získání dotace je bezdlužnost, kterou Baník zatím nesplnil."

Uvedla, že město eviduje pohledávku za nájemné (Bazaly) ve výši 819 tisíc korun.

„Problémy s placením nájemného evidujeme u Baníku od září 2013, od září roku 2014 nemají nájemné zaplacené vůbec," řekla Andrea Vojkovská.

Proto také příslušná komise doporučila pozastavit dotaci pro Baník. „Rada města se bude dotacemi v oblasti sportu zabývat 24. února," naznačila mluvčí datum, do kterého musí Baník situaci vyřešit.

Příčina podle předsedy klubu

Předseda představenstva Baníku Petr Šafarčík se v prohlášení na klubovém webu snažil situaci vysvětlit.

Příčinou sporu podle něj je, že se FC Baník Ostrava už více než rok neúspěšně snaží dosáhnout dohody s městem na vložení Bazalů do společnosti Vítkovice Aréna.

Tím by se podle Petra Šafarčíka upravily a narovnaly smluvní vztahy mezi městem Ostrava a Baníkem.

„Zejména díky tomu jsou nedořešeny investice pro získání licence stadionu či plnění pojistné události po loňském utkání se Spartou. Částky, které Baník žádal po městu proplatit, převyšují dva miliony korun," prohlásil Šafarčík.

Stojí si za tím, že pravda ve sporu je na straně fotbalového klubu.

„Oprávněnost a jejich výše byla několikrát prověřována a odsouhlasena. Město je však dosud neuhradilo. Nedořešením těchto problémů navíc město dle našeho názoru nesplňuje od loňského roku podmínky vyplývající z nájemního vztahu mezi námi," uvedl Šafarčík. Baník tak podle jeho slov z tohoto důvodu přestal nájemné platit.

Řešení

„Proto jsme do vyřešení problematických vztahů pozastavili placení nájemného a snažili jsme se dojednat smírné řešení. Zatím bez výsledku. Je však zcela zřejmé, že celkové saldo vzájemných závazků a pohledávek je ve prospěch Baníku," prohlásil Šafarčík.

Vzniklá situace si podle něj žádá rychlé řešení, a proto dopisem oslovil včera radní města Ostravy.

„Jsme připraveni nalézt řešení, které bude spravedlivé pro všechny zúčastněné strany," zdůraznil Šafarčík.

I on potvrdil informaci o pozastavení vyplacení dotace.

„Považujeme to za dočasné. Vzhledem k tomu, že zastupitelé se tímto bodem budou zabývat na dalším zasedání, vidíme ještě dostatečný časový prostor pro narovnání všech sporných záležitostí," dodal Šafarčík.