Na úvod ligy uhráli fotbalisté Baníku Ostrava cennou remízu na půdě Dukly a směle vyhlíží souboj s dalším klubem z hlavního města Slavií. Ta Ostravany už takřka pět let neporazila.

Pražané na jaře právě v duelu s Baníkem hráli až do poslední chvíle o přežití v lize, což se nakonec zásluhou dalších výsledků povedlo.

Tým však v létě prošel velkou obměnou, včetně změny na pozici trenéra. Neúspěšného Alexe Pastoora nahradil slávistický srdcař Miroslav Beránek, který si mimo jiné přivedl osobnost v podobě stopera Martina Latky.

A svou misi v sešívaném dresu začali úspěšně. V prvním kole Slavia dokázala vyhrát na Slovácku 2:1, když střetnutí ve svůj prospěch otočila až v závěrečné čtvrthodině.

„Slavia je určitě jiná než Dukla. Rozestavením, systémem, přístupem k zápasu i herním projevem," začal rozebírat soupeře trenér Baníku Martin Svědík, podle kterého je už nyní vidět rukopis nového trenéra. „Příchodem Miroslava Beránka se v klubu zlepšila především komunikace. On ví, co chce hrát, a navíc má ke Slavii vztah. K tomu nesmíme zapomenout, že výrazně posílili. Vrátil se především Martin Latka a třeba Karel Piták už je zdravý," dodal Svědík.

Právě na tyto dva upozorňuje také brankář Jiří Pavlenka, který už od Pitáka jednou inkasoval. „Bylo to ještě v době, kdy hrál za Jablonec. Mají tam ale i další hráče. Na Slovácku se v dobrém světle ukázal Balej. Navíc mají dobré hráče do pokutového území, takže bude nutné si dát pozor i na standardní situace," odhalil svůj postřeh ze hry soupeře Pavlenka.

Vítězství Pražanů v Uherském Hradišti kouče Martina Svědíka překvapilo, zvlášť když domácí tým byl herně lepší.

Přesto si trenéři Baníku vzali z toho střetnutí mnoho cenných poznatků, které hodlají v zítřejším zápase v Edenu využít.

„Slovácko nám ukázalo na skulinky, které se v obraně Slavie vyskytují, a bude jen na nás, jak se s tím popereme a zda jich dokážeme patřičně využít," poznamenal Svědík s tím, že Baník sice už devět utkání v řadě se Slavií neprohrál, ale spoléhat na to nehodlá.

„Je to pěkné, ale roli to hrát nebude. Tohle je nový ročník, oni mají jiné hráče i trenéra a nemyslím si, že to na ně může mít vliv," řekl Svědík.

Změny v sestavě oproti zápasu na Dukle nevyloučil. Konkrétní však být nechtěl. „Během týdne jsme pracovali zejména na finálních přihrávkách, které byly naším hlavním kamenem úrazu na Dukle. Proto jsme neskórovali. Změny tedy nejspíš budou, ale detaily si necháme pro sebe. Zřejmě se rozhodneme až před zápasem," uzavřel Martin Svědík, trenér Baníku.(hek)