Formu si načasoval na možná nejdůležitější část kariéry. Tři měsíce před domácím šampionátem reprezentace do 21 let je brankář Jiří Pavlenka bez diskuse nejlepším hráčem Baníku. Své spoluhráče podržel v Teplicích, se Spartou i v Brně. Není tedy divu, že o něj je zájem nejen v české lize (Jablonec), ale také v zahraničí (Heerenveen).

„Cítím se dobře, věřím si. Ale není to jen o mně. Spoustu situací vyřešili a zachránili i stopeři Michal Frydrych s Martinem Kouřilem," chválí Pavlenka spoluhráče. Už v sobotu bude moci svou kvalitu předvést doma na Bazalech proti Liberci, který mu na podzim nastřílel šest branek.

„Ten zápas si už ani nepamatuji," říká s úsměvem Pavlenka.

Opravdu si na ostudný debakl 0:6 U Nisy nevzpomínáte?

Když to bylo čerstvě po zápase, tak to každý řešil, ale postupem času jsme to brali spíše s humorem. Teď už na to člověk nemyslí.

Vraťme se na chvíli k utkání v Brně. Proč Baníku tento duel tolik nevyšel, že jste byli rádi za remízu 0:0?

Co k tomu říct? Ve všech třech jarních zápasech jsme měli špatný vstup do utkání, pokaždé jsme čelili tlaku, že jsme málem inkasovali. Nicméně proti Spartě jsme se s tím srovnali, byli jsme bojovnější, hráli aktivně. S Brnem možná chyběla motivace, byť víme, že vyhrát znamenalo se přiblížit pohárovým příčkám a vzdálit se spodku.

V současnosti je vaše ztráta na čtvrtou příčku, znamenající předkolo Evropské ligy, šest bodů. Přemýšlíte nad pohárovým umístěním?

Ztráta je minimální, takže by bylo fajn sezonu zakončit právě na čtvrtém místě. Když se nám ale zápas s Libercem nepovede, můžeme mít potom jiné starosti. Chceme se ale dívat spíše dopředu, než dozadu.

V kabině se tedy o možnosti hrát o záchranu nebavíte?

Ne. Teď se bavíme a myslíme na to, že musíme porazit Liberec, získat poprvé na jaře tři body a odrazit se k dalším zápasům.

Co povede k úspěchu nad trápícími se Severočechy?

Víme, že nás čeká těžký soupeř. Oni hrají o všechno, mají řadu výborných ofenzivních hráčů, na které bude nutné si dát pozor. Musíme hrát jako proti Spartě a hlavně hned od začátku. Jestli budeme hrát ze zabezpečené obrany, tak na to můžeme doletět.

Liberec na jaře třikrát prohrál, dlouho nezvítězil, má nového trenéra. Bude to mít vliv na soupeře?

My také dlouho nevyhráli (smích). Je na čase to změnit. Psychická pohoda ale asi v Liberci moc nebude, sám vím, jaké to je, prohrávat. Právě psychika hraje velkou roli. S Teplicemi hráli dobře, jen jim to tam nespadlo. Jak už jsem řekl mají velkou ofenzivní sílu. Šural, Bakoš, Breznanik, Frýdek nebo Pavelka jsou skvělí ofenzivní hráči. Mají určitě na víc než hrát o záchranu. Zároveň jsou velkou hrozbou pro každou obranu v lize. Každý z nich se navíc bude chtít před novým trenérem Vavruškou ukázat. Proto to bude těžké.

Na jaře hraje obrana Baníku prakticky kompletně v novém složení, ale moc branek nedostáváte. Znamená to, že jste si na sebe už zvykli?

Vždy je na čem pracovat, ale myslím, že kluci, kteří přišli, to momentálně zvládají dobře. I třeba Vojta Štěpán působí velmi dobře na pravé obraně, což je pro něj nový post.

Měl jste obavy, jak bude defenziva fungovat?

Obavy byly, ale o hru celého týmu. Když se podíváte, tak skoro nikdo nezůstal na svém postu. Mančaft si pořád na sebe zvyká, ale věřím, že to dál půjde nahoru. Není to jen o obraně.