To je cílem zcela nového a unikátního projektu, s nímž přichází Baník Ostrava. Klub je odhodlán a připraven podpořit zájem dětí o fotbal i v jiných městských klubech a lokalitách, a to vlastními silami. Tedy ne pouze aktuálním konáním náborů v těchto ostravských lokalitách, ale také poskytnutím vlastních trenérů, vlastního know-how či materiálního vybavení. Jedná se o spolupráci, jaká nejen v Ostravě nemá historickou obdobu.

Chystaný projekt baníkovských přípravek je důležitým doplněním celého vznikajícího konceptu výchovy mládeže Baníku. „Jak už veřejnost možná ví, byla nám před nedávnem Fotbalovou asociací České republiky přidělena klubová akademie. Usilujeme o získání regionální akademie, na níž ta klubová věkově navazuje,“ připomněl Petr Mašlej, sportovní ředitel mládežnického úseku Baníku Ostrava.

„Tím vším koncept výchovy mládeže posilujeme kvalitativně. Klíčové však je posílit do budoucna také kvantitativní aspekt. Ten nás až dosud limituje. Základem kvalitní výchovy je totiž bezesporu dostatek dětí, které se rozhodnou fotbalu věnovat. A o to nám jde. Proto jsme se rozhodli nabídnout spolupráci jiným městským klubům,“ řekl Petr Mašlej.

Baník navázal úzkou spolupráci s TJ Sokol Hrabůvka, s Radvanicemi a Bartovicemi. Jedná se o lokality, které fotbalově skomírají, mají však z hlediska spádových oblastí a množství dětí v nich potenciál růst. Baník zároveň spolupracuje i s Petřkovicemi.

Baník zde proto aktuálně pořádá nábory, přičemž je připraven ve všech těchto lokalitách či klubech přípravky na vlastní náklady a s vlastními trenéry také provozovat. Což všem těmto dětem zaručuje kvalitní fotbalový růst. Každé dítě, které úspěšně projde náborem, dostane od Baníku zdarma tréninkové vybavení pro první rok činnosti.

„Jedná se skutečně o unikátní projekt, který by mohl fotbalu v Ostravě hodně pomoct,“ uvedl Ivo Žídek, předseda TJ Sokol Hrabůvka. „Jestliže se Baník rozhodl s takovouto možností spolupráce nás oslovit, jsme tomu velice rádi. Fotbalu v Hrabůvce to pomůže,“ řekl Žídek, jenž chápe jako logické, že vrcholem celé pyramidy zůstává Baník Ostrava.

„Že nás časem nejlepší mladí kluci dle dohody o spolupráci opustí a zamíří do Baníku? To je přece smyslem celého projektu. Baník je jasnou jedničkou nejen v Ostravě, ale v celém regionu. Mělo by být motivací každého kluka či dívky se do Baníku dostat. Jakákoliv rivalita z naší strany by byla věcí zcela nesmyslnou,“ dodal předseda Sokolu Hrabůvka.

Také Aleš Boháč, místostarosta ostravského obvodu Radvanice a Bartovice, nový projekt vítá. „Máme v našem městském obvodu hřiště, ale chybějí nám děti. A díky spolupráci s Baníkem teď můžeme našim dětem nabídnout nejen možnost náboru do tohoto klubu, ale taky možnost kvalitní výchovy s dobrými trenéry, a to vše u nás, tedy v místě bydliště dětí, nebo alespoň poblíž,“ kvitoval Boháč možnost zkvalitnění fotbalového růstu dětí Radvanic a Bartovic. „Tímto projektem si Ostrava zakládá na zásadní zlepšení výchovy mladých fotbalistů,“ uzavřel Boháč.

Termíny náborů:
Ostrava-Bělský les (Hrabůvka), ZŠ Dvorského: do 23. května
Ostrava-Poruba, ZŠ Šoupala: do 24. května
Radvanice a Bartovice: 5.června
Petřkovice: 13. června