Na Bazalech se bude v neděli přepisovat historie ženské první fotbalové ligy. Na Ostravsku tolik populární Baňky totiž hostí pražskou Spartu.

A vedení slezského klubu je přesvědčeno, že při jarní ligové premiéře padne český divácký rekord na ženském utkání. „To byl také hlavní důvod toho, že jsme zápas přesunuli z Ludgeřovic právě na Bazaly,“ prohlásil vedoucí družstva Baníku Roman Šobor.

Nejvyšší dosavadní návštěva na ženském fotbale je zhruba kolem tisícovky diváků. „Podle zájmu a ohlasů fanoušků se nebojím říct, že to může být klidně dva až tři tisíce lidí," prohlásil vedoucí družstva Roman Šobor.

Iženský týmBaníkumá svůj fans

Účast hráček Baníku výrazně zvýšila sledovanost ženské ligy. Už na podzim se na historickou premiéru ostravských fotbalistek v utkání se Slavií přišlo podívat osm set fanoušků. Příznivci tým podporují i na výjezdech, což ženský fotbal nepamatuje.

„Ta podpora fanoušků je prostě něco neuvěřitelného, zvedá to celý český ženský fotbal. Když za holky na ranní zápas do Teplic přijede přes celou republiku třeba třicet fandů, je to k nevíře. Ženský fotbal u nás na něco takového vůbec není zvyklý,“ připomíná Šobor.

Baník ženský klub založil v minulém roce, kdy prakticky převzal celek DFC Hlučín. „Ta změna se okamžitě odrazila na našich výkonech. Jméno Baníku má v republice obrovský zvuk,“ podotkl Šobor.

Sám si váží toho, že vedení Baníku bere ženský tým plnohodnotně a snaží se mu vytvořit co možná nejlepší podmínky pro přípravu. „Třeba právě Teplice, kde jsme hráli dopoledne, jsme cestovali s jednodenním předstihem a ještě novým klubovým autobusem. To je věc, o které se nám před rokem ani nesnilo.“

Úspěchem bude zisk třetího místa

Baník jako nováček figuruje po podzimní části sezony na čtvrtém místě. Kvůli reorganizaci soutěže nechce skončit hůře než pátý a sestoupit. „Chceme se dostat na třetí místo. Sparta a Slavia jsou někde jinde, ale je v našich silách skončit hned za nimi,“ řekl Šobor.

K posunu by měla pomoci i zimní posila ze Slovácka Barbora Hýlová, která nad nabídkou z Baníku ani na chvíli nepřemýšlela. „Rozhodnutá jsem byla prakticky okamžitě. Pocházím z Ostravy, takže se vracím vlastně domů. Hodně se těším hlavně na skvělé fanoušky Baníku, kteří bez nadsázky obrátili ženský fotbal vzhůru nohama. Je to fenomén, v jakém počtu na ženské zápasy chodí a jak nám fandí,“ uvedla Barbora Hýlová, se kterou kouč Martin Krzikala počítá na post levý kraj obrany.

Ostravské fotbalistky si na Bazalech zatrénují dnes před zápasem, což Krzikala uvítal. „Určitě to bude pro holky velký zážitek, zahrát si na hlavním hřišti na Bazalech. Uvidíme, jak se s tím vyrovnají,“ uvedl Krzikala.

Zápas začíná v neděli ve 13 hodin, vstupné činí třicet korun a otevřena bude hlavní tribuna, kde budou v provozu také nové stánky s občerstvením.
Baňky na jaře

Neděle 20. března – 13.00 hodin: Baník – Sparta

Sobota 26. března – 12.30 hodin: Slavia – Baník

Neděle 10. dubna – 13.00 hodin: Baník – Slovácko

Neděle 17. dubna – 14.30 hodin: Brno – Baník

Neděle 24. dubna – 13.00 hodin: Baník – Hr. Králové

Neděle 1. května – 15.15 hodin: Plzeň – Baník

Neděle 8. května – 14.00 hodin: Baník – Teplice

Sobota 21. května – 11.00 hodin: Pardubice – Baník