Nástup? Ihned! Minimální mzda činí osm tisíc korun.

Svým způsobem to je v době krize zajímavá zpráva pro všechny fotbalové nadšence a amatéry, kteří jsou momentálně bez práce nebo ještě zvažují, že by se pokusili nastartovat profesionální drá­hu.

V nadsázce k tomu, abyste se na jaře v druholigovém zápase pokusili ubránit zlínského Libora Žůrka či karvinského Radka Slončíka, nepotřebujete smlouvu s licencovaným manažerem. Právě na ně se kluby obracejí s tím, že potřebují kádr posílit.

Vítkovice, které na podzim získaly pět bodů, ale zvolily jinou cestu. „Uvedená nabídka volného místa je umístěna na portálu ministerstva práce a sociálních věcí. Zařazena tam byla čtyřiadvacátého prosince loňského roku,“ uvedla mluvčí Úřadu práce v Ostravě Svatava Baďurová.

I když to zní sportovním fanouškům hodně zvláštně, z jejího pohledu se nejedná o nic výjimečného nebo zvláštního. „Každý zaměstnavatel v tomto státě, pokud má volné pracovní místo, tedy i například pro fotbalistu, musí toto volné místo nahlásit úřadu práce. Musí to učinit i v případě, že na toto místo hodlá přijmout cizince. Jinak by mu ani úřad práce zaměstnání cizince jako hráče nemohl povolit,“ uvedla Baďurová s tím, že podle dosavadních informací se o místo zajímal jeden uchazeč, který však nesplňoval požadavky FC Vítkovice.

Počínání Vítkovic překvapilo i Deníkem oslovené fotbalové manažery. „Nikdy jsem o něčem podobném neslyšel, to by byla doopravdy velká rarita,“ uvedl Zdeněk Nehoda – bývalý fotbalový internacionál a dnes úspěšný manažer, který si chvíli myslel, že se jedná o žert.

„On někdo takový inzerát podal?“ zeptal se pobaveně Nehoda, který v minulosti vlastnil prvoligový klub Plzně. „Je to zvláštní, protože kluby mají kromě hráčů áčka, také rezervu a dorostence. A nikde přece není ani v profesionálním klubu psáno, kolik musí nastupovat profíků,“ uvedl Nehoda.

V obdobném duchu se k celé věci vyjádřili i zástupci fotbalových klubů Baníku a Třince, kteří se v minulosti k podobnému kroku rovněž neuchýlili.„Nikdy jsme prostřednictvím úřadu práce profesionální fotbalisty nehledali,“ shodli se manažeři Tomáš Trucha z Baníku a Jiří Neček z Třince. (au, lap, mac)

Žádost na úřední desce se objevila kvůli tomu, že v klubu FC Vítkovice působí brazilský fotbalista Thiago Silveira de Silva, který pochází ze země mimo schengenský prostor.

A aby mohl i nadále v našem klubu působit, musí mít v souladu se zákony České republiky klubem FC Vítkovice vyřízeno platné pracovní vízum a povolení k pobytu od cizinecké policie. To vše musí být podloženo schválenou žádostí u příslušného úřadu práce. Tento úřad je podle zákonů o zaměstnanosti povinován takovouto žádost vyvěsit.

A to my, jako sportovní klub, pochopitelně ovlivnit nemůžeme. Rozhodně však nepobíráme na zmiňovaného fotbalistu žádnou dotaci.

Zjednodušeně řečeno, pro Thiaga potřebujeme pracovní vízum a povolení od cizinecké policie, aby mohl být řádně přihlášen do systému českého zdravotního a sociálního pojištění, potažmo k daňovému úřadu.

Zpráva, která se na úřední desce objevila, rozhodně neznamená, že klub FC Vítkovice touto cestou hledá fotbalisty.

Pavla Piatkiewiczová, členka představenstva FC Vítkovice, a. s.