Nespokojený trenér posílá za krajně nepříznivého stavu do hry dva čerstvé hráče už v poločase. Po čtvrthodině druhé půle, v době, kdy na ukazateli stavu není žádný pozitivní posun, vymění další dva fotbalisty. A ještě mu jeden žolík zůstane…

Ne, tady nejde o přípravné utkání, ale o klasickou ukázku možného scénáře dění, řekněme, v krajském přeboru. Jde o rozšíření možnosti střídání.

Vedení Fotbalové asociace České republiky tuto možnost nabídlo všem krajům a okresům. A ty ji schválily. „V Čechách mají tuto možnost dokonce i ve třetí lize a v divizích," tvrdí třeba sekretář jihomoravského svazu Josef Dvořáček.

V regionu se může na zápasové minuty těšit pátý náhradník nejvýše v krajském přeboru. Právě v této soutěži na „větší lavičce" vydělají nejvíc. „Kluby z nižších soutěží nemají tak široké kádry, aby mohly nahradit hráče ze základních sestav. Takže to pro ně jako nějakou převratnou novinku nevidím," povídá trenér Rousínova Milan Boušek.

„Uvidíme, co tahle změna přinese. Na jedné straně by to mohlo být dobré, protože se do hry zapojí více kluků, ale na té druhé je otázka, jak se k tomu postaví každý jednotlivý trenér. Jestli to náhodou nedopadne tak, že se v posledních dvaceti minutách bude už jen střídat. Kdybych to měl nějak shrnout, myslím si, že se to bude využívat hlavně v době, kdy případně některý zápas bude rozhodnutý, pak se na hřiště pošlou kluci, kteří toho normálně moc nenahrají. A pro tohle je to dělané. Ovšem určitá obava z těch střídání za účelem natahování času tady je," přemýšlí nahlas trenér fotbalistů FK SK Polanka nad Odrou Petr Souček.

Při zvažování pravidla zazníval především jeden hlavní zápor: zdržování hry. „Doufám, že to nebude žádná masová akce. Sám bych navrhl, že v posledních patnácti minutách zápasu může každý trenér vystřídat maximálně už jen, řekněme, dvakrát. Ale je to na pováženou. Jinak tohle pravidlo může být i ku prospěchu věci, v každém jednotlivém zápase, a to zejména na výjezdech do vzdálenějších míst, se aspoň může dostat na více kluků," připojuje svůj pohled na věc trenér Heřmanic Jaroslav Mlčoch.

Podobně uvažuje i Filip Smékal, mladý lodivod Odry Petřkovice: „Myšlenka určitě špatná není, jen bude záležet na situaci v utkání. Asi se nevyhneme určitému zneužívání této možnosti. Ale jinak je to pro kluky dobrá motivace, budou mít větší šanci dostat se aktivně do zápasů. A pro nás trenéry je možné více vývoj utkání ovlivnit zapojením typově jiných hráčů, a tím pádem vznikne víc možností něco s utkáním udělat."

Jako každý nový projekt se výsledky objeví až po čase. Jihomoravský svaz poprvé „experimentoval" v prvním předkole krajského poháru, jeho druhá fáze přichází na řadu dnes. „Zpětnou vazbu dostaneme třeba po druhém třetím kole našich soutěží," očekává předseda krajské sportovně-technické komise Charvát.

Důvod převratného nápadu je prostý. Dostat do dospělého fotbalu co nejvíc mladých hráčů. „Takhle mají i talentovaní dorostenci možnost zahrát si třeba na deset patnáct minut mezi muži. Trochu se to podobá nařízení hokejové extraligy o povinném nasazení mladých hráčů," bere si Charvát příklad z jiného populárního sportu.