Martin Pulpit dokázal Baník zachránit v nejvyšší soutěži, ale ostravské vedení se rozhodlo jít v nové sezoně jinou cestou.Fotbalový klub Baníku Ostrava půjde do příští sezony s novým trenérským týmem.

V praxi to znamená, že současný kouč Martin Pulpit i se dvěma asistenty Milanem Matejkou a Vítězslavem Rejmonem povede v sobotu v utkání s Jabloncem na Bazalech slezský tým naposledy.

Změny na trenérských postech Baníku potvrdily Deníku hned čtyři na sobě nezávislé zdroje, které shodně potvrzují, že novým koučem týmu se stane Martin Svědík.

Osmatřicetiletý bývalý útočník Baníku, za který vstřelil v sezoně 1993/1994 tři branky, momentálně vede druholigové Pardubice. K možnému příchodu na Bazaly se včera nechtěl vyjadřovat. A to nejen proto, že je na východě Čech pod smlouvou. „Nezlobte se, ale tuhle informaci nebudu vůbec komentovat. V Pardubicích mám platný kontrakt a v průběhu rozehrané sezony to není vhodné. Myslím, že to navíc není ani kolegiální, bavit se nyní o podobných věcech," zdůraznil včera Martin Svědík s tím, že sdílnější bude až po 5. červnu, kdy končí druhá fotbalová liga. „Až potom budu řešit svou budoucnost," dodal diplomaticky Svědík.

Aktualizace z 16.50: Vedení fotbalových Pardubic oficiálně potvrdily zájem Baníku Ostrava o služby trenéra Martina Svědíka. Sportovní ředitel FK Pardubice Vít Zavřel připustil, že o Martina Svědíka má Baník zájem delší dobu.

„První kontakt přišel již na konci dubna, ale bylo to v době, kdy jsme ještě neměli jistou záchranu ve druhé lize. Navíc to bylo to hodně narychlo. V pondělí za mnou Martin Svědík přišel a oznámil mi, že nabídka ostravského klubu se opakuje," řekl Zavřel s tím, že o uvolnění bude vedení klubu jednat až po skončení druhé ligy (5. června).

O jeho příchodu na Bazaly je přesto už několik dní rozhodnuto. Právě Martina Svědíka pojí už od dorosteneckých let pevné přátelství se současným sportovním manažerem Baníku Radkem Slončíkem, se kterým si sedli nejen lidsky, ale mají i podobné fotbalové názory.

Svůj konec ostatně tuší i současný trenér Baníku Martin Pulpit, který po zápase na Slovácku odpovídal na to, zda bude na Bazalech pokračovat i v příští sezóně. „To je otázka pro někoho jiného majitele klubu," řekl Pulpit.

Ani jeden z šéfů Baníku Petr Šafarčík o den později nechtěl v tisku situaci rozebírat. „V této chvíli k tomu nemám co říct. S trenérem Martinem Pulpitem budu teprve hovořit," uvedl Petr Šafarčík.

Martin Pulpit, který do Ostravy přišel z divizních Svitav, přesto odejde vcelku spokojený, protože se mu podařilo tým zachránit a restartovat svou ligovou kariéru. Velmi úspěšný byl hlavně hned po svém nástupu, kdy slezský celek přebíral po 12. kole s osmi body na kontě. Do konce podzimu ale ze čtyř utkání vydoloval devět bodů a tým vytáhl z nejhoršího.

Na jaře už ale Baník pod jeho vedením tak úspěšný nebyl, navíc v několika zápasech byl mizerný i herní projev týmu. A objektivně se zachránil především díky návratu Milana Baroše, který pěti vstřelenými góly rozhodl o klíčových domácích výhrách nad Hradcem Králové (3:0) a Příbramí (2:0). Bez něj by to ekonomickými a v posledních dnech i existenčními problémy sužovaný Baník měl mnohem složitější.

Dočtete se už v dnešním tištěném vydání Moravskoslezského deníku.