"V minulosti nás FIFA několikrát upozornila na nedostatky v přestupním řádu a začala na nás tlačit, abychom to napravili a uvedli ho do souladu s řádem FIFA. K nápravě nás vyzval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V tuto chvíli jsme připravili paragrafové znění, které může hnutí připomínkovat, než bude řád definitivně schválen," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka na tiskové konferenci.
Nový řád, s nímž se v minulém týdnu seznámilo Ligové shromáždění, výrazně ovlivní nejen profesionální fotbal, ale i ten amatérský, ve kterém již nebude fungovat hostování. Ruší se také střídavé starty a farmy, protože hráč může být registrován jen v jednom klubu.
Hlavní změnou je volný pohyb hráčů. Do devíti let věku mohou hráči měnit klub v přestupním období libovolně, od 9 do 12 let pak za odstupné ve výši 1500 korun za každý rok registrace v předchozím klubu. Mezi 12 až 33 roky může hráč volně přestoupit za domluvené či tabulkové odstupné v období mezi 1. a 20. červnem a hráči nad 34 let mohou změnit klub zdarma. Za amatérského hráče ve věku 19 až 23 let tak například ligový klub zaplatí odstupné podle tabulky 140 tisíc korun, tým z krajského přeboru však za stejného hráče 35 tisíc korun.
V profesionálním fotbalu budou dva typy hráčských smluv. Ligová profesionální smlouva s minimálním platem 10 tisíc korun měsíčně, kterou budou muset mít hráči ligových mužstev. Každý tým pak může do utkání nasadit až tři hráče s běžnou profesionální smlouvou, kde je minimální plat 5000 korun měsíčně. Tu mohou uzavírat i neligové kluby. Hráč s touto smlouvou však může odehrát jen tři ligová utkání za sezonu. Pro další starty musí být uzavřena ligová smlouva.
To má sloužit jako motivace k uzavírání ligových smluv, po jejichž podepsání musí klub zaplatit tréninkový kompenzační poplatek, který následně bude podle registračního systému rozdělen spravedlivě mezi všechny kluby, jimiž hráč prošel.
Dorostenci z celků první a druhé ligy mohou přestoupit jen se souhlasem mateřského klubu či bez souhlasu za předpokladu, že nový tým s nimi podepíše ligovou smlouvu a zaplatí 200 tisíc korun.
Výkonný výbor dnes rovněž schválil vyrovnaný rozpočet pro letošní rok ve výši 630 milionů korun. "Nepočítáme v něm však s příjmy z mistrovství Evropy," připomněl Řepka, že příjmová složka rozpočtu by se měla ještě zvýšit.
Výbor vzal na vědomí informaci, že mezinárodní pravidlová organizace IFAB v lednu schválila zavedení videotechnologie ve fotbale. "Ještě to bude v březnu potvrzovat, takže jsme ještě neprobírali, jak se k tomu bude stavět FAČR. Každopádně to podporujeme, ale bude to náročné na finanční zdroje. Proto nepředpokládám, že bychom se k tomu hned připojili v bodu nula jako největší soutěže v čele s Ligou mistrů. Určitě se tím ale budeme zabývat," uvedl Řepka.