Vztahy mezi fotbalovým klubem Baník Ostrava a městem jsou nadále velice napjaté. Šéf Baníku Petr Šafarčík na včerejší tiskové konferenci navíc naznačil, že klub podle všeho už od 1. července tohoto roku nebude využívat areál na Bazalech, kde sídlí a kde trénují jeho čtyři celky (ligové áčko, juniorský tým, ženy, U19).

„Dnes jsme obdrželi oficiální nabídku města na další pokračování na Bazalech. Když ji přepočteme na maximální počet tréninkových jednotek, tak se částka za jednu jednotku pohybuje okolo 15 tisíc korun. Jen pro orientaci: my nyní platíme za jeden trénink ve Vítkovicích zhruba 1350 korun," uvedl Petr Šafarčík.

Baník má podle jeho slov vypracován krizový plán na opuštění Bazalů, který počítá s tréninky na jiných hřištích ve městě a v nejbližším okolí.

„Nechci v této chvíli nic předjímat, ale představy klubu a města jsou tak rozdílné, že se pravděpodobně nedohodneme a k 1. červenci Bazaly opustíme," poznamenal Šafarčík.

Záhy se pustil i do vedení města za poslední kroky vůči ostravským sportovním klubům.

„Mám strach o budoucnost celého sportu v Ostravě, protože politika města ani tři čtvrtě roku po volbách není známa. Z nově chystané koncepce jsme neviděli ani čárku," řekl doslova Šafarčík. „Jediné kroky, které jsme zaznamenali, byly ty, že městské organizace (OZO, Ostravské komunikace) dostaly zákaz sponzorovat sportovní kluby ve městě," uvedl Šafarčík, který tento krok podrobil ostré kritice.

„Je to stejné, jako kdyby státní firmy Čeps, Mero nesměly podporovat atletický mítink Zlatá tretra, Davis Cup a podobně," pokračoval Šafarčík.

Optimista není ani ohledně výhledu na přerozdělování finančních prostředků z výnosů z loterií a hazardu, které bude zastupitelstvo města projednávat 10. června.

I tady má obavy, že dojde proti minulému roku ke snížení celkové částky na podporu sportu ve městě.

„Je pro mě zarážející, že zatímco stát deklaruje stále větší podporu i více finančních prostředků, tak město Ostrava se chová opačně. A to ve chvíli, kdy se nacházíme uprostřed kalendářního roku a máme naplánovány finanční toky na celý rok 2015," dodal Šafarčík.

Město vidí celou situaci jinak!

Ilustrační foto.Město vidí celou situací zcela jinak, což v tiskovém prohlášení potvrdila i mluvčí města Andrea Vojkovská.

„Dnes se konalo úvodní jednání mezi úředníky odborů magistrátu a zástupcem Baníku panem Hábou," uvedla již včera Andrea Vojkovská a upřesnila, že schůzka se týkala pronájmu areálů na Bazalech pro období od 1. července 2015.

„Klubu byly navrženy dvě varianty. Tou první bylo, že si pronajme buď pouze požadované části, nebo celý areál Bazalů a bude platit nájemné ve výši znaleckého posudku a náklady spojené s provozem," uvedla Vojkovská.

Druhou variantou je, že do doby svěření celého komplexu do společnosti Vítkovice Aréna se budou udržovat Bazaly jen s nejnutnějšími náklady. „O tom, jestli se bude vkládat majetek zahrnující areál Bazalů do základního kapitálu Vítkovice Arény, a také o případných termínech budou rozhodovat zastupitelé města," vysvětlila Vojkovská.

Naznačila, že jednání budou v příštích dnech a týdnech pokračovat.

„Jednalo se o úvodní schůzku, cena bude předmětem dalších jednání. Konkrétní částka za tréninkovou jednotku nebyla obsahem dnešního setkání," upozornila Vojkovská a dodala, že samotní čelní politici města do jednání zatím nezasahovali. „Vedli ho úředníci magistrátu. Radním ani zastupitelům zatím materiál o pronájmu Bazalů předložen nebyl," dodala Vojkovská.