Velký fotbalový svátek zažije zítra útulný fotbalový stadion ve Stovkách ve Frýdku-Místku, kam přijede k utkání 3. kola ostravský Baník.

A nebude to pro něj vůbec lehké. Fanoušci jsou určitě hodně zvědaví, jak se tým oklepe z týden starého debaklu z Liberce (0:6). „Předesílám, že půjde o těžký zápas, který bude z hlediska regionální rivality pro diváky velmi zajímavý. Za soupeře navíc nastupují hráči, kteří prošli Baníkem, a tak budou mít zvýšenou motivaci. Pro nás bude platit známé pohárové pravidlo vyrovnat se domácím v nasazení a k tomu přidat ligový nadstandard v podobě fotbalovosti a kreativity," uvedl trenér Baníku Tomáš Bernady.

Jeho kolega Radomír Korytář potvrdil, že tým bude chtít v každém případě odčinit poslední nevydařený duel ze severu Čech. „Vysokou porážku chceme odčinit, předvést velmi dobrý výkon a napravit si reputaci. Přece jen nám teď kredit trošku spadl," připustil Korytář, který ale týmu věří. „Musíme navázat na výkony, které nás zdobily v úspěšně zvládnutých zápasech," zdůraznil Korytář. Trenérský triumvirát Baníku ale má problémy se složením sestavy. Jisté je, že nenastoupí kompletní. „Baránek, Pavlenka a Lindpere si plní reprezentační povinnosti," vysvětlil Bernady s tím, že na sobotním tréninku už by jistě měli být Holzer, Byrtus a Stronati. „Absolvovali zápas reprezentační dvacítky v Nizozemsku, kde všichni odehráli celých devadesát minut. Dan Holzer navíc brankou rozhodl o nesmírně cenném vítězství," připomněl Bernady.

Dá se očekávat, že v útoku dostane šanci kanonýr juniorky Jakub Šašinka. „V pondělí dal v juniorské lize čtyři góly Slavii, takže formu rozhodně má. Momentální zařazení do áčka pro něj musí být velká výzva. Je jen na něm, jak s ní naloží. Mohl by ale šanci dostat," naznačil Korytář.

Utkání začíná v neděli v 17 hodin.

Literák: Chceme, aby se o Frýdku zase v republice mluvilo

Jediným fotbalistou MFK Frýdek-Místek, který si před sedmi lety zahrál v pohárovém duelu s Baníkem Ostrava je kapitán Valcířů Petr Literák.

Petr Literák. Archivní foto.

Při dotazu na tehdejší zápas se dvaatřicetiletý zadák Frýdku jen pousmál. „Na utkání si moc dobře vzpomínám, vždyť to byl jeden z největších fotbalových zážitků, které jsem v kariéře zažil," začal povídání zkušený obránce. „Po dlouhé době tehdy na zápas dorazila velká divácká návštěva. Dost pršelo, takže zcela zaplněna byla jen hlavní tribuna. Na ochozech moc diváků tehdy nebylo. Byl to však velký zážitek. Baník tehdy k nám dojel jako druhý tým ligové tabulky, takže následná výhra 2:0 byla fantastická. Ligista nám nedal gól, takže zážitek nejen pro nás, ale samozřejmě i pro naše fanoušky," vzpomíná na duel Petr Literák.

Vy jste zápasem s Baníkem načali takovou pohárovou sérii. Ještě v témže roce jste narazili na Jablonec, o rok později do Stovek zavítala Sparta a další sezonu jste hráli s Brnem.

Přálo nám hodně i štěstí, jelikož tehdy stačilo vyhrát jeden nebo dva zápasy a už jsme narazili na ligového soupeře. Tohle bylo vždy pro nás velkou motivací, vždy jsme šli do pohárových zápasů nahecovaní. Hrávali jsme třetí ligu, kluci se chtěli na ligistu vytáhnout a konfrontovat se.

Duely s ostravským Baníkem jsou vždy velice prestižní.

Souhlasím, ale pro nás by ten zápas byl prestižní, i kdyby od nás za Baník nikdo nikdy nehrál. Přeci jen se jedná o ligový celek, navíc je to populární tým z kraje. Baník byl vždy pojmem a patřil k top týmům. Asi nebude překvapením, že se na zápas těší úplně všichni v kabině.

Hodili už něco bývalí Baníkovci, jak se říká, do placu?

Nějaké to občerstvení jako motivace bude vypsáno. Přiznám se, že zatím jsme to ještě podrobně neprobírali, ale těsně před zápasem o tom řeč určitě padne. Je super, že nás je v kabině hodně těch, co mělo něco společného s Baníkem, alespoň se pěkně podělíme.

S největší pravděpodobností na utkání dorazí opět několikatisícová návštěva. Ve Stovkách tak bude jistě zase ta pravá fotbalová atmosféra…

Tomu věřte. Má přijít hodně lidí nejen od nás, ale spousta jich dorazí i z Ostravy. Věřím, že se tak bude fandit v obou kotlích. Taková atmosféra je pro každého fotbalistu vždy motivující.

S jakým výsledkem budete spokojeni?

Nejvíce spokojeni budeme s výhrou po devadesáti minutách. Pokud by to nevyšlo, tak beru ještě postup přes penalty.

Frýdek přes třetí pohárové kolo postoupil naposledy právě před těmi sedmi lety. Od té doby jste se v národním poháru příliš dlouho nezdrželi.

Tehdy jsme mohli dojít i dál, jenže Jablonec rozhodl těsně před koncem zápasu. Pro náš mladý celek je lákavé dostat se v poháru co nejdál a udělat tak jméno nejen sobě sama, ale hlavně našemu klubu a městu. Ať se o Frýdku-Místku zase v republice nahlas mluví.