Slavný odchovanec Baníku se na Bazaly vrací podruhé během necelých dvou let. Mezitím krátce působil v tureckém Antalyasporu, kde loni v prosinci utrpěl vážné zranění kolena a od té doby je už devět měsíců bez fotbalu.

Více informací ve čtvrtečním tištěném vydání Deníku.

"Zpočátku jsem byl na vážkách, jestli vůbec ještě hrát. Ale po třech měsících jsem se už cítil mnohem líp a fotbal mi znovu začal chybět. Kdybych neměl chuť a zdravotně se necítil dobře, tak bych do toho určitě nešel," uvedl Baroš na středeční tiskové konferenci.

Bohaté zájemce odmítl

Navzdory těžkému zranění a dlouhé rekonvalescenci neměl nouzi o nabídky. Odmítl však bohaté zájemce z Perského zálivu, jižní Evropy nebo nově vznikající profesionální ligy v Indii i domácí kluby, mezi nimiž nechyběla Sparta či Slavia. Stejně jako před rokem a půl se rozhodl pro mateřský klub, který mu ze všech zájemců mohl nabídnout zdaleka nejméně.

"Nabídky jsem měl, ale bude mi třiatřicet a moc se mi už nechce cestovat po světě. Kvůli rodině jsem teďka chtěl zůstat. A celou dobu tvrdím, že když naše liga, tak jedině Baník. Proto to rozhodování bylo celkem jednoduché," řekl Baroš.

Nižší plat mu nevadí

Do Ostravy se poprvé vrátil loni na jaře a pěti góly týmu pomohl k záchraně mezi elitou. V zadluženém klubu hrál zadarmo, symbolický plat ve výši 20 tisíc korun měsíčně tehdy daroval na mládež v Baníku. Nyní gáži pobírat bude, ale v řádech milionů nižší, než byl zvyklý z předchozích angažmá.

"S Baníkem jsme se dohodli na smlouvě, která v podmínkách ligy bezezbytku reflektuje, jak kvalitní hráč a osobnost na Bazaly přichází. Ale tohle vůbec nebylo o penězích. Milan chtěl do Ostravy, za tři minuty jsme byli hotoví. I když Evropa věděla, že je Milan zraněný, dostali jsme ještě v poslední době čtyři nabídky, jak z Indie, Emirátů i Itálie, jak to s ním vypadá a jestli může nastoupit," řekl Barošův agent Pavel Paska.

Hrát by mohl během tří týdnů

Ostrava se službami kanonýra může počítat v horizontu několika týdnů. Baroš doposud trénoval individuálně a teprve se chystá postupně začlenit do přípravy s mužstvem. "Podstatné je, že koleno drží. Teď mám takové kondiční finále, během čtrnácti dnů, tří týdnů bych mohl zkusit hrát. Ale zápasové tempo mi pochopitelně chybí a určitě nějakou dobu potrvá, než se do toho dostanu," řekl Baroš, který se v rámci přípravy nebrání nastoupit i za juniorský tým Baníku.

Baroš má za sebou úspěšnou kariéru, v níž se vyjímá triumf v Lize mistrů s Liverpoolem v roce 2005 a bronz na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku, kde se s pěti góly stal nejlepším střelcem. Rodák z Vigantic a mistr Evropy do 21 let z roku 2002 sbíral trofeje i jinde. S Lyonem získal francouzský titul, s Galatasarayem Istanbul vyhrál tureckou ligu, s Portsmouthem Anglický pohár. Jeho posledním útočištěm byl Antalyaspor, kde si však loni v prosinci utrhl přední zkřížený vaz v koleni.

V reprezentaci působil Baroš v letech 2001 až 2012. Odehrál 93 zápasů, ve kterých nastřílel 41 gólů, což ho řadí na druhé místo v české historii za jeho dlouholetého spoluhráče Jana Kollera (55).