Trenér Pavel Hapal jich nasadil hned osm, včetně osmnáctiletých brankáře Hrubého a záložníka Šína. Ze zkušenějších byli na hřišti pouze obránci Gigli Ndefe s Michalem Frydrychem a útočník Jiří Klíma. Navíc poslední celek maďarské ligy, jehož druhá část o dvě hodiny dříve absolvovala duel s Austrií Vídeň,se však ukázal být nad očekávání zdatným sokem.

Prezentoval se kombinační hrou, vysoko postaveným presinkem a spolehlivou obranou. Míče se zbytečně nezbavoval a pomocí pár rychlých narážeček se uměl fotbalově dostal z řady složitých situací. Faktory, přes které si Baník jen složitě vytvářel šance.

„Byli jsme nepřesní ve finálce, chybělo nám dohrání nějaké situace. Na druhé straně Vasas je sice poslední v lize, ale má snad čtvrtý nejmenší počet inkasovaných branek, což jen ukazuje, jak je organizovaný v defenzivě,“ vysvětlil Pavel Hapal.

Navzdory dílčím neúspěchům, kdy se nevydařila přihrávka, klička, nebo jiný záměr, Smékal, Jaroň a další dřeli. Žádný míč pro ně nebyl ztracený. „Tlak, tlak, tlak,“ nabádal s postupem času kouč své svěřence, aby víc dostávali protivníka do úzkých.

Baník Ostrava na soustředění v Turecku, okolí hotelu Susesi Luxury Resort v Beleku. 15. 1. 2023.
VIDEO: Jediní Češi, i k moři kousek. V jakém prostředí žije v Turecku Baník?

Z pohledu Maďarů patrně často za hranicí pravidel, jejich střídačka se nejednou pořádně rozlítila. Ač příprava, emocemi se nešetřilo. „Já nabádám hráče, aby hráli agresivně, tvrdě, ale korektně. Někdy holt dojde k faulům, ale nemyslím si, že by to bylo zákeřné,“ pravil naproti tomu klidným hlasem Hapal.

Změnu poměrů přinesla 70. minuta. Nejenže začalo pršet, především Baník poslal na hřiště sedm nových hráčů, včetně Kuzmanoviče, či Plavšiče. Zůstali pouze brankář Hrubý, stopeři a středopolař Boula. Velká dávka zkušeností a čerstvé kvality v kombinaci s unaveným soupeřem, který střídal jen minimálně, překlopila misky vah jasně na stranu FCB. Nikoliv však ve skóre.

Šance měli Tijani, či Cadu, k tomu zvonila tyč a Maďaři vykopávali míč z brankové čáry. Síť se však ani jednou nenapnula. „V první půli jsme měli jednu možnost, v závěru toho bylo víc, ale bohužel,“ pronesl Pavel Hapal.

„Někdy je dobré, když vám nějaký zápas v přípravě nevyjde, než abyste měl vše vyhrát. Myslím si, že to přišlo v pravý čas. S výsledkem spokojeni nejsme, ale hra splňovala vše, co měla,“ uzavřel Pavel Hapal s tím, že účelem bylo dát hráčům velkou minutáž.

Vasas Budapešť – Baník Ostrava 1:0 (1:0)

Sestava Baníku: Hrubý – Ndefe (70. Juroška), Frydrych, Pojezný, Šehič (70. Fleišman) – Boula – P. Jaroň (70. Cadu), Šín (70. Miškovič), Buchta (70. Kuzmanovič), Smékal (70. Plavšič) – Klíma (70. Tijani). Trenér: Hapal.