Baník má s ukrajinským Ruchem Lvov déletrvající kontakty. „Se sportovním ředitelem Akademie Ruchu Lvov panem Zajcevem jsme v permanentním kontaktu,“ uvedl Roman Holiš, šéf Akademie Baníku Ostrava.

„Už s předstihem, to jsme ještě nevěděli, co na Ukrajině nastane, jsme domluvili soustředění našich mladých fotbalistů ve Lvově. A věříme, že v dubnu přivítáme v Ostravě na Turnaji čtyř zemí starší žáky Ruchu,“ řekl Holiš.

Nyní však mezi oběma kluby probíhá komunikace na zcela jiné téma. Aktuální situace na Ukrajině, konkrétně ve Lvově a okolí.

„Nabídli jsme Ruchu Lvov, že pokud to podmínky na Ukrajině vůbec umožní, ubytujeme děti z některé z mládežnických kategorií v kapacitách, které máme k dispozici, a po nutnou dobu jim nabídneme náhradní domov včetně veškeré nezbytné péče,“ sdělil Holiš.

Útočník Ladislav Almasi z Baníku Ostrava při oslavě gólu.
Kanonýr Baníku Almási: Měl jsem jasný plán. Hlavně zůstat zdravý, góly přijdou

„Obrátili jsme se i na rodiče našich dětí s žádostí o pomoc a poskytnutí ubytování pro lvovské děti, to vše samozřejmě v součinnosti a za podpory Baníku Ostrava,“ podotkl Holiš.

„V dubnu pořádáme Turnaj čtyř zemí, jehož leitmotivem je stejně jako před dvěma lety uctění památky obětí holocaustu,“ dodal Holiš.

„Jsem rád, že můžeme smysl tohoto turnaje naplnit také touto formou. Tedy formou pomoci dětem, které za nic nemohou a prožívají nyní v místě svého domova chvíle hrůzy, jaké si nedokážeme představit,“ uzavřel Roman Holiš.

Nejedná se o jedinou formu pomoci Ukrajině, kterou Baník připravuje. O další bude slezský klub z Bazalů veřejnost v příštích dnech informovat.