Duel se sice kvůli epidemiologické situaci v Česku odehraje před zavřenými tribunami, skrze televizní obrazovku ale fanoušci mohou očekávat zajímavou podívanou. Každý má ještě před očima prosincovou dramatickou remízu 3:3 ve Vítkovicích.

Trenér Ondřej Smetana má o přístupu k utkání jasno. Podobně jako v létě v polském Zabrze vyběhne i v hlavním městě sestava, která bude totožná, nebo velmi podobná té, s níž se počítá pro ligový start. „Převážnou část utkání bude hrát jedenáctka, která pravděpodobně vyběhne v neděli, aby hráči měli zápasový rytmus a praxi,“ uvedl pro Deník mladý devětatřicetiletý kouč Baníku.

Vzápětí ale podotkl. „Na druhé straně týden je ve fotbale dlouhá doba, stát se může cokoliv, a i zde ještě si budeme chtít něco vyzkoušet. Je to na klucích, jak to zvládneme,“ dodal Ondřej Smetana.

V Ostravském knihkupectví představili knihu od Tomáše Šiřiny My jsme Baník: 100 let legendy, 12. října 2021 v Ostravě. Na snímku jeden z hostů Václav Svěrkoš.
Baník se mi líbí. Zápas od zápasu je lepší, říká Svěrkoš. Kde vidí vadu i zbraň?

Jistě nemůže počítat s klíčovým záložníkem Danielem Tetourem, který po zranění svalu, kvůli čemuž předčasně opustil soustředění v Turecku, začal dohánět kondiční manko. Zpět v plném tréninku s týmem by měl být v horizontu sedmi až deseti dní. „Uvidíme, jak vše půjde, ale na Boleslav asi ještě nebude,“ přiznal Ondřej Smetana.

Otazník visí také nad tím, kdo se postaví mezi tyče. Zda zkušený Jan Laštůvka, nebo Viktor Budinský, který staršího kolegu nahradil ve druhé polovině podzimu. „Konkurence se zvýšila na všech postech, i mezi gólmany. Bůďa dobře zastoupil Laštyho, takže jsme rádi, že v obou máme jistotu. Navíc je skvěle doplňuje i Rado Murín, který je pracovitý, šikovný a zasloužil by si šanci. Hierarchie je ale daná,“ řekl Smetana. „Máme kam sáhnout, uvidíme, jak se vše vyvine. Víc zatím nebudu prozrazovat,“ doplnil tajemně.

Naopak počítá se zapojením dosud poslední posily Ubonga Ekpaie. „Asi ne od začátku, protože je s námi teprve pár dní, ale na tréninku ukazuje, proč hrál ve Slavii, proč nastupoval i v pohárech a proč je nyní tady. Je to typ křídla, které jsme tu neměli, takže věřím, že nám pomůže,“ nastínil a potvrdil dřívější informaci Deníku, že klub neshání náhradu za Dyjana Carlose de Azeveda.

Utkání 15. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha, 17. ledna 2021 v Ostravě. Dyjan Carlos De Azevedo z Ostravy.
Stopa De Azeveda v Baníku: klíčové góly Sigmě, centr Barošovi, sestup i postup

Brazilec byl přeřazen k B-týmu a hledá si angažmá. „Na jeho post máme dost hráčů. Musíme si poradit,“ měl jasno Smetana.

Za pozitivní výsledek v Edenu bude rád, nicméně se k němu neupíná. „Není to priorita,“ prozradil. „Jedeme tam s tím, že víme, že lepšího soupeře bychom pro přípravu asi nenašli. S takovou intenzitou se široko daleko nepotkáme, takže se tím chceme adaptovat na tempo mistrovského utkání. Proto jsme ten zápas chtěli. Jestli se Baník chce zlepšovat, musí tyto zápasy hrát,“ věděl Smetana.

„Důležité bude pro mě plnění taktických pokynů, jak budeme schopni s nimi běhat, jak budeme úspěšní v soubojích, silní s míčem, nebo jak budeme odvážní směrem dopředu. To vše budeme potřebovat v Boleslavi. Věřím, že nás ten zápas maximálně připraví,“ zakončuje Ondřej Smetana.