Fotbalový klub Baníku Ostrava a hlavně jeho věrní fanoušci jsou zase blízko splnění velkého snu. Jeden z nejlepších fotbalistů ostravské historie Marek Jankulovski po šesti letech ukončil angažmá ve slavném AC Milán.

Čtyřiatřicetiletému levému obránci skončila na San Siru smlouva a baníkovský patriot potvrdil svůj návrat do Ostravy.

Jankulovski zakončil své působení v jednom z nejslavnějších klubů světa premiérovým ziskem ligového titulu. Na trávníku se naposledy objevil v březnovém utkání proti Palermu, v němž si poranil levé koleno a po úspěšné operaci nyní probíhá jeho rehabilitace. Její délka se odhaduje na čtyři až pět měsíců.

„Sezona začala na konci srpna a já prakticky do února nehrál. Už jsem se pomalu vzdával naděje, ale pak přišla šance nastoupit proti Neapoli. Zápas dopadl dobře a pro mě to bylo jako hrát první duel za Milán. I když jsem tu byl šest let, byl jsem šťastný jako dítě,“ uvedl Jankulovski, který odehrál na jaře výborné duely proti proti Neapoli a Juventusu.

Vicemistr Evropy hráčů do 21 let z roku 2000 a člen bronzového týmu ze seniorského mistrovství Evropy 2004 opouští Itálii po jedenácti letech. Po odchodu z Baníku v roce 2000 nejprve působil dva roky v Neapoli, poté hrál tři roky v Udine.

V roce 2005 Jankulovski podepsal svou první smlouvu v Miláně, kterou později prodloužil až do letoška. Za „Rossoneri“ odehrál 158 zápasů a vstřelil čtyři góly, přičemž jeden z nich byl do sítě Sevilly v souboji o evropský Superpohár v roce 2007. Přispěl také k triumfu na mistrovství světa klubů, v Lize mistrů a letos se dočkal i ligového titulu.

„Itálie je nyní moje druhá vlast a Milán je můj druhý domov, ale všechno musí jednou skončit. Naštěstí vzpomínky zůstanou, a když se podívám zpátky, vím, že jsem v Miláně dosáhl všeho, co se dalo,“ uvedl Jankulovski, který se pro návrat do Ostravy rozhodl hlavně kvůli rodině.Dlouholetá opora českého národního týmu italským médiím nepotvrdila své další kroky. V Ostravě všichni věří, že dostojí svému dřívějšího slibu a ještě oblékne dres Baníku.

„Určitě nebudu trénovat. Nevadilo by mi pracovat jako sportovní ředitel nebo agent, který se věnuje a vyhledává mladé fotbalisty. Myslím, že mám hodně zkušeností a můžu českému fotbalu pomoci,“ říká Jankulovski, který v minulých letech několikrát potvrdil, že pokud bude v Česku hrát ještě fotbal, bude to za slezský klub. „O jiném klubu než Baník ani neuvažuji. Bylo by krásné zakončit kariéru tam, kde jsem začínal,“ vyznal se několikrát Janulovski.
Vedení Baníku vítá svého slavného odchovance s otevřenou náručí.

„S Markem jsme dlouhodobě v kontaktu, byli jsme za ním v Miláně a setkali se s ním třeba i před posledním ligovým zápasem s Příbramí. Ujistil nás, že jestli bude hrát dále fotbal na vrcholové úrovni, pak to bude jedině v Ostravě. Ale sám ještě definitivně nemá jasno o své budoucnosti a nedá se vyloučit, že s vrcholovým fotbalem třeba skončí,“ řekl předseda představenstva Jakub Kahoun.

Jankulovski zatím zůstal v Itálii, kde podstupuje rehabilitační procedury a dává se dohromady po zranění. S Baníkem je dohodnutý, že se může kdykoli v klubu zapojit do společné přípravy. „Záleží to vyloženě na něm. Kdyby se cítil dobře a mohl se zapojit do tréninku s míčem, může okamžitě začít s námi. Je to na jeho rozhodnutí,“ dodal Kahoun.

Související články:Dostane Baník peníze z Temešváru?

Rozhovor s majitelem Baníku Tomášem Peterou: Baník vyhlíží svého spasitele. Přijde už v létě?

(au + čtk)