Ostravští městští zastupitelé na mimořádném zasedání v druhém hlasování podpořili odkup nemovitostí na Bazalech a region tak zřejmě nepřijde o posledního zástupce v první lize.

On-line reportáž Deníku z průběhu zasedání najdete níže.

Více se dočtete v úterním tištěném vydání Deníku

V úterním tištěném vydání Deníku přineseme další podrobnosti nejen ze zákulisí mimořádného zasedání, ale i k dalšímu vývoji situace kolem fotbalového klubu.

Řekli Deníku bezprostředně po druhém hlasování:

"Mám radost, že to prošlo. I když není fotbal můj oblíbený sport, tak Baník Ostrava považuji za součást města, která k němu neodmyslitelně patří. Je to jeden z velkých kamenů, které vytvářejí zdejší sportovní a kulturní život." Petr Kajnar, primátor.

"Baník si zažil pár minut klinické smrti. Je teď obrovský závazek pro celý Baník, aby tu důvěru, kterou nám dnes zastupitelé dali, abychom ji nezklamali. Čeká nás pokračování v tvrdé práci. Naše další kroky směřují do Prahy, abychom udrželi licenci." Petr Šafarčík, šéf Baníku.

"Jsem plně přesvědčen, že jsme dnešním hlasováním udělali dobrý krok. Ostrava nemá moc značek a Baník je důležité zachránit. Je to projekt na dalších devadesát let. Baník tady musí zůstat." Dalibor Madej, náměstek primátora.


SLEDOVALI JSME ON-LINE:

11.33 Svůj hlas nakonec změnili Vojtěch Mynář (ČSSD) a Tomáš Mrázek (TOP 09).

11.29 Revokace prošla. Město koupí Bazaly!!!

29 PRO
12 proti
7 se zdrželo

Výsledek druhého hlasování mimořádného zastupitelstva o koupi Bazalů. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

11.25 Na základě žádosti jedno člena zastupitelstva se podle Kajnara bude hlasovat o revokaci předchozího hlasování.

11.24 Jsme zpět. V sále je hrobové ticho.

11.20 Nervy drásající drama se bude zřejmě opakovat.

Vypadá to, že se vyskytla formální chyba a hlasovat se bude muset znovu!

11.09 Další bod je minuta ticha za zemřelého generála Zdeňka Škavradu. Tak trochu symbolicky je to minuta ticha i za Baník.

11.08 O JEDEN HLAS NÁVRH NEPROŠEL!!!

Výsledek prvního hlasování zastupitelstva:

Hlasování mimořádného zastupitelstva.

11.07 Hlasuje se, konec diskusí. Teď se rozhodne

11.05 Mluví Aleš Boháč (ČSSD), který říká, že nesouhlasí s vyjádřením, které je na webu ostravské ČSSD, a které tvrdí, že je tento klub proti koupi Bazalů.

11.03 "V našem klubu bude hlasovat každý sám za sebe," řekl na závěr Babka

11.01 "Na jednání, které jsme teď měli, klub řekl, že si je plně vědom odpovědnosti," dodal Babka. 

10.59 Podle Babky jde o strategické rozhodnutí, které má dvě roviny. Město si tím zablokuje pozemky na významném území v Ostravě, na druhé straně schválením pomůže klubu Baník Ostrava.

10.57 Slovo dostává Josef Babka z KSČM.

10.56 Palyza vysvětlil jen některé postoje, proč se mu nelíbily předchozí smlouvy. Pak řekl, že nebude komentovat slova Lauka, který se do něj před tím pustil, protože jde o člověka, který byl vyloučen z ČSSD kvůli machinace s příspěvky.

10.54 Další o slovo se hlásí Lumíir Palyza (ČSSD). Ten je považován za toho, kdo stojí v ČSSD v křídle, jež je proti koupi Bazalů.

10.52 "Musí zvítězit zdravý rozum. Rozhoduje se o jedné jediné věci a já budu hlasovat s péči řádného hospodáře pro koupi, protože získáme lukrativní pozemky, se kterými budeme moci nakládat dle našeho uvážení. Navíc značka Baník má historickou tradici 90 let a já nebudu ten, kdo ho zařízne. Je to o svědomí každého z nás podpořit dnes Baník," řekl Madej.

10.49 Říká, že toto hlasování vejde do historie Ostravy. Takto významných hlasování by napočítal na prstech jedné ruky.

10.48 Do diskuse k tématu Baník se jako první přihlásil náměstek primátora Dalibor Madej (ODS).

10.47 Tak už jsou v sále i komunisté.

10.45 Zastupitelé jsou zpět, za chvíli začne druhé dějství. Ještě se čeká na politiky z klubu KSČM.

10.44 Zazněl gong, tak se snad přestávka blíží ke svému konci…

10.29 Sál je stále poloprázdný, přestávka neměla přesně daný časový limit.

10.08 Primátor Kajnar vyhlašuje přestávku. Na rozluštění hádanky, jak to s Baníkem dopadne, si musíme ještě počkat…

10.07 Juchelka prosí o přestávku. Chce schůzku šéfů politických klubů s vedením Baníku Ostrava, právníky města a podobně, aby se vyjasnily ještě některé věci.

10.04 Slovo dostává Aleš Juchelka (TOP 09).

10.03 "Vidím za celou věcí politický boj, který se rozehráva před volbami, jež mají být příští rok. To mi přijde ubohé," konstatoval Lauko.

10.01 Podle Radima Lauka jsou od minulého zasedání smlouvy dány do pořádku, byly z nich odstraněny některé nevýhodné podmínky. Nerozumí prý tomu, proč radní Palyza (ČSSD) nepodporuje tento materiál, když původně byl pro záchranu klubu.

9.59 Mluví Radim Lauko, který byl vyloučen z ČSSD a na dnešní zasedání si vzal kolem krku kromě kravaty i šálu Baníku.

9.57 Posudky podle něj prý nejsou v pořádku, nezávislí odhadci si ale za svými cenovými odhady stojí.

9.56 Slovo dostává opoziční zastupitel Bohdan Trojak (Ostravak), který říká, že klub tohoto hnutí nemůže koupi areálu Bazaly podpořit. 

9.53 "Pokud Baník nezíská prostředky na úhradu závazku, tak neprodleně zahájíme kroky k vyhlášení insolvence. Tím by došlo k jeho vyloučení z Fotbalové asociace a jeho definitivnímu zániku," reagoval ještě Šafarčík na dotaz primátora Kajnara, který se ptal, co bude s klubem, když potřebný počet zastupitelů nezvedne pro koupi Bazalů ruku.

9.51 "Určitě jsme se dopustili mnoha chyb, ale přesto velmi mnoho lidí, a mnozí zdarma, pracovali tvrdě na tom, aby zachránili prvoligový fotbal v Ostravě. Držím palce, aby to vyšlo," dodal Šafarčík a dočkal se krátkého potlesku fanoušků.

9.49 Město podle Šafarčíka koupí Bazalů získá lukrativní pozemky v jedné z nejatraktivnějších lokalit v Ostravě, se kterými bude moci nakládat, jak uzná za vhodné.

Pro klub by to znamenalo, že by získal potřebnou částku na umoření dluhů a vyhnul by se insolvenci. Krachem Baníku by podle něj byla znehodnocena i zhruba miliardová investice do rekonstrukce stadionu ve Vítkovicích, na kterém by neměl kdo hrát.

9.47 Nyní dostal slovo předseda představenstva Baníku Ostrava Petr Šafarčík. Rekapituluje situaci Baníku, když ho před rokem přebírali.

"Podařilo se nám stabilizovat klub, umazat část dluhů a začali jsme naprosto transparentně fungovat. Následný audit však později bohužel ukázal, že dluhy klubu jsou vyšší, než jsme při jeho přebírání mohli tušit. Proto jsme museli přistoupit k prodeji majetku," říká Šafarčík

9.45 Teď mluví občan, senior, který vystupuje pravidelně na každém zasedání zastupitelstva města. Kritizuje fanoušky, že se neumějí chovat.

9.41 Pozemky jsou tedy posudky vyčísleny na 60 milionů, zhruba 55 milionů je za všechny objekty a další věci v areálu.

9.36 Znalci nejprve vysvětlují, jak postupovali při odhadu ceny za areál Bazalů. Oceňovali pozemky a stavby, které na něm stojí.

Cenu za pozemek stanovili na 1000 korun za metr čtvereční, přičemž v dané lokalitě jsou ceny za pozemky od 700 do 3000 korun za metr.

9.31 Přichází na řadu bod s názvem Koupě nemovitostí tvořících areál Bazaly Ostrava.

9.29 Stále se řeší organizační body programu a věcné záležitosti. 

9.22 Primátor Ostravy Petr Kajnar zahájil miimořádné zastupitelstvo, které by mělo definitivně rozhodnout o další budoucnosti Baníku Ostrava.

9.20 Začínáme. Přítomno je 48 zastupitelů. 

9.11 Přítomno již je 45 zastupitelů. Aby Baník přežil, bude muset pro odkoupení areálu na Bazalech za 114 milionů korun hlasovat minimálně 28 členů zastupitelstva!

9.10 Na žádost klubu ODS, který chtěl před začátkem zastupitelstva jednat, je ještě desetiminutová pauza.

9.06 Sál zastupitelstva se pomalu plní. Už je v sále 40 z celkových 55 zastupitelů.

9.01 Zastupitelé pomalu přicházejí do zasedací síně Nové radnice. Jednání zatím nezačalo.

Na důležité hlasování se přišli podívat i fanoušci Baníku. Několik desítek jich postávalo před budovou radnice.