Newcastle, Sheffield, Londýn, Ostrava a… Bohumín. Smrt Pavla Srnička zasáhla velkou část fotbalového světa, zřejmě největší zármutek však je čitelný především v jeho rodném Bohumíně.

V třiadvacetitisícovém městě ležící přímo na česko-polských hranicích se narodila, žila či žije a svou kariéru odstartovala řada výborných sportovců (např. bratři Milan a Marek Poštulkové, běžec na středních a dlouhých tratích Milan Švajgr, mořeplavec Richard Konkolski nebo rovněž slavný trenér a fotbalista Tomáš Pospíchal) či jej proslavily řadou úspěchů a medailí na evropské i světové úrovni taneční soubory Radost a Impuls.

Všichni by se ale určitě shodli na tom, že největší díru ve světě zanechal Pavel Srniček. Brankář, který s fotbalem shodou okolností začal na nedalekém hřišti místní Viktorky, to následně přes ŽD Bohumín a Baník Ostrava ve třiadvaceti letech dotáhl až na Britské ostrovy.

Pílí a dřinou se totiž dostal na místo, které bylo od nepaměti snem každého fotbalisty - anglická Premier League. „Dokázal neuvěřitelné. O to více se nedá smířit s tím, co se stalo," potvrzují shodně obyvatelé města, které Deník oslovil. „Byl náš. Děkujeme mu za vše," dodávají jiní.

Svými výkony, přístupem, osobností a chováním proklestil cestu do Anglie nikoli jen sobě, ale i dalším českým fotbalistům. Až po něm přišla na Ostrovy jména jako Berger, Šmicer, Poborský, Baroš, Jarošík, Rosický, nebo jeho nástupce v brance národního týmu Petr Čech. Pro mnohé byl také inspirací, jak se z malého města dostat do velkého fotbalu. Na vrchol.

Není tak divu, že z místa přímo před bohumínskou nemocnicí se stalo pietní místo, kde od středy lidé nosí svíčky, šály jeho milovaného Baníku… Všemu dominuje jeho fotka a pod ním číslo 1, které nejčastěji míval na dresu v klubech i reprezentaci. Lidé vzpomínají a je jedno, zda jej znali osobně, či si jen uvědomili, co tento člověk pro Bohumín znamenal, a jak hrdí jeho obyvatelé na sedmačtyřicetiletého bývalého reprezentanta byli. a valstně jsou a budou.

„Je to k neuvěření. S tímhle se budeme vyrovnávat dlouhou dobu," řekl České televizi bývalý útočník Baníku Ostrava, reprezentace, současný trenér FK Bohumín a velký přítel Pavla Srnička Marek Poštulka.

Je asi zbytečné říkat, že má pravdu. Nejen Marek Poštulka, ale každý, kdo Pavla Srnička znal, si jej bude pamatovat nejen jako skvělého sportovce a fotbalistu, nýbrž jako osobnost, která byla pro svou skromnou a přátelskou povahu vždy a všude vítána.

A zejména pak ve svém rodném městě – Bohumíně.

Tak ještě jednou: Pavle, děkujeme!

Pietní místo v Bohumíně.

FK Bohumín:
"Je těžké uvěřit, že již na bohumínském fotbalovém hřišti nepotkáme našeho nejslavnějšího sportovce, který se z malého Bohumína probojoval do reprezentace i kolébky fotbalu v Anglii. Odpočívej v pokoji Pavle, zůstaneš navždy v našich srdcích." (foto: facebook FK Bohumín)

Pavel Srníček na fotbale v Bohumíně.

Poslední rozloučení s Pavlem Srničkem určené veřejnosti proběhne v pondělí 4. ledna 2016 od 14.00 do 17.00 hodin ve smuteční obřadní síni na hřbitově v Ostravě-Vítkovicích.